ערמונית - דר' שלום כץ
ערמונית -  דר' שלום כץ - אורולוג מומחה
טיפול בבעיות פרוסטטה ערמונית מוגדלת ללא פתיחת דופן הבטן

עצירת שתן או אצירת שתן

אצירת שתן או כפי שרבים נוטים לחשוב: עצירת שתן, מוגדרת כמצב של חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן למרות ששלפוחית השתן מלאה. " אצירה " מלשון " אגירה" - השתן נאגר בתוך השלפוחית ולא יוצא. כדי לרוקן את השלפוחית יש צורך להחדיר קטטר אל תוך שלפוחית השתן.
סוג הטיפול נקבע בהתאם למצבו הרפואי של כל מטופל ומטופל

עצירת שתן | אצירת שתן - סיבות

אצירת שתן ( עצירת שתן ) לא חסימתית -  כתוצאה מ: שבץ מוחי, פציעת אגן, שריר או עצב פגומים כתוצאה מטיפול תרופתי או הרדמה. פגיעה במוח או בחוט השדרה. אצירת שתן זו גורמת לפגיעה בהתכווצות של שלפוחית השתן.

אצירת שתן ( עצירת שתן )חסימתית  - כתוצאה מ: סרטן הערמונית, סרטן בשלפוחית השתן , אבנים בדרכי השתן (בעיקר שלפוחית השתן ), דלקות וזיהומים בדרכי השתן, ערמונית מוגדלת (BPH). 

עצירת שתן | אצירת שתן - פתרונות

שיטת אידוי ערמונית משולבת ללא חתך חיצוני

שיטה זו מיועדת עבור גברים המסוגלים לעמוד בהרדמה אזורית. מבוצע ע"י ד"ר שלום כץ בבית החולים אסותא. מצריך אשפוז של 24 שעות שבסיומם משתחררים הביתה ללא קטטר. 
למידע מורחב על שיטת אידוי ערמונית משולבת לחץ כאן

שיטת חימום ערמונית ללא אשפוז ללא הרדמה

מיועדת עבור מטופלים שאסור להם לעבור ניתוח בהרדמה בגלל מחלות רקע נוספות.  הטיפול מבוצע במרפאה על ידי ד"ר שלום כץ אורך הטיפול כ-45 דק' שבסיומו משוחררים הביתה. גמילת הקטטר מתבצעת כחודש לאחר הטיפול.
למידע מורחב על שיטת חימום ערמונית ללא הרדמה לחץ כאן

עצירת שתן | אצירת שתן - תסמינים

  • קושי בתחילת מתן השתן
  • קושי לרוקן את שלפוחית השתן באופן מלא
  • טפטוף או זרם חלש
  • אובדן של כמויות קטנות של שתן במהלך היום
  • חוסר יכולת להרגיש כאשר שלפוחית השתן מלאה
  • לחץ בטן מוגבר
  • חוסר הדחף להשתין
  • צורך להתאמץ ולדחוף את השתן אל מחוץ לשלפוחית השתן
  • הטלת שתן לעיתים קרובות
  • קימה מרובה בלילה (נוקטוריה)

ככל שבלוטת הערמונית גדלה לכיוון צינור השתן, היא יוצרת לחץ על הצינור ובעצם מצמצמת את מעבר השתן משלפוחית השתן אל צינור השתן. מצב מתמשך זה עלול לגרום לדופן שלפוחית השתן להתעבות ולההיפך ל שלפוחית רגיזה – כלומר, שלפוחית השתן מתכווצת גם כאשר היא מכילה כמויות קטנות של שתן, מצב של תכיפות במתן השתן. בסופו של דבר שלפוחית השתן מאבדת מהאלסטיות שלה ומאבדת את היכולת לרוקן את עצמה בצורה טובה וכך נוצר מצב של שארית שתן בשלפוחית. 

אצירת ( עצירת ) שתן זמנית 

במצבים לאחר ניתוח היכולת לתת שתן תחזור בד"כ לאחר שהשפעת ההרדמה תפוג. לעיתים יהיה צורך להחדיר קטטר ללא טיפול נוסף עד להתאוששות השלפוחית ואז היכולת לתת שתן באופן עצמאי ללא קטטר, מתאפשרת.
אם השלפוחית אינה מתאוששת, אז יש צורך בקטטר קבוע לניקוז שלפוחית השתן. אצירת שתן לא מטופלת עלולה גם להביא למצב של אי ספיקה כלייתית הואיל והשתן לא מצליח להתרוקן מהכליות אל השלפוחית המלאה. 

אצירת ( עצירת ) שתן מוחלטת

מצב של אצירת שתן מוחלטת מחייב התערבות רפואית מיידית – החדרת קטטר (צנתר) דרך צינור השופכה או דרך דופן הבטן התחתונה לשלפוחית השתן כדי לנקז את השלפוחית. טיפול ראשוני זה מקל על המצוקה המיידית של שלפוחית השתן המלאה ומונע נזק קבוע לשלפוחית. 

היצרות שופכה – אפשרויות טיפול

במידה שאדם מאובחן עם הצרות שופכה, ד"ר שלום כץ מבצע הליך שנקרא "הרחבה"; החדרת צינוריות לשופכה בקוטר גדול יותר בכל פעם, כדי להרחיב את ההיצרות הקיימת בשופכה.
שיטה חלופית היא לנפח בלון קטן בקצהו של קטטר (צנתר ) בתוך השופכה.
ניתן לתקן היצרות גם באמצעות ניתוח הנקרא אורטרוטומיה - באמצעות מכשור אופטי ד"ר כץ מתקדם על לנקודת ההיצרות בשופכה ובאמצעות סכין קרה או לייזר מבצע חתך שפותח את ההיצרות.
 

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג 03-6477999 מכל טלפון. מענה אנושי 24 שעות ביממה

ד"ר שלום כץ - רפואה אישית
טלפון: 03-6477999
פקס: 03-6477995
כתובתנו: הנחושת 4 מגדלי אור רמת החיל, תל אביב.
בסמוך לבית החולים אסותא.
www.prostate.co.il