מומחה בכירורגיה אורולוגית

טיפול בערמונית

לאחר שבוצעו בדיקות מקיפות והבעיה אובחנה, האורולוג ישקול את החלופות המתאימות. סוג הטיפול בערמונית תלוי במספר גורמים - גודל ערמונית- נפח ערמונית, גיל, בריאות כללית, מחלות רקע נוספות במידה וקיימות. 
במידה שאובחנה ערמונית מוגדלת שפירה, חשוב לטפל בכדי למנוע בעיות אחרות העלולות להתפתח בהמשך בגלל הזנחה. ערמונית מוגדלת עלולה לגרום לזיהומים בדרכי שתן, אצירת שתן חריפה (אי יכולת לתת שתן בכלל), אבנים בכליות ו/או בשלפוחית שתן ובמקרים חמורים אף עלול להוביל לנזק לכליות.

אבחנה  - ערמונית מוגדלת

אופן טיפול בערמונית מוגדלת מתבסס על חומרת התסמינים. עד כמה התסמינים מפריעים לאיכות החיים ואם התופעה גורמת לסיבוכים ולבעיות רפואיות נוספות. חשוב לטפל בתסמינים ולא להזניח.
אפשרויות טיפול בערמונית מוגדלת:
  • מעקב
  • טיפול תרופתי 
  • התערבות ניתוחית

טיפול בערמונית - מעקב בלבד 

תסמינים קלים שלא מפריעים - במצב זה לא נוטלים תרופות עדיין וגם לא עוברים ניתוח ערמונית. ישנן מספר המלצות שניתן לאמץ העשויות לצמצם את ההשפעה של ערמונית המוגדלת על איכות החיים. ניתן לשקול שינוי באורח חיים להקלה על התסמינים. 
גם אם בוחרים באופציה של מעקב חשוב לפנות לרופא משפחה או רופא אורולוג בקופת החולים בכדי לבצע בדיקה ראשונית לשלול בעיות אחרות. בדיקות תקופתיות מומלץ לבצע אחת לשנה לוודא שהתסמינים לא מחמירים או כדי לקבוע התחלת טיפול. 

תמציות צמחים לטיפול בבעיות ערמונית

גברים רבים מנסים תמציות צמחים כשהתסמינים של ערמונית מוגדלת קלים עד בינוניים. ניתן להשתמש בהם לבד או בשילוב עם תרופות המחייבות מרשם. שיפור בתסמינים ניתן לצפות לאחר כחודש עד חודשיים. עם זאת, לעיתים התסמינים יכולים להשתפר מעצמם או להחמיר. 
אחד הצמחים הנפוצים לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית מבוסס על צמח הדקל הננסי (Saw Palmetto). משווק תחת השם המסחרי "פרמיקסון". מנגנון הפעולה אינו ברור לחלוטין וההנחה היא שהוא פועל כחומר אנטי דלקתי. דקל ננסי מקל על תסמינים מסויימים של ערמונית מוגדלת אך לא נצפו שיפורים בזרימת מתן השתן.
צמח נוסף הוא שזיף אפריקאי הכולל עיכוב של הורמונים השולטים על צמיחת התאים בערמונית.
הנחיות איגוד האורלוגים האמריקני והאירופאי קובעות כי עד כה לא נצברו די ראיות מדעיות המאפשרות המלצה על שימוש בתכשיר צמחי כלשהו. רק מחקרים מבוקרים מוגבלים בוצעו עד כה בתכשירים אלה.

טיפול בערמונית - תרופות לפרוסטטה

במצב של תסמינים מתונים עד חמורים ההמלצה היא בדרך כלל - טיפול תרופתי. את התרופות יש ליטול באופן רצוף למשך כל החיים, אחרת התסמינים יחזרו. 
תרופות אינן מרפאות ערמונית מוגדלת אלא משפרות תסמינים
     

התרופות נחלקות לשני סוגים:

חוסמי אלפא

במקור שימשו לטיפול בלחץ דם גבוה (היטרין קרדורל). נועדות להרפות את השריר סביב כלי הדם בשלפוחית השתן והערמונית. בדרך זו מסייעים להגברת זרימת השתן והקלה על תסמינים של תדירות ונוקטוריה (קימה בלילה). תופעות לוואי ירידה בלחץ דם בעמידה, סחרחורות עייפות וכאבי ראש. כדי למנוע תופעות לוואי אלו מינון התרופה עולה בהדרגה ובד"כ התרופה נלקחת בלילה כדי למזער את תופעות הלוואי.
פלומקס (טמסולין) הינו חוסם קולטני אלפא שמיועד עבור הערמונית ונוטה לפחות תופעות לוואי מאשר קרדורל או היטרין. שכן יש פחות השפעה על כלי הדם ועל לחץ הדם. יתרון תרופה זו היא שניתן להתחיל במינון אפקטיבי ולא בהדרגה (כדי למנוע תופעות לוואי).
ניתן לצפות שיפור בתסמינים בתוך מספר ימים, בדרך כלל ההשפעה המקסימלית שלהם מגיעה לאחר נטילה של חודש ימים. אם התרופה לא עזרה לאחר 8 שבועות כנראה שזה לא הפתרון המתאים. מחקרים מצביעים על יותר מ-50% מהגברים מדווחים על שיפור בתסמינים לאחר נטילת כדורים.
ניתן לצפות שיפור בתסמינים בתוך מספר ימים, בדרך כלל ההשפעה המקסימלית שלהם מגיעה לאחר נטילה של חודש ימים.

חוסמי אלפא 5 רדוקטאז

נועדו להקטנת בלוטת הערמונית. התרופה גורמת לחסימת ההמרה של טסטוסטרון לדיהדרוטסטוסטרון (DHT) הורמון מין זכרי העיקרי הנמצא בתוך התאים של בלוטת הערמונית. חסימה זו עשויה לעזור בכיווץ גודלה של הערמונית. אצל אנשים מסויימים עשוי להפחית את תסמיני ערמונית מוגדלת ולהגדיל את קצב זרימת השתן. כדי להשיג תועלת מירבית יש צורך לקחת אותה במשך 6 חודשים. התרופה יעילה למטופלים בעלי ערמוניות גדולות מ-50 סמ"ק. כמו כן, התרופה תורמת להפחתה של כ 50%  ברמות הPSA  (אנטיגן ספציפי לערמונית) המיוצרות ע"י רקמה שפירה של הערמונית. 
שיפור מקסימלי בתסמינים מגיעה לאחר 6 חודשים של נטילת כדורים.

תופעות לוואי : 
3-4% מהמטופלים מדווחים על אין אונות וירידה בחשק מיני (ליבידו). 
2-3%  מהמטופלים מדווחים על ירידה בנפח הזרע.    
פחות מ- 1% מדווחים על צמיחת שדיים
השפעה של קבוצת כדורים זו על הסיכון להתפתחות סרטן ערמונית אינה ברורה
אחד הנושאים המורכבים הקשורים לשימוש בקבוצה זו הוא שההשפעה שלהם על הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית עדיין לא ברורה. ישנם מחקרים שהראו שהם עשויים לדחות את ההתפרצות של סרטן הערמונית, אך להעלות במעט את הסיכון להתפתחות צורה חמורה יותר של הסרטן. תרופות אלו גורמות לשינוי ברמות ה PSA בדם. ה-FDA  שוקל להוסיף הערת אזהרה לקבוצת כדורים אלו.

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

הערה כללית: במידה שתרופה מסויימת לא יעילה יש להיוועץ עם הרופא המטפל כדי לנסות למצוא תרופה חלופית. לכל אחת מהתרופות הקיימות בשוק יש יתרונות וחסרונות. תהליך זה של מציאת התרופה המתאימה למטופל יכול לקחת מספר חודשים.
בלוטת הערמונית ממשיכה לגדול ולכן ייתכן מצב שבו הכדורים יפסיקו לעזור ואז יש לשקול  ניתוח ערמונית או טיפול אידוי ערמונית. ישנם מטופלים שטיפול תרופתי גורם לתופעות לוואי או לא עוזר בכלל, גם במקרה זה הפתרון יהיה לשקול התערבות ניתוחית.
טיפול תרופתי מחייב את המטופל ליטול אותה למשך שארית חייו, אחרת התסמינים יחזרו.  

טיפול בערמונית - ניתוח ערמונית או טיפולים ללא פתיחת בטן

תסמינים חמורים יכולים להתבטא ב: חוסר יכולת מתמשך לתת שתן (אצירת שתן), אבנים בשלפוחית שתן, פגיעה בכליות, או דם מתמשך בשתן, כל אלו צריכים להיות מטופלים על ידי ניתוח ערמונית או אידוי ערמונית. מטרת כל סוגי הטיפולים היא הפחתת נפח הערמונית, כך שהיא לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. בשנים האחרונות פותחו פתרונות חדשניים המאפשרים טיפול ללא חתך חיצוני וזאת באשפוז קצר והחלמה מהירה. למידע מורחב אודות טיפול חדשני בערמונית בשיטת האידוי המשולבת לחץ כאן
הידעת? שיטת האידוי המשולבת מתאימה לכל גיל ולכל גודל ערמונית ללא פתיחת בטן
סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

טיפול בערמונית ללא ניתוח

עבור גברים מסויימים, בגלל קיומם של מחלות אחרות שלא מאפשרות טיפול בהרדמה, ניתוח בהרדמה הוא לא פתרון אפשרי עבורם . לגברים אלו אנו מציעים פתרון של הסרת ערמונית ללא ניתוח בשיטת חימום הערמונית לחץ כאן להמשך

אבחנה - דלקת בערמונית

על פי סוג הדלקת יתאים הרופא את הטיפול הרצוי – בדרך כלל טיפול תרופתי. במידה שטיפול תרופתי נכשל קיימת חלופה של טיפול בחימום הערמונית.

אבחנה - סרטן ערמונית

בהנתן סוג הסרטן ודרגתו, הרופא ימליץ על החלופות השונות – מעקב, ניתוח, טיפול הורמונלי או הקרנות.
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה