ניתוח כריתת ערמונית

מועמד לניתוח כריתת ערמונית? קרא אודות סוגי ניתוח ערמונית וההבדלים בין השיטות. איזו שיטה עדיפה כריתה פתוחה או סגורה? מהם תופעות הלוואי והסיכונים בניתוח והאם ניתן למזער סיכון? לפניכם סקירה מקצועית ומקיפה לפני קבלת החלטה.

ניתוח כריתת ערמונית פרוסטטה - רקע

ניתוח כריתת הערמונית פרוסטטה נועד להסרת בלוטת הערמונית ( Prostate ) החוסמת אשר גורמת להפרעות במתן שתן. הגדלה שפירה של הערמונית הינה תהליך טבעי המתרחש כמעט בכל הגברים לאורך זמן, כל עוד יש להם אשכים. בכ - 50% מהגברים מעל גיל 50 קיימת עדות לערמונית מוגדלת וככל שהגיל עולה גם השכיחות עולה. בגיל 80 מעל ל- 80% מהגברים קיימת ערמונית מוגדלת. לפחות 30% מהגברים יזדקקו לטיפול עד הגיעם לגיל 70. טיפול בערמונית מוגדלת שפירה ( BPH ) באמצעות טיפול תרופתי או ניתוח ערמונית, ישפר את מצבם של  25-50% מהגברים הסובלים.

במצבים של סרטן ערמונית (גידול סרטני בערמונית) כאשר הההמלצה הטיפולית היא ניתוח, אזי יש צורך בהסרה מלאה של הערמונית כולל קליפת הערמונית. שם הניתוח הוא  Radical Prostatectomy - כל הערמונית מוסרת כמקשה אחת - הכוללת גם את שלפוחית הזרע וצינור הזרע. בשנים האחרונות נכנס לשימוש ניתוח ערמונית עם רובוט " דה וינצ'י " המיועד לניתוח סרטן ערמונית ולא נעשה בו שימוש בניתוח ערמונית מוגדלת שפירה.

מתי לשקול ניתוח כריתת ערמונית ?

 • כאשר התסמינים של ערמונית מוגדלת הופכים למטרד (תסמינים מתונים עד חמורים)
 • טיפול תרופתי לא עוזר במידה הרצויה או שגורם לתופעות לוואי ולכן הופסק. 
 • אצירת שתן מצב של חסימה מוחלטת, לא ניתן לתת שתן בכלל, מצב הקרוי גם "עצירת שתן " (יש צורך בהחדרת קטטר שתן)
 • אבנים בשלפוחית השתן
 • זיהומים ודלקות שתן חוזרות ונשנות 

מהי מטרת הניתוח?

מטרת הניתוח היא הסרת רקמת הערמונית החוסמת את מעבר השתן מהשלפוחית דרך צינור השופכה (צינור השתן) אל מחוץ לגוף. באופן שהערמונית לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. כתוצאה מהפחתת הלחץ, מתאפשרת זרימה טובה יותר של מתן השתן ללא הפרעה וללא חסימה. בניתוח זה מוסר רק החלק הפנימי (הבלוטי) של הערמונית ולכן נקרא " ניתוח כריתת ערמונית חלקית ". חשוב להדגיש כי הקליפה (הקפסולה) של הערמונית נשארת שלמה בכל שיטות ניתוח כריתת ערמונית שפירה. קליפת הערמונית שנותרת לאחר הניתוח, מייצרת מעבר חדש של השתן במקום הבלוטה שנכרתה. לאחר הניתוח קיימת הקלה משמעותית בהפרעות במתן שתן - זרימת שתן חזקה והתרוקנות של שלפוחית השתן. לאחר תקופת החלמה נוספת ישנה הקלה משמעותית בתופעות נוספות שקדמו לניתוח - תכיפות ודחיפות במתן שתן, דלקות וכיו"ב.  

ניתוח ערמונית מוגדלת יכולה להתבצע באחת משתי הגישות:
 • ניתוח בגישה סגורה TURP / TUVP -  דרך פתח קיים של צינורית השתן, ללא חתך חיצוני
 • ניתוח בגישה פתוחה SPP/RPP – כלומר על ידי חתך בדופן הבטן

ניתוח TURP סגור 

בעשורים האחרונים פותחו שיטות ניתוח זעיר פולשני רבות שלא מצריכות פתיחת בטן. כל המכשירים פותחו במטרה לחתוך או להרוס את רקמת הערמונית המוגדלת בדרכים שונות. ללא הסיכונים הכרוכים בניתוח פתוח, צמצום משך האשפוז בבית החולים וחזרה מהירה יותר לתפקוד רגיל. ניתוח ערמונית סגור מתבצע על ידי החדרת מכשירים זעירים (אנדוסקופיים הכוללים גם מצלמה ותאורה) אל צינור השופכה. הניתוח מלווה על ידי מצלמה ומוקרן על גבי מסך שבאמצעותו האורולוג המנתח רואה בזמן אמת את הניתוח אותו הוא מבצע.
הניתוח יכול להתבצע באמצעות כריתה - ניתוח TURP  המנתח מחדיר לולאה חשמלית ובאמצעותה מתבצע גירוד של רקמת ערמונית, או אידוי ערמונית. תהליך האידוי יכול להתבצע באמצעות מקורות אנרגיה שונים - חשמל, לייזר גלי מיקרו /רדיו וכיו"ב. 
לא כל מומחה ולא כל בית חולים ישתמשו בכל הטכניקות, ולכן ההחלטה לבחור בטכניקה מסויימת תלויה במכשור הרפואי הזמין באותו בית חולים וכמו בכל התערבות כירורגית יש חשיבות מכרעת לניסיון ומיומנות האורולוג המנתח באותה גישה.
ניתוחים וטיפולים ללא חתך בדופן הבטן (ניתוחים אנדוסקופיים) מומלצים לגברים שאינם יכולים לעבור ניתוח ערמונית פתוח בגלל נטילת תרופות לדילול דם.

ניתוח ערמונית

ניתוח TURP נחשב הניתוח המוביל בעולם ובארץ (ולא הניתוח הפתוח כפי שרבים נוטים לחשוב). עם זאת, אחת הבעיות הקשות בשיטת ניתוח  TURP היא - הרעלת נוזלים  (TUR SYNDROM). ניתוח TURP דורש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים עולה במצבים בהם משך הניתוח אורך מעל שעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמונית קטנות עד בינונית (עד כ-80 גרם). 
 
חשוב לדעת ! במקרים בהם הערמונית היא מעל 80 גרם, ד"ר כץ מבצע שילוב של שיטת האידוי TUVP ושיטת הכריתה - ניתוח TURP. שיטת האידוי המשולבת מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית ללא צורך בפתיחת בטן! אין צורך לעבור ניתוח כריתת ערמונית פתוחה!
ניתוח כריתת ערמונית באידוי משולב - ללא חשש להרעלת נוזלים וללא מגבלה לגודל ערמונית

ניתוח כריתת ערמונית פתוחה SPP/ RPP 

בעבר, ניתוח להסרת בלוטת ערמונית מוגדלת בוצע רק באמצעות חתך בטני. נקרא גם " ניתוח פתוח " נעשה חתך מהטבור לעצם הערווה וחתך בשלפוחית השתן וזאת כדי להגיע אל הערמונית. המנתח היה מסיר את רקמת הערמונית באמצעות האצבע שלו באופן המפריד את הבלוטה מהדופן שלה ומשאיר את קליפת הערמונית במקומה. חשוב לציין שהאורולוג המנתח אינו רואה את אזור הניתוח אלא באמצעות מישוש בלבד. השימוש בניתוח ערמונית פתוח הולך ומתמעט הודות לפיתוחן של שיטות זעיר פולשניות (ניתוחים סגורים) ללא צורך בחתך חיצוני.
ניתוח כריתת ערמונית פתוחה מומלצת כאשר גודל הערמונית מעל 80 גרם ו/או יש קיימות פתולוגיות נוספות בשלפוחית השתן (כדוגמה אבנים בשלפוחית השתן). חשוב להדגיש שניתוח זה שונה מכריתה רדיקלית של הערמונית בה מוסרת כל הערמונית בגלל אבחון של סרטן ערמונית. בסיום הניתוח מוחדר קטטר (צנטר) למשך 3-5 ימים שבמהלכם מבוצעת שטיפה מתמדת של שלפוחית השתן. 
מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
הידעת ? במצבים של אבנים בשלפוחית השתן ד"ר כץ מבצע ריסוק אבנים בלייזר בשילוב אידוי הערמונית וכך נמנע הצורך בניתוח פתוח !

כמה זמן נמשך הניתוח?

כשעה.

תופעות לוואי וסיכונים בכריתת ערמונית

 • בניתוח ערמונית פתוח המנתח לא רואה את אזור הניתוח כי אם רק באמצעות מישוש - מחדיר אצבע לאזור הערמונית ומגרד את הרקמה של הערמונית מהדופן.
 • ניתוח פולשני הכולל סיבוכים של דימום כבד, המצריך לעיתים עירוי דם במהלך הניתוח ולעיתים גם לאחריו. בשיטה זו אין אפשרות לצרוב את כלי הדם של הערמונית.
 • סיכון ניתוחי מוגבר לנוטלים תרופות לדילול דם 
 • אי שליטה בשתן  – תופעות של בריחת שתן מצב זמני ולעיתים קבוע לאחר ניתוח.
 • זיהום באזור החתך - כמו בכל חתך יש סיכון לזיהום. הזיהום יכול להתבטא באדמומיות, נפיחות ו/או נוזל. בדרך כלל מטופל באמצעות אנטיביוטיקה. במקרים מסוימים, יהיה צורך בחתך שטחי כדי לבצע ניקוז נאות.
 • דלקות בדרכי השתן - החשש לזיהומים בדרכי השתן גובר ככל שהזמן הנדרש לקטטר ארוך יותר.
 • תפקוד מיני אחרי ניתוח ובעיות זקפה – בחלק מהגברים הפגיעה בתפקוד המיני אחרי הוצאת ערמונית היא זמנית. אך יש מצבים לפגיעה קבועה,שכיחות גבוהה יותר אצל גברים מבוגרים.
 • שפיכה אחורית - בזמן אורגזמה הזרע נשפך אחורה אל תוך שלפוחית השתן ויוצא מאוחר יותר עם מתן השתן.
 • בסיום הניתוח מוחדר קטטר למשך 5-7 ימים
 • אשפוז ארוך של כ 5-7 ימים בבית חולים
 • תהליך החלמה ארוך בבית - שיקום של כחודש ימים בבית

ניתוח ערמונית בלייזר

ניתוח ערמונית בלייזר מבוצע תוך שימוש בסוגים שונים של לייזר עם אורכי גל משתנים. קיימים יתרונות של ירידה בסיכון לסיבוכים לעומת הניתוח הפתוח, כגון מיעוט דימום, ספיגת נוזלים, שפיכה אחורית, אימפוטנציה, ובריחת שתן. זמן אשפוז בדרך כלל קצר יותר.
חסרונות ניתוח לייזר:
 • לא ניתן להוציא את כל החלק הבלוטי של הפרוסטטה רק להקטין אותה ובכך קיימת סבירות גבוהה יותר להישנות הבעיה וקיום הצורך לעבור את הטיפול שוב לאחר מספר שנים.
 • אין רקמה פתולוגית בסיום התהליך. 

מה הייחודיות בשיטה של ד"ר שלום כץ?

ד"ר שלום כץ אורולוג מנתח מומחה מבצע שילוב של שיטת אידוי הפרוסטטה לפני כל ביצוע ניתוח TURP. ד"ר כץ הינו חלוץ השיטה בישראל משנת 1995. שיטת אידוי הערמונית הוצגה לראשונה בקהילת האורולוגים באותה שנה וקיימים מחקרים רבים המוכיחים יעילות דומה, בטיחות מוגברת וירידה בתופעות לוואי בהשוואה לניתוח TURP הסטנדרטי. מחקרים עם מעקב ארוך טווח מעל 10 שנים הוכיחו שתהליך זה הוא עמיד. כיום השיטה מתבצעת בכ-40% מבתי החולים בארה"ב. הסיכון לסיבוכים משמעותיים כגון דימום, חוסר איזון מלח מהספיגה, אימפוטנציה (אין אונות ) ובריחת שתן הוא נמוך ביותר. קטטר נשאר ללילה אחד אחרי הניתוח וזמן האשפוז הוא לילה אחד.
שיטת האידוי מבוססת על אותו מכשור זעיר פולשני שמשמש בניתוח TURP, בהבדל אחד - במקום לולאה חשמלית שמבצעת גירוד של הרקמה ד"ר כץ משתמש בכדורית מתכת המגולגלת על גבי הבלוטה. הכדורית מבצעת אידוי של המים הנמצאים ברקמה. (גוף האדם מורכב מעל 60% מים, ולכן ניתן לאדות את המים ע"י הכדורית) רקמת הערמונית מתייבשת ומתפוררת וכך בעצם מתרוקנת בלוטת הפרוסטטה ונוצר מעבר רחב של השתן ללא חסימה. זו הסיבה שניתן לבצע שילוב של אידוי ו ניתוח TURP באותה פעולה. שיטת אידוי הפרוסטטה באה לפתור את החיסרון של שיטת ניתוח TURP – חשש להרעלת נוזלים. כדורית האידוי אוטמת את כלי הדם ובכך מונעת את ספיגת נוזל הגליצין. ולכן אין סכנה להרעלת נוזלים ואין מגבלה למשך הניתוח. זו הסיבה שניתן לטפל בכל גודל פרוסטטה בשיטת האידוי המשולבת. ללא צורך בניתוח פתוח!

מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
הידעת?    שיטת אידוי הפרוסטטה נפוצה במעל 40% מהמרכזים הרפואיים בארה"ב

אידוי ערמונית יתרונות טיפול משולב

כדורית האידוי מונעת ספיגת נוזלים ולכן אין חשש להרעלת נוזלים (TUR סינדרום)

שיטת האידוי TUVP ושיטת הכריתה - ניתוח TURP מבוססות על אותו מכשור אופטי, כל ההבדל הוא ביחידת הקצה של המכשור: לולאה חשמלית בקצה או כדורית אידוי בקצה. לכן המעבר משיטת ניתוח זעיר פולשני אחד לשיטת ניתוח זעיר פולשני שני אפשרי במהלך אותו טיפול. החלפת יחידת הקצה מתבצעת דרך תעלת עבודה המוחדרת פעם אחת בתחילת הניתוח. 
טכניקות אלו משתמשות באנרגיה חשמלית המועברת באמצעות אלקטרודה במהירות כדי לחמם את רקמת הערמונית. הכדורית מגולגלת על גבי בלוטת הערמונית. וגורמת לאטימה של כלי הדם (קואגולציה). אטימת כלי הדם מונעת דימום במהלך הניתוח וגם לאחריו. אטימת גלי הדם מונעת את ספיגת הנוזלים (נוזל הגליצין המשמש בניתוחים סגורים ) המשמשים בטיפול ולכן אין חשש להרעלת נוזלים כפי שקיים בניתוח TURP בלבד. 

מתאימה לכל גודל ערמונית גם גדולה במיוחד ( מעל 100 גרם! )

ניתוח כריתת ערמונית בשיטת האידוי מאפשרת לאדות את כל רקמת הערמונית החוסמת את מעבר השתן ללא צורך בחתך בטני – גם במקרים של ערמונית גדולה במיוחד!
השימוש בשיטת האידוי מבטלת את הצורך בכריתה פתוחה ומאפשרת להינות מקיצור משך אשפוז 24 שעות בלבד! וחזרה לתפקוד מלא בתוך זמן קצר ביותר. 

אין צורך בעירוי דם

כדורית האידוי שבה משתמש ד"ר כץ במהלך הטיפול, אוטמת את כלי הדם הנמצאים בבלוטת הערמונית ובכך מונעת דימום במהלך הניתוח ולאחריו. זו הסיבה שאין צורך בעירוי דם במהלך האידוי וגם לאחריו. לעומת ניתוחים אחרים שבהם קיים דימום והצורך בעירוי שכיח יותר. 
שיטת האידוי המשולב מתאימה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם

הסרה מקסימלית של כל בלוטת הערמונית החוסמת

בתום תהליך אידוי הערמונית, מחליף ד"ר כץ את כדורית האידוי בלולאה החשמלית ( ניתוח TURP ). באמצעות הלולאה ניתן להגיע עד לקליפת הערמונית ולבצע גירוד מלא של כל החלק הבלוטי ובכך למנוע את גדילת הערמונית מחדש. תהליך אידוי בלבד לא מאפשר לרוקן את כל החלק הבלוטי אלא רק להקטין את הפרוסטטה (סיכוי גבוה יותר להישנות הבעיה) ולכן ד"ר כץ מבצע שילוב של שתי השיטות כדי להגיע להסרה מקסימלית של הבלוטה. בדיוק אותה תוצאה המושגת בניתוח ערמונית פתוח. מעקב רפואי לאורך יותר משני עשורים של אלפי מטופלים, מוכיח כי התוצאות המושגות בשיטת האידוי המשולבת זהות לכריתת פרוסטטה פתוחה. 

הוצאת רקמות לפתולוגיה (ביופסיה של הערמונית)

שלב הכריתה באמצעות הלולאה החשמלית מאפשר לחתוך רקמות ערמונית ולשלוח אותן לבדיקה פתולוגית (ביופסיה) כדי לשלול המצאות תאים סרטניים. תהליך אידוי בלבד לא מאפשר להוציא רקמות הואיל והרקמה מתאדה.

הרדמה אזורית. ללא חתך חיצוני! וללא תפרים!

כל היתרונות שמנינו לעיל מאפשרים:
 • אשפוז קצר ביותר: 24 שעות - ואתה בבית! (פחות -5% נשארים לילה נוסף)
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאבים 
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול) 

ניסיון עשיר ומיומנות גבוהה של ד"ר כץ במהלך 30 שנות טיפול, הביאו להצלחה השיטה המשולבת ביותר מ-5,000 מטופלים

סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

האם הטיפול של ד"ר כץ מאושר ומוכר?

שיטת אידוי ערמונית TUVP, המובצעת על ידי ד"ר שלום כץ, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. החל משנת 2017, בעקבות חוק ההסדרים, לא ניתן לקבל החזרים מהביטוחים המשלימים מכל קופות החולים. עם זאת, קיימות פוליסות ביטוח פרטיות שכן מאפשרות לבחור רופא פרטי ופוליסות אלו משתתפות בעלויות הטיפול באידוי - הן בהוצאות האשפוז והן בשכר המנתח.  

הכנות לקראת ניתוח ערמונית אסותא

בדיקות מעבדה 

לפני הניתוח שמתבצע בבית חולים אסותא רמת החיל תל-אביב, יש לבצע מספר בדיקות במסגרת קופת החולים שבה הנך מבוטח:
 1. ספירת דם PT,PTT, סוכר, אוראה, אלקטרוליטים, קראטינין, שתן כללית ושתן לתרבית
 2. א.ק.ג.
 3. צילום חזה.

בדיקת מרדים

לפני מועד הניתוח יש לתאם בדיקת מרדים רצוי לתאם מועד בסמוך לקביעת מועד הניתוח גם אם הבדיקות עדיין לא מוכנות. הבדיקה נעשית ע"י מרדים מטעם בית חולים בו הנך מבצע את הטיפול. בבדיקה עצמה, המרדים יעבור על כל הבדיקות שביצעת וישוחח איתך על סוג ההרדמה שיבוצע. 
הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד על ידי המרדים כמעט ללא כל כאב. אם תהיה מעוניין, תוכל לצפות בפעולת האידוי של הפרוסטטה דרך מסך הטלוויזיה. 

שבוע לפני הניתוח 

מי שנוטל תרופות מדללי דם, חייב להפסיק ליטול אותם בכפוף להתייעצות עם ד"ר כץ.

ערב לפני הניתוח

 • יש לבצע חוקן בערב לפני הטיפול (לא בבוקר הטיפול)
 • לאכול ארוחה קלה כגון: חביתה, סלט, גבינות.
 • צום 6 שעות לפני - כולל איסור שתית מים, סוכריה או מסטיק. 

יום הניתוח - מה צריך להביא לבית חולים אסותא ?

בגדים להחלפה, לבנים, כלי רחצה, מגבת, נעלים. 

כמו כן חשוב לא לשכוח להביא - תעודת זהות + מעטפת ניתוח שקיבלת מד"ר כץ + תוצאות בדיקות המעבדה

מהלך טיפול כריתת פרוסטטה באידוי

הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד, כך שאם תרצה תוכל לצפות בפעולת האידוי של הבלוטה דרך מסך הטלוויזיה. 
ההרדמה האזורית מתבצעת ע"י רופא מרדים כמעט ללא כל כאב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

פעולת האידוי אורכת כשעה. בסיומה נשאר צנטר (קטטר) בשלפוחית השתן ומתבצעת שטיפה מתמדת. בתום תהליך האידוי, תועבר לחדר התאוששות שם תשהה כשעתיים עד שההרדמה תחלוף לגמרי ואז תעבור למחלקה. לאחר מספר שעות תוכל לשתות ואחר-כך גם לאכול ארוחה קלה.

יום לאחר הטיפול

האחות תוציא את הצנטר (קטטר) (פעולה לא כואבת) ותתחיל להטיל שתן באופן עצמאי. בפעמים הראשונות תחוש מעט צריבה, כאב וטפטוף, תופעות לוואי קלות שלעתים כלל לא מופיעות. גם צבע השתן אדמדם בהתחלה ואחר-כך מתבהר. לאחר מספר פעמים של מתן שתן, האחות תדווח לד"ר כץ על כמות השתן וצבעו וכמו כן על תוצאות בדיקות המעבדה. אם הכל תקין, אחרי ארוחת הצהרים תוכל להשתחרר לביתך.

תהליך החלמה וחזרה לשגרה

 • מנוחה בבית במשך שבוע ימים
 • להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים.
 • כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. 

תהליך החלמתך לאחר הטיפול טרם הסתיים, הוא נמשך עוד כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. בתקופה זו, יכולות להופיע תופעות שונות. כדי להקל על התמודדותך בתופעות אלה יש לאמץ המלצות אלו:

 • תזונה - רצוי לאכול מזון קל לעיכול, עשירה בפירות וירקות ופחות בשומנים. ניתן לשתות כמעט ללא הגבלה כ- 2-3 ליטר ביממה (במידה והשתן דמי, רצוי להגדיל את כמות השתייה)
 • פעולת מעיים (יציאות) - חשוב שהיציאות תהיינה סדירות ולא קשות, ניתן לווסת זאת בעזרת כלכלה מתאימה, אך ניתן גם בעזרת משלשלים כגון: נרות גליצרין, שמן פאראפין, תה מידרו או כל אמצעי אחר אליו הינך רגיל כמו שזיפים ומיצים. עצירות ויציאות קשות עלולות לגרום לדימום.
 • פעילות ומנוחה - מנוחה בבית במשך שבוע ימים. יש להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים. כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • תפקוד מיני אחרי ניתוח, קיום יחסי מין - יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח ערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
 • הטלת שתן - סימני אי נוחות במתן השתן יכולים להופיע עד כ- 6 שבועות לאחר הטיפול. סימנים כגון: צריבה, דחיפות ותכיפות בהטלת השתן בשעות הלילה, איבוד שתן וחוסר שליטה חלקית, יכולים להופיע בתקופה זו. סימנים אלה נעלמים בהדרגה, באופן עצמאי, ללא צורך בכל טיפול.
 • דימום בשתן - בתקופת ההחלמה יכול להופיע דימום קל בשתן. אין דבר מעורר דאגה ואינו מצריך טיפול. במידה שהדימום מתגבר, יש להרבות בשתייה ומנוחה.אם מופיע דימום קשה יותר, מלווה קרישי דם רבים עד כדי עצירת שתן, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד
 • אצירת שתן לאחר ניתוח ערמונית - במידה ומופיעה בעיה, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד.
 • חום - במידה וחום גופך עולה מעל 38 יש ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד 

מהן תופעות הלוואי באידוי משולב?

בכל ניתוח קיימים סיכונים, אחת התופעות הלוואי השכיחות בכל ניתוח לכריתת הפרוסטטה היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיע על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
במקרים נדירים, עלולה להיווצר צלקת באזור צינור השתן אשר תגרום להיצרות מעבר השתן. היצרות זו תדרוש פעולת הרחבה.
עבור גברים מסויימים, כריתת פרוסטטה הוא לא פתרון אפשרי עבורם, בגלל קיומם של מחלות אחרות שלא מאפשרות טיפול בהרדמה. ואז יש לשקול טיפול מחליף ניתוח.

הקטנת ערמונית ללא ניתוח

מטופלים הסובלים מאצירת שתן ואסור להם לעבור ניתוח בהרדמה בגלל מחלות רקע נוספות, הפתרון עבורם הוא קטטר קבוע. הקטטר יכול להיות ממוקם דרך צינור השופכה או באמצעות נקז דרך הבטן התחתונה ישירות לתוך שלפוחית השתן. הסיכון בקטטר קבוע הוא הסתברות גבוהה יותר ללקות בזיהומים.
קיימת אלטרנטיבה ללמוד לרוקן את שלפוחית השתן עם קטטר ולאחר השימוש להסיר את הקטטר ובכך להפחית את הסכנה לזיהום -תהליך הקרוי צנטור עצמי.
עבור מטופלים אלו קיים טיפול זעיר פולשני המתבצע ללא הרדמה (אלחוש מקומי בלבד) וללא אשפוז ומאפשר הקטנת הפרוסטטה באופן שיוכלו להגמל מהצורך בקטטר קבוע. הטיפול נקרא טיפול חימום הערמונית
חימום ערמונית הינו פתרון לבעלי קטטר קבוע שאסור להם לעבור ניתוח בהרדמה
החימום מתבצע ע"י החדרת קטטר מיוחד עליו מורכבות 6 אלקטורודות בצורת טבעות. החום גורם להרס הרקמות (Coagulation Necrosis) עד לשחרור החסימה בדרכי השתן.

השיטה מבוססת על חימום באמצעות טכנולוגית ביפולר (BIPOLAR) המאפשרת תשדורת של גלי רדיו (RF) ממוקדים לפרוסטטה ומעבר חום אחיד לכל אזור הטיפול. טכנולוגיה זו מאפשרת טיפול יעיל ומדויק יותר. [בהשוואה לטכנולוגיה של גלי מיקרו שלא ניתן לשלוט על חימום אחיד באזור הטיפול]
המערכת מאפשרת שליטה על כמות הטבעות המקבלות חום בהתאם לגודל הפרוסטטה המטופלת. תכונה זו מאפשרת לטפל בפרוסטטות קטנות וגדולות כאחד.         

ד"ר כץ מטפל בשיטת החימום מזה 30 שנה. בעבר, הוא לקח חלק בצוות ההקמה שפיתח מכשיר חימום המבוסס על טכנולוגית חימום באמצעות מים (WIT). וכיום משתמש במכשור המבוסס על תשדורת של גלי רדיו. בשיטה החימום טופלו על ידי ד"ר כץ עד היום, מאות אנשים שהיו מחוברים לקטטר קבוע. טיפול בשיטת החימום פתר אותם מהצורך בקטטר קבוע ואפשר להם לתת שתן באופן עצמאי ולחזור לאורח חיים רגיל במהירות. כל זאת ללא צורך בהרדמה או באשפוז.

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17