ערמונית - דר' שלום כץ
ערמונית -  דר' שלום כץ - אורולוג מומחה
טיפול בבעיות פרוסטטה ערמונית מוגדלת ללא פתיחת דופן הבטן

בדיקת ערמונית

ההמלצה היא לגברים מעל גיל 50 לבצע בדיקות שגרה שנתיות אצל אורולוג גם אם לא חווים תסמינים. הבדיקה השגרתית כוללת בדרך כלל:

אבחון בעיות בערמונית - בדיקה רקטאלית

זו בדרך כלל הבדיקה הראשונה שנעשית. הרופא מחדיר אצבע דרך פי הטבעת, מאחר שהערמונית ממוקמת קרוב לפי הטבעת, הרופא יכול לחוש אותה. בדיקה זו נותנת לאורולוג מושג כללי על גודל הערמונית ומצבה הכללי – אם יש חשש לסרטן בערמונית.

אבחון בעיות בערמונית - בדיקות דם

בדיקות הכוללות גם בדיקת PSA (אנטיגן ספציפי לערמונית). אם בדיקת ה-PSA  גבוהה, זה עשוי להצביע על חשד לסרטן הערמונית, דלקת בערמונית או הגדלה שפירה של הערמונית. חשוב לזכור כי מבחן זה אינו וודאי לקיום תאים סרטניים ועל כן האורולוג ימליץ על בדיקת ביופסיה כדי לשלול או לאושש את החשד. בדיקות אלו מתבצעות בקופת החולים באמצעות הפניה של רופא משפחה או אורולוג.

אבחון בעיות בערמונית - בדיקות שתן כללית ותרבית

תוצאות הבדיקות מאפשרות לשלול דלקת בערמונית או מצבים אחרים בעלי סימפטומים הזהים להגדלה של הערמונית. בדיקות אלו מתבצעות בקופת החולים באמצעות הפניה של רופא משפחה או אורולוג.

אבחון בעיות בערמונית – צילום

באמצעות אולטרה סאונד או CT  מתאפשרת הדגמה של כליות, דרכי השתן, שלפוחית השתן והערמונית. הבדיקה משמשת להערכת גודל הערמונית, אינדיקציה לאבנים בכליות, חסימה בכליות או בשלפוחית השתן. הבדיקה אינה מלווה בכאב. בדיקות אלו מתבצעות בקופת החולים באמצעות הפניה של רופא משפחה או אורולוג. לאחר שמתקבלות התוצאות, יש לחזור לרופא המטפל כדי שימליץ על סוג הטיפול המתאים.
במרפאתו של ד"ר שלום כץ, כל מטופל המגיע להתייעצות עובר צילום אולטרה סאונד על ידי ד"ר שלום כץ בעצמו כחלק מבדיקה שגרתית. ולכן כבר בסיום הבדיקה ניתן לקבל המלצה על סוג הטיפול הדרוש.
קיימות מספר בדיקות שהם לא חלק מבדיקות השגרה אבל לעיתים האורולוג ימליץ לבצע אותם כדי לאבחן את מקור הבעיה:

אבחון בעיות בערמונית – ציסטוסקופיה

לעיתים יבחר האורולוג בבדיקה הכרוכה בהחדרת מכשיר אופטי (ציסטוסקופ) הכולל מצלמה ומקור אור, דרך הפין והזרמת נוזל אשר מאפשר לראות את פנים שלפוחית השתן, צינור השתן, ובלוטת הערמונית. הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית.

ד"ר כץ מבצע בדיקות ציסטוסקופיה במרפאתו במידת הצורך

אבחון בעיות בערמונית – אורודינמיקה

במידה שהאורולוג חושד שהבעיה קשורה בשלפוחית השתן. מבצעים סדרת בדיקות הבודקות את לחץ השלפוחית ותפקודה. הבדיקה מתבצעת באמצעות החדרת קטטר (צנטר) אל השלפוחית והחדרת נוזלים אל השלפוחית ומדידת אפקטיביות ההתכווצות של השלפוחית. לחץ השלפוחית נמדד בזמן המילוי ובזמן ההתרוקנות.

אבחון בעיות בערמונית - בדיקת זרימת שתן (UROFLOW)

הבדיקה מתבצעת על ידי מתן שתן לתוך מכשיר מיוחד שמודד את עוצמת ומהירות הזרימה. במידה ונצפית זרימה מופחתת, כנראה הבעיה היא הגדלה של הערמונית.

אבחון בעיות בערמונית – ביופסיה

במידה שבבדיקה רקטאלית נמצא חשש לסרטן הערמונית, ו/או בדיקת PSA  עם ערכים גבוהים מהנורמה, ימליץ האורולוג על ביופסיה של הערמונית.        

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

 

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג 03-6477999 מכל טלפון. מענה אנושי 24 שעות ביממה

ד"ר שלום כץ - רפואה אישית
טלפון: 03-6477999
פקס: 03-6477995
כתובתנו: הנחושת 4 מגדלי אור רמת החיל, תל אביב.
בסמוך לבית החולים אסותא.
www.prostate.co.il