ערמונית - דר' שלום כץ
ערמונית -  דר' שלום כץ - אורולוג מומחה
טיפול בבעיות פרוסטטה ערמונית מוגדלת ללא פתיחת דופן הבטן

ערמונית מוגדלת סימנים

התסמינים הנגרמים על ידי ערמונית מוגדלת נחלקים לשני סוגים:

  • חסימתי
  • גירוי
תסמינים חסימתייים נגרמים כתוצאה מחסימה מכנית של זרימת השתן הנגרמת כתוצאה מהערמונית המוגדלת. במצב ששלפוחית השתן של הגבר מתכווצת כדי להתרוקן היא צריכה להתגבר על החסימה הנוצרת כתוצאה מההגדלה של הערמונית.
תסמינים גירויים הם בדרך כלל שילוב של חסימה מכאנית וההשפעה של החסימה. בגלל החסימה, השלפוחית צריכה לעבוד קשה יותר כדי להתרוקן.
בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

הפרעות חסימתיות

היסוס/מאמץ – כשצינור השופכה חסום, לעיתים קרובות יהיה קשה להתחיל להשתין למרות הדחף. במצב זה גברים בד"כ יתאמצו ויתכופפו כדי לייצר תנועת מעיים שתחל את מתן השתן.

זרם חלש/מקוטע- זרימת השתן עלולה להיות איטית או פחותה והטלת השתן יכולה להיות מאופיינת בצורך להתחיל ולהפסיק שדורש מאמץ נוסף.

הפרעות איריטטיביות (גירויי)

תדירות - עקב שינויים בדופן שלפוחית השתן, כמו גם חוסר התרוקנות מלאה של שלפוחית השתן, יש צורך לתת שתן בתדירות גבוהה.

נוקטוריה – קימה בלילה, תופעה זו מתוארת כחוסר יכולת לישון לילה שלם מבלי לקום לתת שתן.

דחיפות – דחף פתאומי לעיתים בלתי נשלט לתת שתן שנובע ממצב של "שלפוחית רגיזה".
 
ככל שהמחלה מתקדמת, תופעות של נוקטוריה, הססנות, מאמץ, זרם חלש לעיתים קרובות מוחמרות. התוצאה היא חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן והתפתחות של מצב הנקרא "שארית שתן". נוכחות של שארית שתן עלולה להוביל להתפתחות של בעיות אחרות כגון דלקת בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית השתן או במקרה הגרוע ביותר לאי ספיקת כליות.
 
דם בשתן, הידוע כ"המטוריה", יכול להתרחש במטופלים עם ערמונית מוגדלת כתסמין ראשוני או בשלב מאוחר יותר של ההגדלה.

שינויים בשלפוחית השתן וביכולתה לתפקד עלולים להתרחש לאורך זמן, במיוחד אם החסימה אינה מטופלת. השלפוחית מגיבה לחסימה של ערמונית על ידי פיתוח דופן שרירי עבה יותר. לעתים קרובות "גידול יתר" זה של שלפוחית השתן, אשר מזוהה עם התפתחות רקמה צלקתית בדופן שלפוחית השתן, עלול להפוך את השלפוחית לרגישה או לעצבנית. גברים עם "שלפוחית רגיזה" עלולים לסבול דחיפות, וכתוצאה מכך להרגיש צורך קבוע להשתין. במקרים קשים יותר, אף למצב של הרטבה.

בשלבים הסופיים של המחלה, מגיעים למצב של חוסר יכולת לרוקן בכלל את השלפוחית ואצירת שתן מתפתחת. הדבר מחייב התערבות רפואית מיידית – החדרת קטטר (צנטר) דרך הפין או דרך דופן הבטן התחתונה ומשם אל תוך שלפוחית השתן וזאת כדי להקל על הניקוז. במידה ובשלב זה מתעלמים מטיפול, שלפוחית השתן עלולה להגיע למצב של חוסר יכולת להתכווץ ואז יש צורך בניקוז ארוך טווח של שלפוחית השתן באמצעות קטטר, עד להתאוששות של השלפוחית. אם השלפוחית אינה מתאוששת, אז יש צורך בקטטר קבוע לניקוז השלפוחית.
 

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג 03-6477999 מכל טלפון. מענה אנושי 24 שעות ביממה

ד"ר שלום כץ - רפואה אישית
טלפון: 03-6477999
פקס: 03-6477995
כתובתנו: הנחושת 4 מגדלי אור רמת החיל, תל אביב.
בסמוך לבית החולים אסותא.
www.prostate.co.il