שלפוחית רגיזה

פעילות יתר של שלפוחית השתן מצב שבו שרירי השלפוחית מתכווצים באופן בלתי צפוי. התסמין השכיח ביותר הוא הצורך הפתאומי לתת שתן (דחיפות). דחיפות במתן השתן יכולה לבוא עם או בלי בריחת שתן. תסמינים אחרים כוללים תכיפות במתן שתן –תדירות גבוהה ביום וגם נוקטוריה (קימה בלילה לתת שתן).
 
גורמי הסיכון הם:
גיל, השמנת יתר, ניתוחים באגן ותנאים נוירולוגים (עצביים) כגון – סוכרת, שבץ מוחי, מחלת פרקינסון ומחלת טרשת נפוצה. אבל ייתכן גם שהבעיה קשורה בדלקות בדרכי השתן, אבנים או גידולים בשלפוחית השתן.
יש חשיבות להערכה רפואית כדי לבדוק את מקור התסמינים ולהחליט על סוג הטיפול בהתאם.
מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
במידה שהבעיה אינה נובעת מערמונית מוגדלת, יש לגשת לאורולוג בקופת החולים, ד"ר כץ אינו מטפל בבעיה זו

 10 מיתוסים שלפוחית רגיזה

1. מיתוס – שלפוחית קטנה – בעיה גדולה
ישנם אנשים המאשימים את גודל שלפוחית השתן בתדירות מתן שתן, אבל הקיבולת הנורמלית היא רק לעיתים נדירות הגורם המשפיע.
באנשים בריאים, הקיבולת נעה בין כוס לשתיים. הגורם לתופעה סביר יותר להיות, שרירים חלשים, תופעות לוואי של טיפול תרופתי, דלקת או פגיעה עצבית. ולכל אלה קיימים טיפולים יעילים. 
2. עובדה – קימה פעמיים בלילה למתן שתן זו בעיה
טיול לשירותים פעם בלילה הוא דבר קביל, אבל פעמיים או יותר (נוקטוריה) מצריך בדיקה. כדי לקבוע אם הבעיה ניתנת לטיפול הרופא יזדקק למידע נוסף: יומן הטלות שתן, מידע על כמות הנוזלים ששותים, רשימת תרופות הניטלות באופן קבוע ומחלות קיימות.
סיבות אפשריות יכולות לכלול שתיה מרובה לפני השינה, ערמונית מוגדלת, תרופות מסויימות או שלפוחית רגיזה.
3. מיתוס – יש לשתות 8 כוסות ביום
לא כולם צריכים לשתות 8 כוסות ביום. הצורך בנוזלים משתנה בהתאם לגודל האדם ומידת פעילות. העצה הטובה ביותר היא לשתות כשמרגישים צמא, מצב זה מאפשר לשתן לא להיות מרוכז מדי ומקטין את הסיכון לפתח אבנים בכליות.
4. עובדה – כל אחד עלול לסבול מבעיות בשלפוחית
בעיות בשלפוחית השתן עלולות להשפיע על גברים ונשים כאחד בשלבים שונים בחיים. למרות שייתכן שהבעיה תהיה שכיחה יותר בקבוצות מסוימות – כגון נשים לאחר לידה, אוכלוסיה מבוגרת, גברים עם היסטוריה של בעיות בערמונית( פרוסטטה ) מוגדלת ואנשים עם פגיעות בחוט השדרה. כל אדם הסובל מבעיה רצוי שיפנה לרופא לאבחון כדי לקבל טיפול.
5. מיתוס – הדבר הטוב ביותר הוא לשתות פחות
רופאים אומרים ששלפוחית תקינה מסוגלת לטפל בכמות נוזלים נורמלית. עם זאת, רצוי להקטין כמויות של כוסות קפה ולוותר על שתיית קולה, הואיל וקפאין המצוי במשקאות אלו ממריץ את השלפוחית.
6. עובדה – לא תמיד הבעיה היא ערמונית (פרוסטטה)
לעיתים בעיית האינסטלציה אצל גברים לא נובעת מהגדלה של הערמונית כי אם מבעיית שלפוחית שתן רגישה. שתי הבעיות גורמות לריצה תכופה לשירותים פעם אחר פעם, אבל צורות הטיפול הן שונות. רצוי להיוועץ עם הרופא המטפל בנוגע לתופעות, לבדיקות שיש לבצע ומה אפשרויות הטיפול.
7. עובדה – תרגילים לרצפת אגן הם גם עבור גברים
בוודאי שמעת על תרגילים של רצפת אגן שמומלצים לנשים לאחר לידה. רופאים ממליצים אותם גם לגברים. בזמן מתן שתן עליך לעצור את זרימת השתן ואז להתחיל מחדש. השרירים שעוצרים את זרימת השתן, הם השרירים שאותם עליך לחזק. ואז, כאשר השלפוחית ריקה, נסה לכווץ את השרירים הללו למשך 3-5 שניות ולשחרר, יש לשמור על בטן, ישבן ורגליים רפויות. יש לבצע בכל יום 10 סטים של 10 חזרות בכל פעם.
ניתן לבצע תרגילים אלו בכל מקום בלי שמישהו ישים לב לכך.
8. עובדה – טכניקה ולוחות זמנים עשויים לשפר
תרגול שרירי השלפוחית הוא צעד ראשון שיכול לסייע לגברים הסובלים משלפוחית רגיזה. לעמוד בפיתוי של הצורך לתת שתן בפעם הראשון ולחכות לזמן מתוכנן. בהדרגה, תוכל להתאפק לזמן ארוך יותר. שילוב של תרגול שרירי רצפת האגן והתאפקות יכולים לצמצם במחצית את אפיזודת השלפוחית הרגיזה.
9. עובדה – שמירה על כושר גופני מאפשר שליטה על שלפוחית השתן
שמירה על אורח חיים בריא משחק תפקיד תומך במניעת והפחתת בעיות של השלפוחית. רופאים ממליצים על פעילות גופנית על בסיס קבוע, ותרגילים לשרירי רצפת האגן יכולים לסייע להפחתת בעיות של בריחת שתן, הנגרמת משיעול, צחוק או התעטשות. עודף משקל עלול לגרום גם לבעיות בשלפוחית השתן – הורדה במשקל עשויה לסייע גם.
10. מיתוס – בעיות בשלפוחית השתן הן חלק מעובדות החיים
אם בעיות בשלפוחית השתן מטרידות אותך, היוועץ עם הרופא המטפל שלך. בריחת שתן היא בעיה רפואית – ואינה חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות.
אופן הטיפול תלוי בבעיה הספציפית של האדם ומצב בריאות כללי. אנשים המחפשים פתרונות משפרים את הסימפטומים ואת איכות החיים היום יומית שלהם.
בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 03-6477999

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17