מומחה בכירורגיה אורולוגית

כריתת פרוסטטה מוגדלת

כריתת פרוסטטה מוגדלת - רקע

כריתת ערמונית (פרוסטטה) נועדה לטפל בהפרעות במתן שתן עקב ערמונית מוגדלת שפירה (BPH). בניתוח זה מוסר רק החלק הפנימי (הבלוטי) של הערמונית, כך שהיא לא תפעיל לחץ על שלפוחית השתן וצינור השופכה ולכן נקרא "כריתת ערמונית חלקית". חשוב להדגיש כי הקליפה (הקפסולה) של הערמונית נשארת שלמה בכל שיטות כריתת ערמונית שפירה. קליפת הערמונית מייצרת מעבר חדש של השתן במקום הבלוטה שנכרתה.  

במקרים בהם יש צורך בכריתת ערמונית בשל גידול סרטני, מוסרת כל הערמונית כמקשה אחת - הכוללת את שלפוחית הזרע וצינור הזרע - "כריתת ערמונית מלאה". 

מתי לשקול כריתת ערמונית ?

 • כאשר התסמינים של פרוסטטה מוגדלת הופכים למטרד (תסמינים מתונים עד חמורים)
 • טיפול תרופתי לא עוזר במידה הרצויה או שגורם לתופעות לוואי ולכן הופסק. 
 • כאשר הרופא המטפל ממליץ על ניתוח כריתת פרוסטטה

כריתת ערמונית מוגדלת יכולה להתבצע בגישה פתוחה – כלומר על ידי חתך בדופן הבטן או בגישה סגורה – דרך פתח קיים של צינורית השתן, ללא חתך חיצוני. 

כריתת ערמונית פתוחה תופעות לוואי וסיכונים:

 • דימום כבד- ואז קיים צורך בעירוי דם במהלך הניתוח ו/או לאחריו.
 • בריחת שתן – אי שליטה במתן שתן מצב זמני ולעיתים קבוע לאחר ניתוח.
 • דלקות וזיהומים - החשש לזיהומים בדרכי השתן גובר ככל שהזמן הנדרש לקטטר ארוך יותר. כמו כן קיים חשש לזיהומים באזור החתך שבוצע.
 • בעיות זקפה – בחלק מהגברים הפגיעה היא זמנית אך יש מצבים לפגיעה קבועה. שכיחות גבוהה יותר אצל גברים מבוגרים.
 • שפיכה אחורית- בזמן אורגזמה הזרע נשפך אחורה אל תוך שלפוחית השתן ויוצא מאוחר יותר עם מתן השתן.

כריתת ערמונית סגורה

בעשורים האחרונים פותחו שיטות זעיר פולשניות שלא מצריכות פתיחת בטן כדי להקטין / להוציא את בלוטת הערמונית החוסמת. ללא הסיכונים הכרוכים בניתוח פתוח, צמצום משך האשפוז בבית החולים וחזרה מהירה יותר לתפקוד רגיל. כריתת ערמונית סגורה מבוצעת על ידי החדרת מכשור אופטי דרך פתח קיים, צינורית השתן, אל בלוטת הערמונית. תהליך הטיפול מלווה על ידי מצלמה המאפשרת למנתח לראות בזמן אמת את התהליך. קיימות שיטות אנרגיה שונות המשמשות לכריתה ואידוי של בלוטת הערמונית. 

ניתוח TURP  נחשב הניתוח המוביל בעולם ובארץ (ולא הניתוח הפתוח כפי שרבים נוטים לחשוב). עם זאת, אחת הבעיות הקשות בשיטת ניתוח  TURP היא - הרעלת נוזלים  (TUR SYNDROM). ניתוח TURP דורש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים עולה במצבים בהם משך הניתוח אורך מעל שעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמוניות קטנות עד בינונית (עד כ-75 גר'). 
 
חשוב לדעת ! במקרים בהם הערמונית היא מעל 75 גרם, ד"ר כץ מבצע שילוב של שיטת האידוי (TUVP) ושיטת הכריתה (TURP). שיטת האידוי המשולבת מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית ללא צורך בפתיחת בטן! 
כריתת ערמונית בשיטת אידוי משולב אין חשש להרעלת נוזלים ואין מגבלה לגודל ערמונית

כריתת ערמונית באידוי משולב - יתרונות

כדורית האידוי מונעת ספיגת נוזלים ולכן אין חשש להרעלת נוזלים (TUR סינדרום)

תהליך אידוי הערמונית מתבצע באמצעות כדורית מתכת. הכדורית מגולגלת על גבי בלוטת הערמונית וגורמת לאטימה של כלי הדם (קואגולציה). אטימת כלי הדם מונעת את ספיגת נוזל הגליצין במהלך הניתוח וזו הסיבה שאין חשש מהרעלה. 
שיטת האידוי (TUVP) ושיטת הכריתה (TURP) מבוססות על אותו מכשור אופטי, כל ההבדל הוא ביחידת הקצה של המכשור - לולאה חשמלית/כדורית אידוי. ולכן המעבר משיטה אחת לשניה במהלך אותו טיפול הוא אפשרי. החלפת יחידת הקצה מתבצעת דרך תעלת עבודה המוחדרת פעם אחת בתחילת הטיפול.

מתאימה לכל גודל ערמונית גם גדולה במיוחד ( מעל 100 גרם! )

כריתת ערמונית בשיטת האידוי מאפשרת לאדות את כל רקמת הערמונית החוסמת את מעבר השתן ללא צורך בפתיחת דופן הבטן – גם במקרים של ערמונית גדולה במיוחד!
השימוש בשיטת האידוי מבטלת את הצורך בניתוח פתוח ומאפשרת להינות מקיצור משך אשפוז (24 שעות בלבד!)  וחזרה לתפקוד מלא בתוך זמן קצר ביותר. 

אין צורך בעירוי דם

כדורית האידוי שבה משתמש ד"ר כץ במהלך הטיפול, אוטמת את כלי הדם הנמצאים בבלוטת הערמונית ובכך מונעת דימום במהלך הניתוח ולאחריו. זו הסיבה שאין צורך בעירוי דם במהלך האידוי וגם לאחריו. לעומת ניתוחים אחרים שבהם קיים דימום והצורך בעירוי שכיח יותר. 
שיטה מתאימה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם

הסרה מקסימלית של כל בלוטת הערמונית החוסמת

בתום תהליך אידוי הערמונית, מחליף ד"ר כץ את כדורית האידוי בלולאה החשמלית (TURP) באמצעות הלולאה ניתן להגיע עד לקליפת הערמונית ולהסיר את כל החלק הבלוטי ובכך למנוע את גדילת הערמונית מחדש. תהליך אידוי בלבד לא מאפשר לרוקן את כל החלק הבלוטי אלא רק להקטין את הערמונית (סיכוי גבוה יותר להישנות הבעיה) ולכן ד"ר כץ מבצע שילוב של שתי השיטות כדי להגיע להסרה מקסימלית של הבלוטה. בדיוק אותה תוצאה המושגת בניתוח פתוח. מעקב רפואי לאורך יותר משני עשורים של אלפי מטופלים, מוכיח כי התוצאות המושגות בשיטת האידוי המשולבת זהות לכריתת ערמונית פתוחה. 

הוצאת רקמות לפתולוגיה (ביופסיה של הערמונית)

שלב הכריתה (ניתוח TURP), באמצעות הלולאה החשמלית מאפשר לחתוך רקמות ערמונית ולשלוח אותן לבדיקה פתולוגית (ביופסיה) כדי לשלול המצאות תאים סרטניים. תהליך אידוי בלבד לא מאפשר להוציא רקמות הואיל והרקמה מתאדה.
 

הרדמה אזורית. ללא חתך חיצוני! וללא תפרים!

כל היתרונות שמנינו לעיל מאפשרים:
 • אשפוז קצר ביותר: 24 שעות - ואתה בבית! (פחות -5% נשארים לילה נוסף)
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאבים 
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול) 

ניסיון עשיר ומיומנות גבוהה של ד"ר כץ במהלך 30 שנות טיפול, הביאו להצלחה השיטה המשולבת ביותר מ-5,000 מטופלים

כריתת הערמונית באידוי משולב לעומת שיטת לייזר ירוק (PVP )

כריתת ערמונית בשיטת אידוי משולב מתבצעת באמצעות החלפת כדורית אידוי בלולאה חשמלית לביצוע כריתה. ההחלפה מתבצעת ללא קושי הואיל ומדובר באותו מכשור אופטי, רק יחידת הקצה מתחלפת - כדורית/לולאה. הסיבה לשילוב הכריתה בסיום תהליך האידוי הוא כדי להגיע עד לקליפת הערמונית ולמנוע את גדילתה מחדש. אידוי בלבד לא מאפשר להגיע עד לקליפה ולכן חשוב שילוב השיטות. יתרון נוסף, תהליך הכריתה מאפשר להוציא רקמות לבדיקה פתלוגית. 
 
לאחר הסבר קצר זה ניתן להבין את חסרונות שיטת אידוי באמצעות לייזר ירוק. שיטת אידוי בלייזר ירוק לא מאפשרת להגיע עד לקליפת הערמונית (כי אחרת תהיה פגיעה בקליפה) ולכן משאירים חלק מבלוטת הערמונית. ברגע שלא מוציאים כל כל בלוטת הערמונית, הסיכוי שהיא תגדל מחדש גבוה יותר. כלומר מתבצעת רק הקטנה של הבלוטה ולא כריתה מלאה של הבלוטה.
 
חסרון נוסף, שיטת ניתוח ערמונית בשיטת לייזר ירוק ( PVP גרין לייזר ) לא מאפשרת הוצאת רקמות לפתולוגיה הואיל וכל הרקמה מתאדה. 

עבור גברים מסויימים, כריתת ערמונית הוא לא פתרון אפשרי עבורם, בגלל קיומם של מחלות אחרות שלא מאפשרות טיפול בהרדמה. ואז יש לשקול פתרונות חלופיים לניתוח כדוגמת טיפול ב חימום הערמונית ללא ניתוח וללא הרדמה.
 
מעוניין להתייעץ?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
   

מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם ד"ר כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. ד"ר שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא ד"ר כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י ד"ר כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לד"ר שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

דר' שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.
פקס: 03-6477995

רוצה עכשיו לדבר עם נציגה?
חייג עכשיו: 03-6477999
מענה אנושי 24 שעות ביממה