טיפול תרופתי לערמונית

תרופות משמשות להקלה במתן שתן עקב ערמונית מוגדלת שפירה. במצב שהתסמינים אינם חמורים מספיק כדי להצדיק ניתוח ערמונית, אך מטרידים מדי כדי להשאר במצב של מעקב בלבד. סקירה מקיפה של סוגי התרופות השונים ותופעות הלוואי האפשריות.

קיימים סוגים שונים של טיפול תרופתי לערמונית מוגדלת שניתן להשתמש בהם כדי להקל על התסמינים של הגדלת הערמונית. כמו בכל התרופות, יש יתרונות אפשריים אך גם תופעות לוואי.
את התרופות יש ליטול ללא הגבלת זמן אחרת התסמינים יחזרו

תרופות מסוג חוסמי אלפא

התרופות הנפוצות ביותר לשימוש  שייכות לקבוצה של תרופות הנקראת חוסמי אלפא. מטרתם לגרום להרפיה של השרירים סביב החלק התחתון של שלפוחית השתן והערמונית, ובכך לשפר את זרימת השתן ולהקל על ריקון שלפוחית השתן. חוסמי אלפא פותחו במקור כדי להפחית לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם), ולכן הם עשויים להיות מתאימים במיוחד לגברים שגם סובלים מלחץ דם גבוה. אולם לגברים שלחץ הדם שלהם נורמלי, יש סיכון שיסבלו מלחץ דם נמוך מדי בעקבות השימוש בתרופות אלו.
חוקרים מעריכים כי כ-60% מהגברים המשתמשים בתרופות אלה מבחינים לפחות בשיפור מסוים בתסמינים שלהם. השיפור צפוי להיות מורגש בתוך כמה ימים, בדרך כלל ההשפעה המקסימלית של תרופות אלו הם בתוך חודש ימים. אם התרופה לא עזרה לאחר 8 שבועות, סביר שהיא כבר לא תשפיע.

תופעות לוואי של תרופות מסוג חוסמי אלפא

תופעות הלוואי כוללות כאבי ראש, סחרחורת, לחץ דם נמוך, אף חסום או נזלת, וזרע מופחת הנפלט בעת האורגזמה. לפעמים גברים שנוטלים היטרין או קרדורל, קדקס ההמלצה היא להתחיל במינון נמוך כדי להפחית את הסיכון של תופעות לוואי, בעיקר בלחץ דם. המלצה זו לא הכרחית עבור תרופות מסוג אומניק או קסטרל.
במידה והינך מועמד לניתוח קטרקט ההמלצה היא להמנע מטיפול בחוסמי אלפא עד לאחר הניתוח.
התרופות אינן מקטינות את הערמונית, ולכן הערמונית ממשיכה לגדול גם במהלך נטילת תרופות אלו.
ישנם גברים שלאחר תקופה ירגישו החמרה בתסמינים למרות נטילתם ואז יש לשקול התערבות ניתוחית כדי לשפר את איכות החיים.

תרופות מסוג מעכבי אנזים

השם המלא של קבוצה זו של תרופות הוא מעכבי 5-אלפא רדוקטאז. רדוקטאז הוא אנזים (מולקולת חלבון שמאיץ את תהליכי חילוף חומרים מסוימים). כאשר האנזים מעוכב, תהליך חילוף החומרים מואט. בטיפול של BPH, השימוש במעכבי אנזים הוא במטרה להקטין את גודל הערמונית על ידי הפחתת כמות ההורמון שתורמת לצמיחת ערמונית. מעכבי האנזים המשמשים לBPH הם: פרוקיור, אבודרט
תרופות אלה יכולות להפחית את התסמינים של BPH, אבל ההשפעה שלהם היא בתהליך איטי יותר מחוסמי אלפא. לעיתים השפעה אמיתית תורגש רק לאחר שנה, למרות שבדרך כלל את האפקט המקסימאלי הוא לאחר  כשישה חודשים. בגלל שמעכבי אנזים פועלים על ידי הקטנת גודל הערמונית, הם אינם צפויים לשפר בצורה משמעותית תסמינים אצל גברים בעלי ערמונית קטנה.

ההשפעה של קבוצת כדורים זו על הסיכון להתפתחות סרטן הפרוסטטה עדיין לא ברורה

תופעות לוואי של תרופות מסוג מעכבי אלפא 5 רדוקטאז:

כ-4% מהגברים שנוטלים מעכבי אנזים חווים תופעות לוואי. מכיוון שהתרופות משפיעות על ההורמונים, הם עלולים להשפיע על חיי המין של הגברים, כולל בעיות זקפה, ירידה בחשק מיני (ליבידו)  או שפיכת זרע מופחתת. וצמיחת שדיים.
השפעה על הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית - מספר מחקרים הראו שהם עשויים לדחות את ההתפרצות של סרטן הערמונית, אך להעלות במעט את הסיכון להתפתחות צורה חמורה יותר של סרטן הערמונית.
תרופות משנות את רמות ה PSA  (אנטיגן ספציפי לערמונית) בדם. ולכן יש ליידע את הרופא המבצע בדיקות PSA  לסרטן הערמונית שתרופות אלו ניטלות.

טיפול תרופתי משולב

השימוש בחוסמי אלפא ומעכבי 5-אלפא רדוקטאז נמצא עדיף בטווח הארוך על פני טיפול תרופתי יחיד בגברים עם ערמונית גדולה. גישת שילוב מונעת את התקדמות המחלה ומשפרת את התסמינים המטרידים. עם זאת, תועלת משופרת זו יכול להיות קשורה לתופעות לוואי נוספות.

טיפול באמצעות תמציות צמחים

גברים רבים מנסים תמציות צמחים כשהתסמינים של ערמונית מוגדלת קלים עד בינוניים. ניתן להשתמש בהם לבד או בשילוב עם תרופות המחייבות מרשם. שיפור בתסמינים ניתן לצפות לאחר כחודש עד חודשיים. עם זאת, לעיתים התסמינים יכולים להשתפר מעצמם או להחמיר.
אחד הצמחים הנפוצים לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית מבוסס על צמח הדקל הננסי (Saw Palmetto). מנגנון הפעולה אינו ברור לחלוטין וההנחה היא שהוא פועל כחומר אנטי דלקתי. דקל ננסי מקל על תסמינים מסויימים של ערמונית מוגדלת אך לא נצפו שיפורים בזרימת מתן השתן. לאחרונה פורסם מחקר שהראה כי נטילת דקל ננסי לא הראה שיפור ביחס לנטילת פלסבו.
צמח נוסף הוא שזיף אפריקאי הכולל עיכוב של הורמונים השולטים על צמיחת התאים בערמונית

הנחיות איגוד האורלוגים האמריקני והאירופאי קובעות כי עד כה לא נצברו די ראיות מדעיות המאפשרות המלצה על שימוש בתכשיר צמחי כלשהו. רק מחקרים מבוקרים מוגבלים בוצעו עד כה בתכשירים אלה
כמו כן, איכות של תוספים הנמכרים ללא מרשם אינן מנוטרות בקפדנות, ומוסיפים חוסר ודאות נוסף על הערך והבטיחות של מוצרים אלה.

מה עושים כשטיפול תרופתי לא עוזר?

אם תרופה אחת לא עובדת עבורך, יש צורך לדבר עם הרופא המטפל כדי לבדוק תרופה אחרת שאולי מתאימה יותר. לכל אחת מהתרופות הבודדות יש יתרונות וחסרונות שונים. תהליך זה יכול להמשך מספר חודשים עד שתמצא התרופה הטובה עבורך.

מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
הידעת? תרופות אינן מרפאות ערמונית מוגדלת אלא רק משפרות את התסמינים

בלוטת הערמונית ממשיכה לגדול ולכן ייתכן מצב שבו הכדורים יפסיקו לעזור ואז יש לשקול התערבות כירורגית. ישנם מטופלים שטיפול תרופתי גורם לתופעות לוואי או לא עוזר בכלל, גם במקרה זה הפתרון יהיה לשקול התערבות ניתוחית.


לחץ כאן להמשך קריאה על שיטות הניתוח הקיימות
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17