מומחה בכירורגיה אורולוגית

אידוי ערמונית בלייזר

שיטת אידוי ערמונית בלייזר או בחשמל, באה לפתור את אחת הבעיות הקשות בשיטת ה TURP  המבוצעת בבתי החולים בעולם ובארץ והיא הרעלת נוזלים  - TUR SYNDROM. בשיטת ה TURP  נדרש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים קיים במצבים בהם משך הניתוח עולה על כשעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמוניות קטנות עד בינונית, שזמן הניתוח לא יעלה על שעה. 

כמו כן, בשיטת ניתוח TURP  קיים סיכון מוגבר לחולים הנוטלים תרופות לדילול דם. 
שיטת האידוי פותרת את הבעיות של ניתוח TURP
במהלך טיפול בערמונית בשיטת אידוי ערמונית מתבצעת אטימה של כלי הדם המצויים בבלוטת הערמונית (קואגולציה). אטימת כלי הדם בערמונית מונעת דימום במהלך הטיפול וגם לאחריו. זו הסיבה ששיטת האידוי בטוחה ומתאימה עבור חולים הצורכים תרופות מדללי דם.
 
מחקרים רפואיים מראים עוד כי תהליך האטימה של כלי הדם בשיטת אידוי ערמונית מונעת ספיגת נוזל הגליצין במהלך הטיפול. ובכך נמנעת סכנת הרעלת הנוזלים שקיימת בשיטת ה TURP. מניעת ספיגת הנוזלים מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית גם בערמוניות גדולות ללא מגבלה בזמן הטיפול הנדרש. לסיכום, שיטת אידוי ערמונית נותנת מענה לשני החסרונות בשיטת TURP.
 
במגזין (J Endourol ( 2014 Oct 29 פורסמה השוואה שנעשתה במדינת ניו יורק בנושא שימוש בניתוחי TURP  בין השנים 2000-2002 לעומת השנים 2009-2011. נמצא כי השימוש ב ניתוחי TURP ירד באופן משמעותי מ- 72.2% ל48.3% מהמקרים, לעומת עליה משמעותית מ-6.4% ל44.5% בשימוש בשיטות אידוי, לייזר וכיו"ב.

מהן שיטות אידוי ערמונית הקיימות ומה ההבדלים ביניהן?

  • אידוי ערמונית ע"י אנרגית חשמל (TUVP) - משנת 1995 - השיטה המבוצעת על ידי ד"ר שלום כץ.
  • אידוי ערמונית בלייזר  (PVP) - משנת 2006
אידוי ערמונית TUVP באמצעות אנרגית חשמל מאפשרת לעבוד בשילוב עם שיטת ה TURP במהלך הטיפול עצמו. שילוב שתי שיטות הטיפול מאפשרות הוצאת רקמות לבדיקה פתולוגית (ביופסיה). שתי השיטות TURP +TUVP  מבוססות על אותו מכשור אופטי ולכן המעבר משיטה אחת לשניה במהלך הטיפול עצמו הוא אפשרי - מתבצעת החלפה של יחידת קצה המכשור - מכדורית אידוי ללולאה חשמלית. 

סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

אידוי ערמונית בלייזר PVP

חסרונות עיקריים לשיטת אידוי ערמונית בלייזר:
  • לא ניתן להוציא רקמת ערמונית לבדיקה פתולוגית הואיל והרקמה מתאדה כולה. 
  • השיטה מבצעת רק הקטנה של הערמונית. לא כל החלק הבלוטי של הערמונית מוסר ולכן הסיכוי שהערמונית תגדל מחדש גבוה. הסיבה היא חשש לפגיעה בקליפת הערמונית על ידי מכשור הלייזר ולכן משאירים חלק מהבלוטה שלמה.
לגבי שיטות אידוי ערמונית בלייזר מצויין בנייר העמדה של האיגוד האורולוגי– " כיום נמצאים בשימוש מכשירים רבים לטיפול בערמונית המבוססים על אנרגיות ועל סוגי לייזר שונים, לכן לא ניתן לערוך השוואה מדויקת בין התוצאות השונות המתפרסמות בספרות. ברוב השיטות לא נמצא יתרון לשיטה זו בשיפור התוצאות לטווח ארוך בהשוואה לניתוח הסטנדרטי  (TURP).( מתוך אתר wikirefua.org.il)

אידוי ערמונית באנרגיית חשמל (TUVP) 

אידוי ערמונית, בין אם מדובר באידוי באמצעות אנרגיית חשמל או אידוי ערמונית בלייזר, לא מאפשר הוצאת רקמות ערמונית לבדיקה פתולוגית כי הרקמה אויידה. הואיל ושיטת אידוי TUVP מבוססת על אותו מכשור של שיטת TURP, ד"ר כץ משלב בכל טיפול באידוי גם שילוב טיפול עם ניתוח TURP -  לולאה חשמלית. שילוב השיטות  מאפשר חיתוך והוצאת רקמות ערמונית לביופסיה.וגם מאפשרת להוציא את כל החלק הבלוטי של הערמונית ולמנוע את גדילתה מחדש. לכן השיטה המשולבת עדיפה על שיטת האידוי בלייזר.


הידעת? שילוב ניתוח TURP בתום תהליך אידוי מאפשר למנוע את גדילתה מחדש של הערמונית. בכך פוחתים הסיכויים לניתוח חוזר בעתיד.

למעלה מ 30 שנות מעקב של ד"ר שלום כץ על מטופליו, מראים כי הצורך בניתוח חוזר לאחר 10 שנים הוא פחות מ -2%. שיעור זהה לצורך לאחר ניתוח פתוח!!
 
שיטת אידוי ערמונית TUVP, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. 
 

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה