עצירת שתן או אצירת שתן

אצירת שתן או כפי שרבים נוטים לחשוב: עצירת שתן, מוגדרת כמצב של חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן למרות ששלפוחית השתן מלאה. כדי לרוקן את השלפוחית יש צורך להחדיר קטטר אל תוך שלפוחית השתן. מהם הסימנים לאצירת שתן ואילו סוגי טיפולים יש לגברים כדי להגמל מקטטר? 

מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
ד"ר כץ מטפל בגברים בלבד. הטיפולים המוצעים כאן אינם מיועדים לנשים
 

עצירת שתן אצירת שתן - גורמים

אצירת שתן לא חסימתית -  גורמת לפגיעה בהתכווצות של שלפוחית השתן. כתוצאה מ: שבץ מוחי, פציעת אגן, שריר או עצב פגומים כתוצאה מטיפול תרופתי או הרדמה. פגיעה במוח או בחוט השדרה.

אצירת שתן חסימתית  - כתוצאה מ: סרטן הערמונית, סרטן בשלפוחית השתן , אבנים בדרכי השתן (בעיקר שלפוחית השתן ), דלקות וזיהומים בדרכי השתן, ערמונית מוגדלת (BPH). 

מהם התסמינים לאצירת שתן?

 • קושי בתחילת מתן השתן
 • קושי לרוקן את שלפוחית השתן באופן מלא
 • טפטוף או זרם חלש
 • אובדן של כמויות קטנות של שתן במהלך היום
 • חוסר יכולת להרגיש כאשר שלפוחית השתן מלאה
 • לחץ בטן מוגבר
 • חוסר הדחף להשתין
 • צורך להתאמץ ולדחוף את השתן אל מחוץ לשלפוחית השתן
 • הטלת שתן לעיתים קרובות
 • קימה מרובה בלילה (נוקטוריה)

ככל שבלוטת הערמונית גדלה לכיוון צינור השתן, היא יוצרת לחץ על הצינור ובעצם מצמצמת את מעבר השתן משלפוחית השתן אל צינור השתן. מצב מתמשך זה עלול לגרום לדופן שלפוחית השתן להתעבות ולההיפך ל שלפוחית רגיזה – כלומר, שלפוחית השתן מתכווצת גם כאשר היא מכילה כמויות קטנות של שתן, מצב של תכיפות במתן השתן. בסופו של דבר שלפוחית השתן מאבדת מהאלסטיות שלה ומאבדת את היכולת לרוקן את עצמה בצורה טובה וכך נוצר מצב של שארית שתן בשלפוחית. 

אצירת שתן זמנית 

במצבים לאחר ניתוח היכולת לתת שתן תחזור בדרך כלל לאחר שהשפעת ההרדמה תפוג. לעיתים יהיה צורך להחדיר קטטר ללא טיפול נוסף עד להתאוששות השלפוחית ואז היכולת לתת שתן באופן עצמאי ללא קטטר, מתאפשרת.
אם השלפוחית אינה מתאוששת, אז יש צורך בקטטר קבוע לניקוז שלפוחית השתן. אצירת שתן לא מטופלת עלולה גם להביא למצב של אי ספיקה כלייתית הואיל והשתן לא מצליח להתרוקן מהכליות אל השלפוחית המלאה. 

אצירת שתן מוחלטת

מצב של אצירת שתן מוחלטת מחייב התערבות רפואית מיידית – החדרת קטטר (צנתר) דרך צינור השופכה או דרך דופן הבטן התחתונה לשלפוחית השתן כדי לנקז את השלפוחית. טיפול ראשוני זה מקל על המצוקה המיידית של שלפוחית השתן המלאה ומונע נזק קבוע לשלפוחית.  

מהם הפתרונות לאצירת שתן חסימתית?

שיטת אידוי ערמונית משולבת ללא חתך חיצוני

מטרת הטיפול באידוי היא הסרת רקמת הערמונית החוסמת את מעבר השתן מהשלפוחית דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף. באופן שהערמונית לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. כתוצאה מהפחתת הלחץ, מתאפשרת זרימה של מתן השתן ללא הפרעה וללא חסימה. הטיפול מבוצע ע"י ד"ר שלום כץ, אורולוג מומחה, בבית חולים אסותא בהרדמה אזורית כולל אשפוז של 24 שעות שבסיומם משתחררים הביתה ללא קטטר. הטיפול מבוצע ללא חתך חיצוני ומתאים לכל גיל ולכל גודל ערמונית. הטיפול משלב שתי טכניקות טיפול - TURP ואידוי TUVP. 

שילוב השיטות מאפשר ליהנות מיתרונות שתי השיטות:

 • טיפול המתאים לכל גודל ערמונית קטנות וגדולות כאחד
 • אין חשש להרעלת נוזלים
 • אין צורך בעירוי דם
 • קיימת רקמת ערמונית בסיום התהליך לביצוע בדיקה פתולוגית
 • ריקון כל החלק הבלוטי של הפרוסטטה כדי למנוע צורך בהישנות הטיפול לאחר מספר שנים.

רוצה לקרוא עוד על שיטת אידוי ערמונית משולבת? לחץ כאן

 

הקטנת ערמונית ללא ניתוח

טיפול בשיטת חימום הערמונית נועד לגברים שאסור להם לעבור ניתוח בהרדמה בגלל קיומם של מחלות רקע. הטיפול אינו ניתוח ואינו מצריך אשפוז בבית חולים הוא מבוצע במרפאה על ידי ד"ר שלום כץ אורולוג מומחה, אורך הטיפול כ-45 דק' שבסיומו משוחררים הביתה מבוצע באלחוש מקומי בלבד. גמילת הקטטר בטיפול הזה מתבצע כחודש לאחר הטיפול ולא יום למחרת כפי שמתבצע בטיפול באידוי.

למידע מורחב על טיפול בערמונית ללא ניתוח לחץ כאן

היצרות שופכה - אפשרויות טיפול

במידה שאדם מאובחן עם הצרות שופכה, ד"ר שלום כץ מבצע הליך שנקרא "הרחבה"; החדרת צינוריות לשופכה בקוטר גדול יותר בכל פעם, כדי להרחיב את ההיצרות הקיימת בשופכה.
שיטה חלופית היא לנפח בלון קטן בקצהו של קטטר (צנתר ) בתוך השופכה.
ניתן לתקן היצרות גם באמצעות ניתוח הנקרא אורטרוטומיה - באמצעות מכשור אופטי ד"ר כץ מתקדם על לנקודת ההיצרות בשופכה ובאמצעות סכין קרה או לייזר מבצע חתך שפותח את ההיצרות.
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   

מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17