מומחה בכירורגיה אורולוגית

ניתוח ערמונית

ניתוח ערמונית מוגדלת 

מטרת כל סוג ניתוח ערמונית מוגדלת היא הפחתת נפח הערמונית, כך שהיא לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. הכוונה היא לניתוח ערמונית במצבים של ערמונית מוגדלת שפירה, כלומר ערמונית שאינה סרטנית. ניתוח ערמונית אינו כולל הסרת ערמונית לחלוטין (כפי שמתבצע בניתוח סרטן ערמונית). כל סוגי ניתוח ערמונית מבצעים רק ריקון של החלק הפנימי של בלוטת הערמונית ומשאירים את קליפת הערמונית שלמה.
ניתוח ערמונית מוגדלת נחשב בדרך כלל כמוצא אחרון. 
 
ניתוח ערמונית - תוצאות ניתוח ערמונית
רק במקרים של סרטן ערמונית יש צורך בהסרה מלאה של הערמונית. כולל הקליפה [קופסית] שבה היא יושבת
ישנן טכניקות ניתוחיות שונות המשמשות לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה. מגוון רחב של מכשירים פותחו כדי לחתוך או להרוס את רקמת הערמונית החוסמת. חלק מהטיפולים מבצעים רק הקטנה או חיתוך של רקמת הערמונית ואז הפתרון הוא לא ארוך טווח, לעומת זאת ישנם מכשירים המסוגלים לבצע כריתה של כל הרקמה החוסמת ולהגיע עד לקליפה של הערמונית ואז כמובן הפתרון הוא ארוך טווח.
בבחירת סוג ניתוח ערמונית חשוב לבחון את היכולת לפתור את הבעיות במתן השתן לטווח הארוך. החלטה על סוג הטיפול המתאים, תלוי בגורמים אישיים כגון: גיל, מחלות נוספות, רמת התסמינים המשפיעים על מתן השתן וגודל הערמונית.
לא כל מומחה ולא כל בית חולים ישתמשו בכל הטכניקות הקיימות. עם זאת, יש כמה ניתוחים שהפכו לטיפולים מקובלים בכל המרכזים הרפואיים בארץ ובעולם.

ניתוח ערמונית מוגדלת - מתי נחוץ ?

 • כאשר תרופות לא מספקות הקלה או גורמות לתופעות לוואי.
 • במצבים בהם הבעיות בערמונית מובילות לבעיות רפואיות אחרות כגון דלקות בדרכי השתן או אבנים בשלפוחית השתן. פגיעה בכליות.
 • מצב של חסימה מוחלטת, שלא ניתן לתת שתן בכלל - מצב הקרוי אצירת שתן או עצירת שתן.
ערמונית מוגדלת שפירה בדרך כלל אינה מהווה סיכון (בניגוד לסרטן הערמונית) ולכן ניתן לקחת את הזמן לשקול חלופות שונות לטיפול בערמונית. יתרונות סוגי ניתוח ערמונית, תופעות לוואי שונות. כמובן, כמו בכל התערבות כירורגית יש לבחון את הרמה של המנתח והניסיון שיש לו עם הגישה אותה הוא מבצע. הצלחת הניתוח תלויה במידה רבה בניסיון המנתח ולאו דווקא בסוג הניתוח אותו הוא מבצע. 
 
בעבר, ערמונית מוגדלת טופלה רק באמצעות " ניתוח פתוח " שבו נעשה חתך מהטבור לעצם הערווה וחתך בשלפוחית השתן וכל זאת במטרה להגיע אל הערמונית. המנתח היה מסיר את רקמת הערמונית באמצעות האצבע שלו באופן המפריד את הבלוטה מהדופן / הקליפה שלה. (קליפת הערמונית נשארת בגוף ולא מסירים אותה). יש להדגיש כי המנתח ב "ניתוח פתוח" אינו רואה את אזור הניתוח אלא פועל על סמך מישוש בלבד. 
בעשרות השנים האחרונות פותחו שיטות זעיר פולשניות שמטרתן להחליף את הצורך בניתוח פתוח

ניתוח כריתת ערמונית דרך השופכה TURP

ניתוח ערמונית TURP הוא הסוג הנפוץ ביותר של ניתוח המבוצע ללא חתך חיצוני, וכרוך בהסרת הליבה של הערמונית באמצעות מכשיר (רזטוסקופ) העובר דרך צינור השופכה. חסרון של ניתוח TURP הוא שלא ניתן להשתמש בו עבור ערמוניות גדולות.
הסיכון בניתוח TURP הוא החשש מהרעלת נוזלים - תסמונת המזוהה עם בחילות, הקאות או בלבול זמני. במקרים נדירים עלולה התסמונת להוביל לבעיות לב או בעיות במחזור הדם  במצב בו הנוזל המשמש לשטיפת רקמת הערמונית שהוסרה במהלך הניתוח, נכנס אל תוך מחזור הדם. כמו כן, קיים סיכון לדימום כבד המצריך קבלת עירוי דם במהלך הטיפול ו/או לאחריו.
בשל הסיכון של הרעלת נוזלים, השימוש בטכניקת TURP מוגבלת לכשעה של ניתוח ומכך נגזר היכולת לטפל בערמונית קטנות עד בינוניות שזמן הכריתה לא יעלה על שעה. (עד כ 70 גר' ערמונית)
שיטת ה TURP מוגבלת לערמוניות קטנות עד בינוניות בגלל הסיכון של הרעלת נוזלים "TUR סינדרום"
מהלך ניתוח ערמונית TURP:
החדרת מכשיר הרזטוסקופ דרך פתח קיים, צינור השופכה אל עבר בלוטת הערמונית. המכשיר מצוייד במצלמה זעירה עם מקור אור, לולאה חשמלית שבאמצעותה מסירים את רקמות הערמונית החוסמת. הניתוח מתבצע תחת בקרה חזותית ישירה של מנתח, כלומר, המנתח רואה בדיוק מה הוא עושה. 
הניתוח מבוצע בהרדמה אזורית בדרך כלל. לאחר הניתוח נדרש קטטר (צנטר) למשך 2-3 ימים ובדרך כלל נשארים לאשפוז כל אותו הזמן בבית החולים. מעל 80% מהחולים חווים שיפור דרמטי בתסמינים שלהם ובזרימת השתן לאחר הניתוח.
סיכונים אפשריים:
 • דימום המצריך עירוי דם במהלך או לאחר הניתוח.
 • חוסר איזון מלחים כתוצאה מספיגת יתר של נוזלים במהלך הניתוח עצמו.
 • אימפוטנציה (פחות מ 5%)
 • אי שליטה במתן שתן (% 1% עד 2).

ניתוח ערמונית בשיטת האידוי TUVP

שיטת אידוי הערמונית באה לפתור את החיסרון של שיטת ניתוח TURP – חשש להרעלת נוזלים. שיטת אידוי הערמונית מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית ללא צורך בפתיחת דופן הבטן!

השיטה נפוצה במעל 40% מהמרכזים הרפואיים בארה"ב משנת 1995.

המכשור זהה למכשור המשמש ל TURP, בהבדל אחד – במקום לולאה חשמלית החותכת את הרקמה, קיימת כדורית מתכת המבצעת אידוי של רקמת הערמונית העודפת (כידוע למעלה מ-60% מגוף האדם מורכב מנוזלים). שיטת אידוי הערמונית גורמת לרקמת הערמונית להתייבש ולהתפורר וכך בעצם מתרוקנת בלוטת הערמונית ונוצר מעבר רחב של השתן.

כדורית האידוי אוטמת את כלי הדם הנמצאים בבלוטת הערמונית ובכך מונעת משני דברים לקרות:
1. מניעת דימום במהלך הטיפול ולאחריו. מחקרים מצביעים על כך שמטופלים שעברו טיפול בשיטת אידוי ערמונית לא נזקקו לעירויי דם. כמו כן זמן האשפוז מתקצר ל-24 שעות בלבד. 
2. מניעת ספיגת נוזלים. ברגע שאין חשש להרעלת נוזלים במהלך אידוי הערמונית, השיטה מאפשרת לטפל בבטחה בכל גודל ערמונית גם ערמונית גדולה במיוחד. (מעל 100 גר')

בלוטת הערמונית מתייבשת ומתפוררת, ולמעשה כבר במהלך הטיפול עצמו נפלטות שאריות הערמונית דרך צינורית השתן אל מחוץ לגוף. לאחר התפוררות הערמונית הוסרה למעשה החסימה של צינורית השתן, והתוצאה המתקבלת היא זרימה חזקה והתרוקנות מלאה של שלפוחית השתן. 

יתרון ניתוח ערמונית בשיטת האידוי שהיא מתאימה לכל גבר ללא מגבלה של גיל המטופל וגודל הערמונית

שיטת האידוי מתאימה לכל גודל ערמונית כי מתבצעת אטימת כלי הדם, אין חשש לTUR סינדרום
חשוב לציין כי אידוי בלבד של הערמונית לא מבצע הסרה מלאה של הבלוטה של הערמונית כי אם רק הקטנה.
הואיל ושיטת האידוי מבוססת על אותו מכשור של ה TURP ד"ר כץ מבצע תמיד בכל הטיפולים שילוב של שתי השיטות =TUVP+TURP ובכך משיג הסרה מקסימלית של בלוטת הערמונית החוסמת עד לקליפת הערמונית. תוצאה הזהה לתוצאות הניתוח הפתוח.

יתרונות ניתוח ערמונית בשיטת האידוי המשולבת:

שיטת האידוי מקנה את היתרונות הבאים:
 • מתאימה לכל גודל ערמונית. גם מעל 200 גר' !
 • הרדמה אזורית ללא חתך חיצוני ! וללא תפרים !
 • נמנע דימום במהלך הטיפול ולאחריו. אין צורך בעירוי דם
 • לא קיימת ספיגת נוזלים ולכן אין חשש להרעלת נוזלים (TUR סינדרום) - ניתן לטפל בכל גודל ערמונית קטנה וגדולה כאחד
 • 24 שעות - ואתה בבית ! (מעל 95% מהמטופלים של ד"ר שלום כץ)
 • התאושוות מהירה כמעט ללא כאבים
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים אחר הטיפול)
שילוב של שיטת הכריתה לאחר האידוי מקנה יתרונות הנוספים:
 • הסרה מלאה של רקמת ערמונית החוסמת ולא רק הקטנה. תוצאה זהה לתוצאות הניתוח הפתוח ולכן הסיכוי לניתוח חוזר נמוך ביותר.
 • הוצאת רקמות לבדיקה פתולוגית.
 • תוצאות שיטת האידוי המשולבת זהות לתוצאות הניתוח הפתוח

כריתת ערמונית פתוחה

ניתוח שמבוצע בדרך כלל לערמוניות מעל 80 גר'. [אם המנתח יודע לבצע ניתוח ערמונית בשיטת האידוי, אזי אין צורך לבצע ניתוח פתוח כלל ] כריתת ערמונית להגדלה שפירה של הערמונית שונה מכריתת ערמונית רדיקלית המבוצעת לסרטן הערמונית. בכריתה הראשונה מוסר רק החלק הבלוטי של הערמונית בעוד הקליפה נשארת. בכריתה רדיקלית מוסרת כל הערמונית כמקשה אחת הכוללת את שלפוחית הזרע וצינור הזרע.

לכריתת ערמונית בשיטה הפתוחה יש 3 גישות שונות: 

 • retropubic – חתך ישיר של הקפסולה של הערמונית
 • suprapubic – חתך מהטבור לעצם הערווה, חתך בדופן שלפוחית השתן. בלוטת הערמונית מוסרת דרך השלפוחית באופן שהמנתח אינו רואה את הערמונית כי אם ממשש אותה.
 • דרך פרינאום(חיץ נקבים) - שיטה פחות נפוצה
לאחר הניתוח מושאר קטטר בין 5-7 ימים והחולים נשארים לאשפוז בבית החולים במהלך ימים אלו.

כריתת ערמונית - סיכונים אפשריים:

 • דימום כבד- ואז קיים צורך בעירוי דם במהלך הניתוח ו/או לאחריו.
 • בריחת שתן – אי שליטה במתן שתן מצב זמני ולעיתים קבוע לאחר ניתוח.
 • דלקות וזיהומים - החשש לזיהומים בדרכי השתן גובר ככל שהזמן הנדרש לקטטר ארוך יותר. כמו כן קיים חשש לזיהומים באזור החתך שבוצע.
 • בעיות בזקפה – בחלק מהגברים הפגיעה היא זמנית אך יש מצבים לפגיעה קבועה. שכיחות גבוהה יותר אצל גברים מבוגרים.
 • שפיכה אחורית- בזמן אורגזמה הזרע נשפך אחורה אל תוך שלפוחית השתן ויוצא מאוחר יותר עם מתן השתן.

שיטות טיפול להקטנת בלוטת הערמונית

קיימות טכניקות שונות לביצוע ניתוחים ללא חתך בדופן הבטן המבוססות על מקורות אנרגיה שונים כגון לייזר או מיקרוגל המשמשים להסיר או להרוס את רקמת הערמונית החוסמת. שיטות אלו לא מוציאות את כל החלק הבלוטי של הערמונית, אלא מקטינות.(כלומר הסיכוי שהערמונית תגדל מחדש ותזדקק לניתוח חוזר, גבוה יותר)

TUIP חיתוך בלוטת הערמונית דרך השופכה 

טכניקה של ביצוע חתך או מספר חתכים קטנים במקום שבו הערמונית פוגשת בשלפוחית. המכשור מוחדר דרך צינור השופכה. טכניקה זו משפרת את זרימת השתן ומתאימה לערמוניות קטנות ביותר(קטנות מ-30גר') מבצעת הרחבה בצינור השופכה ובכך מקלה על תסמינים מתונים. תופעות לוואי של שפיכה אחורית ודימום פחות נפוצות בגישה זו.

ניתוחי לייזר

קיימים לייזרים בעוצמות שונות שמטרת כולן היא אידוי רקמת הערמונית. (כדוגמת PVP גרין לייזר) חסרונות השיטה היא שמתבצעת רק הקטנה של בלוטת הערמונית ולכן הסיכוי שרקמת הערמונית תגדל מחדש גבוה יותר. כמו כן, לא ניתן להוציא רקמות לבדיקה פתולוגית. יתרונות השיטה דימום מינמלי וזמן קטטר קצר.

הקטנת ערמונית ללא ניתוח וללא הרדמה

עבור גברים מסויימים, ניתוח הוא לא פתרון אפשרי עבורם, בגלל קימום של מחלות אחרות אשר לא מאפשרות הרדמה. במצבים אלו ד"ר כץ יכול להמליץ על שיטת חימום הערמונית.

טיפולים בחום הגורמים להרס רקמת הערמונית ניתן למצוא שימוש בגלי רדיו, גלי מיקרוגל. יתרון גישות אלו שההליך מבוצע ללא הרדמה וללא צורך באשפוז בבית החולים. טיפולים אלה לא נוטים לגרום לדימום עובדה העשויה להוות גורם בהחלטה על סוג טיפול זה לאותם גברים הנוטלים תרופה לדילול דם או שאינם מסוגלים לעבור טיפול בהרדמה.
חסרון השיטה- הצורך בקטטר יהיה לזמן ממושך יותר מאשר לאחר ניתוח כחודש עד חודשיים לאחר הטיפול. אבל בסופו של דבר ייגמלו מהקטטר ויוכלו לתת שתן באופן עצמאי.

למידע נוסף על הקטנת ערמונית ללא ניתוח לחץ כאן
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה