מומחה בכירורגיה אורולוגית

טיפול בערמונית מוגדלת בשיטת אידוי ערמונית

שיטת אידוי ערמונית באה לפתור את אחת הבעיות הקשות בשיטת ניתוח TURP  המבוצעת בבתי החולים בעולם ובישראל והיא הרעלת נוזלים  - TUR SYNDROM. ניתוח TURP  דורש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים קיים במצבים בהם משך הניתוח עולה על כשעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמוניות קטנות עד בינונית, כדי שזמן הניתוח לא יעלה על שעה. כמו כן, בשיטת ניתוח TURP  קיים סיכון מוגבר לחולים הנוטלים תרופות לדילול דם. 

תהליך אידוי ערמונית אוטם את כלי הדם המצויים בבלוטת הערמונית ובכך מונע ספיגת נוזלים במהלך הטיפול. כמו כן, תהליך אטימת כלי הדם מונע גם דימום במהלך הטיפול ולאחריו. 

טיפול בערמונית בשיטת אידוי, פותר את חסרונות שיטת ניתוח TURP

אידוי ערמונית - יתרונות

 • מתאימה לכל גודל ערמונית. גם מעל 100 גר'!
 • לא קיימת ספיגת נוזלים ולכן אין חשש מהרעלת נוזלים (TUR סינדרום)
  • נמנע דימום במהלך ולאחר הטיפול. אין צורך בעירוי דם.
  • הרדמה אזורית. ללא חתך חיצוני! וללא תפרים!
 • 24 שעות - ואתה בבית! (פחות -5% נשארים לילה נוסף)
 • מתאימה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם  
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאבים
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול)  

מהי שיטת אידוי ערמונית משולבת?

טיפול בערמונית מוגדלת בשיטת אידוי משולבת, מוזכרת במחקרים שבוצעו במרכזים שונים ברחבי העולם. אידוי ערמונית בשיטה משולבת מאפשרת ליהנות מיתרונות שתי השיטות ולהביא לתוצאות טובות יותר. השיטה משלבת את שיטת האידוי - TUVP ושיטת כריתה - TURP. הסיבה שניתן לשלב את 2 הטכניקות היא כי שתיהם מבוססות על אותו מכשור אופטי. כל ההבדל הוא ביחידת הקצה של המכשור - לולאה חשמלית/כדורית אידוי. ולכן המעבר משיטה אחת לשניה במהלך אותו טיפול הוא אפשרי. 
ד"ר כץ הגיע למסקנה שרק שילוב טכניקת אידוי + TURP מביא לתוצאות הטובות ביותר!

אידוי ערמונית משולבת - יתרונות

 • הסרה מקסימלית של כל בלוטת הערמונית החוסמת. ניתן להגיע עד לקליפת הערמונית ובכך למנוע את גדילתה מחדש. (כדי להגיע עד לקליפה יש להשתמש בלולאת ה TURP בסיום תהליך האידוי)
 • אידוי בלבד מבצע רק הקטנה של הבלוטה ולא ריקון מלא של הבלוטה ולכן הסיכוי שהיא תגדל מחדש גבוה. זו הסיבה שד"ר כץ, מבצע גם תהליך של כריתה (TURP) בסיום כל תהליך אידוי ערמונית.
 • יש רקמות לפתולוגיה - תהליך הכריתה (TURP) המתבצע בסיום תהליך האידוי מאפשר הוצאת רקמות לפתולוגיה.
 • התוצאה המתקבלת זהה לתוצאת הניתוח פתוח וכל זאת ללא צורך בפתיחת בטן.(אחוז הישנות של פחות מ-2% בטווח של מעל 10 שנים.)
ד"ר כץ הינו חלוץ שיטת אידוי ערמונית בישראל משנת 1995!

מתי יש לשקול טיפול בשיטת האידוי המשולבת?

 • כאשר התסמינים של ערמונית מוגדלת הופכים למטרד (תסמינים מתונים עד חמורים)
 • טיפול תרופתי לא עוזר במידה הרצויה או שגורם לתופעות לוואי ולכן הופסק.
 • כאשר הרופא המטפל ממליץ על ניתוח כריתת ערמונית

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

טיפול בערמונית מוגדלת בשיטת אידוי משולבת - הסבר

תהליך האידוי מבוסס על אנרגיה חשמלית המועברת באמצעות אלקטרודה במהירות כדי לחמם את רקמת הערמונית. מכשור הקרוי רזקטוסקופ מוחדר דרך צינור השופכה, בדרך כלל בהרדמה אזורית (אפידורל). המכשור כולל מקור אור,  מצלמה וכדורית מתכת באמצעותה מתבצע תהליך האידוי. כפי שציינו לעיל, המכשור זהה למכשור המשמש ל TURP (כריתת ערמונית סגורה) בהבדל אחד – במקום לולאה חשמלית החותכת את הרקמה, קיימת כדורית מתכת בקצה המבצעת אידוי של רקמת הערמונית העודפת ואטימת כלי הדם. הסיבה שניתן לאדות את המים היא העובדה כי למעלה מ 60% מגוף האדם יש מרכיב של מים וגם בבלוטת הערמונית נמצא מרכיב מים.

סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

ניסיון עשיר ומיומנות גבוהה של ד"ר כץ במהלך 30 שנות טיפול במכשור אופטי, הביאו להצלחת השיטה המשולבת ביותר מ-5,000 מטופלים !

שלב ראשון - אידוי:

דר' שלום כץ מנווט את המכשור תוך צפיה במצלמה, אל עבר בלוטת הערמונית (הפרוסטטה). עם התמקמות המכשור בערמונית, מחוממת הכדורית ומאדה את המים המצויים בתוך הערמונית. תהליך האידוי מבצע אטימה של כלי הדם  הנמצאים בערמונית ובכך נמנע דימום ונמנעת ספיגת נוזלים. תהליך זהו הוא איטי, קצב האידוי הוא של 1 גר' רקמה בדקה. ד"ר כץ מבצע אידוי של כ-80% מבלוטת הערמונית בשלב זה.
שלב ראשון מתבצע אידוי תוך אטימת כלי דם ומניעת ספיגת נוזלים

יתרונות

 • מניעת דימום במהלך הטיפול ולאחריו. מחקרים מצביעים על כך שמטופלים שעברו טיפול בשיטת האידוי לא נזקקו לעירויי דם. כמו כן זמן האשפוז מתקצר ל-24 שעות בלבד.
 • מניעת ספיגת נוזלים. בניתוחים סגורים, מוחדרים נוזלים במהלך הטיפול עצמו כדי לבצע שטיפות של חלקי הבלוטה שנכרתו. חלק מהנוזל נספג דרך כלי הדם החשופים ולכן נמנעים מלטפל בערמוניות גדולות. שיטת האידוי מונעת את ספיגת הנוזלים ובכך מאפשרת טיפול בטוח יותר ומניעת סכנה של הרעלת נוזלים (" סינדרום TUR " ) ולכן ניתן לטפל בכל גודל של ערמונית ללא סיכון.

שלב שני - כריתה:

דר' שלום כץ מחליף את יחידת הקצה של כדורית האידוי בלולאה החשמלית - זהו שלב כריתת הערמונית. יש לזכור כי שלב זה מתבצע לאחר שרקמת הערמונית הקיימת, כמעט ריקה מכלי דם ולכן תהליך הכריתה מתבצע במינימום דימום. שלב הכריתה הוא מהיר יותר מהאידוי - דר' כץ חותך כ- 3 גר' רקמה לדקה!  

יתרונות

 • הכריתה מאפשרת הוצאת רקמות ערמונית ושליחתן למעבדה לצורך בדיקה פתולוגית.
 • באמצעות הלולאה החשמלית ניתן להגיע עד לקליפת הערמונית ולאפשר הסרה מקסימלית של הבלוטה ולא רק הקטנה של הבלוטה. ולכן הסיכוי שהיא תגדל מחדש נמוך ביותר. 
 • התוצאה המתקבלת זהה לתוצאות הניתוח הפתוח. 
שלב שני מתבצעת כריתת רקמות לפתולוגיה וריקון כל בלוטת הערמונית

שלב שלישי ואחרון -אידוי:

בסיום הכריתה, דר' שלום כץ מחליף שוב את הלולאה החשמלית בכדורית האידוי וזאת על מנת לבצע אטימה נוספת של כלי הדם ולמנוע דימום במהלך הטיפול ולאחריו. בכך מסתיים תהליך האידוי המשולב ומוחדר קטטר למשך 12-18 שעות בלבד!
אידוי המים גורם לבלוטת הערמונית להתייבש ולהתפורר, במהלך הטיפול עצמו נפלטות שאריות הערמונית שאוידו ונכרתו דרך צינורית השתן אל מחוץ לגוף. לאחר התפוררות הערמונית הוסרה למעשה החסימה של צינורית השתן, והתוצאה המתקבלת היא זרימה חזקה והתרוקנות מלאה של שלפוחית השתן. 
למחרת הטיפול מסירים את הקטטר (צנטר) והמטופל משוחרר לביתו כשהוא נותן שתן באופן עצמאי. ההקלה בתסמינים של זרימת שתן והתרוקנות של השלפוחית מורגשת מיידית לאחר הטיפול. 
שלב שלישי אטימה נוספת של כלי הדם. מאפשר קיצור משך אשפוז ל24 שעות בלבד!

התהליך הוצג לראשונה בקהילת האורולוגים כבר בשנת 1995. כיום השיטה מתבצעת בכ-40% מבתי החולים בארה"ב. 
קיימים מחקרים רבים המוכיחים כי שיטת האידוי בטוחה יותר, תופעות לוואי מופחתות ויעילות זהה לשיטת ה TURP הסטנדרטי. כמו כן בוצעו מחקרים עם מעקב ארוך טווח, מעל 7 שנים, שהוכיחו שתהליך האידוי עמיד לאורך שנים. 

מעקב אישי של ד"ר כץ כבר מעל 20 שנים אחרי מטופליו מוכיח שתוצאות הטיפול נשמרות לשנים רבות 
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה