ערמונית - דר' שלום כץ
ערמונית -  דר' שלום כץ - אורולוג מומחה
טיפול בבעיות פרוסטטה ערמונית מוגדלת ללא פתיחת דופן הבטן

בדיקת PSA

בדיקת PSA היא בדיקת דם הבודקת אנטיגן ספציפי לפרוסטטה. רמות גבוהות של PSA בדם יכולות להוות סימן לסרטן הפרוסטטה. עם זאת, סרטן הוא רק אחת מהסיבות האפשריות ל- PSA גבוה.

שחרור כמויות קטנות של ה-PSA בדם זה מצב נורמלי לרקמת פרוסטטה. כאשר הפרוסטטה גדלה, רמות ה PSA עולות. כאשר הפרוסטטה מוסרת במלואה (כריתה רדיקאלית), רמות PSA תיפולנה קרוב לאפס.
קיימים מספר גורמים העשויים לגרום לעלייה של רמות ה-PSA:

סרטן פרוסטטה - תאי סרטן הפרוסטטה בבלוטת הפרוסטטה או בחלקים אחרים של הגוף יכולים לשחרר PSA.

הגדלה חוזרת של פרוסטטה שפירה – לאחר ניתוח להסרת הפרוסטטה, חלק מרקמת הערמונית שנשארה בגוף עשויה להמשיך לצמוח מה שמוביל לעלייה ברמות ה-PSA.

דלקת של ערמונית (פרוסטטיטיס)- זיהום או דלקת בבלוטת הערמונית. ברגע שערמונית מטופלת באנטיביוטיקה, רמות PSA יחזרו למצב נורמלי.
שפיכה - שפיכה (אורגזמה) יכולה לגרום לעלייה זמנית ברמות ה-PSA. כדי לקבל קריאה מדויקת ביותר, יש להמנע מפליטת זרע במשך מספר ימים לפני בדיקת PSA. 
אם רמות PSA גבוהות לאחר ניתוח לערמונית מוגדלת, הרופא עשוי להמליץ על גישת מעקב ולגשת שוב לבדיקת PSA לאחר חודשים או שלושה. אם הרופא שלך חושד בדלקת בערמונית, ייתכן שימליץ על אנטיביוטיקה כדי לרפא את הזיהום. במידה ובבדיקה השנייה רמות PSA עדיין גבוהות, הרופא עשוי להמליץ על בדיקות נוספות, כגון בדיקות דם אחרות, בדיקת שתן או בדיקות אולטרסאונד. אם קיים חשד לסרטן, ייתכן צורך בביצוע ביופסיה כדי לבדוק את רקמת ערמונית.
 

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג 03-6477999 מכל טלפון. מענה אנושי 24 שעות ביממה

ד"ר שלום כץ - רפואה אישית
טלפון: 03-6477999
פקס: 03-6477995
כתובתנו: הנחושת 4 מגדלי אור רמת החיל, תל אביב.
בסמוך לבית החולים אסותא.
www.prostate.co.il