מומחה בכירורגיה אורולוגית

ערמונית מוגדלת

קיימים שני סוגים של ערמונית מוגדלת:
  • ערמונית מוגדלת שפירה – BPH  - היפרפלזיה שפירה של הערמונית
  • ערמונית מוגדלת סרטנית

מהי ערמונית מוגדלת שפירה ?

הגדלה שפירה של הערמונית הינה תהליך טבעי המתרחש כמעט בכל הגברים לאורך זמן, כל עוד יש להם אשכים. בכ - 50% מהגברים מעל גיל 50 קיימת עדות להגדלה של בלוטת הערמונית. וככל שהגיל עולה גם השכיחות עולה - בגיל 80 מעל ל- 80% מהגברים קיימת ערמונית מוגדלת. לפחות 30% מהגברים יזדקקו לטיפול עד הגיעם לגיל 70. ההערכה היא כי בין 25-50% מהגברים הסובלים מערמונית מוגדלת, יכולים לשפר את מצבם באמצעות טיפול תרופתי או ניתוח ערמונית. 
למרות ששכיחות בעיות בדרכי השתן גדלה ככל שגיל הגברים עולה, גודל הערמונית אינו תמיד בהתאמה עם תסמינים או הפרעות בדרכי שתן. במקרים מסוימים, חסימה של זרימת שתן עלולה להתרחש ללא הגדלה דרמטית של הערמונית. לעומת זאת אצל מטופלים אחרים, הגדלה משמעותית של הערמונית יכולה להיות נוכחת ללא תסמינים מורגשים במתן השתן.  הערמונית תחומה בגוף על ידי קפסולה (קופסית). ככל שהערמונית גדלה היא עשויה לגדול פנימה, לתוך השופכה (צינור השתן), וככל שהיא גדלה התוצאה היא חסימה של השופכה ושל זרימת השתן. (ראה איור משמאל) ערמונית מוגדלת בהשוואה לערמונית רגילה
 
עם זאת, ערמונית גדולה יכולה להיות דבר חיובי, בכל הנוגע לסרטן ערמונית. קיימים מחקרים המראים כי גברים בעלי ערמוניות גדולות נוטים להיות בעלי ציוני גליסון נמוכים יותר ונוטים פחות לפתח סרטן המתפשט מחוץ לקופסית של הערמונית.  לא נמצא הסבר מדוע גודל ערמונית גדול הוא לעיתים קרובות טוב יותר. ההשערה היא כי גברים עם ערמונית מוגדלת מאוד, עוברים ביופסיות בתדירות גבוהה יותר ובגיל צעיר יותר, כי רמות ה PSA שלהם גבוהות יותר. ולכן הסרטן מתגלה בשלב מוקדם יותר.

הגורמים לערמונית מוגדלת

הרפואה עדיין לא יודעת מה בדיוק גורם להגדלת הערמונית. קיימת השערה בגלל שינויים באיזון ההורמונלי של גברים מתבגרים. הסטוריה משפחתית עשויה להיות גם גורם משפיע – אם אב או אח סובל/סבל מבלוטת הערמונית, סביר להניח כי גם אתה תחווה תסמינים של ערמונית מוגדלת. 

תופעות בעקבות ערמונית מוגדלת

  • תופעות חסימתיות - נגרמים כתוצאה מחסימה מכנית של זרימת השתן הנגרמת כתוצאה מהערמונית המוגדלת. במצב ששלפוחית השתן של הגבר מתכווצת כדי להתרוקן היא צריכה להתגבר על החסימה הנוצרת כתוצאה מההגדלה של הערמונית. הקשיים שחווים הם - היסוס או מאמץ בנתינת שתן, זרם שתן חלש או מקוטע.
  • תופעות אירטטיביות (גירויי) - בדרך כלל שילוב של חסימה מכאנית וההשפעה של החסימה. בגלל החסימה, השלפוחית צריכה לעבוד קשה יותר כדי להתרוקן. מתבטא בתדירות גבוהה, קימה מרובה בלילה לתת שתן, דחיפות.
ערמונית מוגדלת שאינה מטופלת עלולה להחמיר. ככל שהמחלה מתקדמת, תופעות של נוקטוריה, הססנות, מאמץ, זרם חלש, מוחמרות. התוצאה היא חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן והתפתחות מצב הנקרא "שארית שתן". הנוכחות של שארית שתן עלולה להוביל להתפתחות של בעיות אחרון כגון דלקת בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית השתן או במקרה הגרוע ביותר אי ספיקה כלייתית.
אבנים בשלפוחית השתן - אלה הם מרבצי מינרלים שעלולים לגרום לזיהום, גירוי של שלפוחית שתן, דם בשתן, מצב של חסימה בזרימת שתן ובדרך כלל גורמים לחוסר יכולת לרוקן את השלפוחית לחלוטין. 

בשלב סופי של המחלה מגיעים למצב שאין יכולת לרוקן בכלל את שלפוחית השתן ואצירת שתן מתפתחת. הדבר מחייב התערבות רפואית מידית – החדרת קטטר (צנטר) דרך הפין או נקז דרך דופן הבטן אל תוך שלפוחית השתן, וזאת כדי להקל על הניקוז.

אבחון ערמונית מוגדלת

האורולוג מבצע בדיקה גופנית ומפנה לסדרת בדיקות הכולללות - בדיקות דם, שתן ובדיקת סונר דרכי השתן. בהתאם לחומרת התופעות מחליטים על אופי הטיפול.

אפשרויות טיפול בערמונית מוגדלת

מעקב

בשלב זה לא נוטלים תרופות עדיין וגם לא עוברים ניתוח ערמונית. ישנן מספר המלצות שניתן לאמץ העשויים לצמצם את ההשפעה של ערמונית המוגדלת על איכות החיים. עם זאת, חשוב לבצע בדיקה ראשונית לשלול בעיות אחרות. בדיקות תקופתיות מומלץ לבצע אחת לשנה לוודא שהתסמינים לא מחמירים או כדי לקבוע התחלת טיפול תרופתי.

טיפול תרופתי

חשוב ליטול את התרופה באופן קבוע אחרת התסמינים יחזרו. חשוב לציין כי הטיפול התרופתי אינו מרפא את הערמונית אלא רק משפר את התסמינים. בלוטת הערמונית ממשיכה לגדול ולכן ייתכן מצב שבו הכדורים יפסיקו לעזור ואז יש לשקול פתרון ניתוחי. 

ניתוח ערמונית או אידוי משולב לערמונית

ישנם מטופלים שטיפול תרופתי גורם לתופעות לוואי או לא עוזר בכלל, במקרים אלו הפתרון יהיה לשקול התערבות ניתוחית. באמצעות ניתוח ערמונית מתבצעת הפחתת נפח הערמונית, כך שהיא לא תפעיל לחץ על השופכה (צינור השתן) ועל שלפוחית השתן. הניתוח המקובל הוא ניתוח ערמונית סגור באמצעות מכשור אנדוסקופי. ד"ר כץ מבצע טיפול בשיטת אידוי ערמונית משולבת המאפשר לטפל בכל גודל ערמונית ללא צורך בפתיחת בטן תוך אשפוז קצר של 24 שעות והתאוששות מהירה.

עבור גברים מסויימים, ניתוח הוא לא פתרון אפשרי עבורם, בגלל קיומם של מחלות אחרות שלא מאפשרות טיפול בהרדמה. ואז יש לשקול טיפול מחליף ניתוח לערמונית, כדוגמת שיטת חימום הערמונית המתבצעת ללא ניתוח וללא הרדמה.


בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

ערמונית מוגדלת סרטנית

סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים (מלבד סרטן העור). אחד מתוך 8.6 גברים יאובחן עם סרטן הערמונית בחייו. אם כי, יש לזכור שסרטן הערמונית בדרך כלל מתפתח לאט, שיעור ההישרדות היחסי ל- 5 שנים עומד כיום על מעל 90%. כמו הגדלה שפירה, הסיכון לסרטן הערמונית עולה עם גיל. שניים מתוך כל שלושה גברים עם סרטן הערמונית הם מעל גיל 65. הגורם לסרטן הערמונית אינו ידוע, אך גורמי סיכון הקשורים כוללים היסטוריה משפחתית - אם יש אב או אח עם סרטן הערמונית. חלק מן התסמינים של סרטן הערמונית הם גם תסמינים של דלקת ערמונית או של ערמונית מוגדלת ולכן חשוב לראות אורולוג במקרה של כל אחד מאלה. למרבה הצער, רוב המקרים של סרטן הערמונית לא גורמים לתסמינים עד לשלב מתקדם של המחלה. החשד לסרטן יכול להתגלות במהלך בדיקה רקטאלית המבוצעת על ידי האורולוג. ההמלצה היא לבצע בדיקה רקטלית אחת לשנה לכל הגברים מעל גיל 40.
בנוסף לבדיקה רקטלית, קיימת בדיקת דם PSA היכולה לסייע באבחון סרטן הערמונית בשלב מוקדם יותר. ההמלצה היא לבצע בדיקה זו מעל גיל 50, ואם יש הסטוריה רפואית במשפחה אז החל מגיל 40. אחת הסיבות להתחלה מוקדמת של בדיקות PSA היא להקים מאגר בסיס שניתן יהיה לעקוב אחר שינויים.
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה