ניתוח ערמונית בשיטה סגורה דרך השופכה

ניתוח ערמונית דרך השופכה נקרא גם ניתוח בשיטה סגורה כי לא מבוצע חתך חיצוני ובשל כך ההחלמה ממנו מהירה יותר. קרא עכשיו אודות הניתוח בשיטה זו, אילו הכנות יש לבצע? טיפים להחלמה מהירה.

ניתוח ערמונית דרך השופכה

ניתוח ערמונית בשיטה סגורה נקרא גם בשם ניתוח ערמונית דרך השופכה, הינו שם כולל לכל שיטות הניתוח שאינן מצריכות פתיחת דופן הבטן. הניתוחים מתבצעים דרך פתח קיים (צנור השופכה) ומוחדרים דרכו מכשור אופטי כולל מקור אור ומצלמה המאפשרת למנתח לראות את כל אזור הניתוח. הניתוחים מבוצעים בדרך כלל בהרדמה אזורית.
 
במאמר זה נתמקד בניתוח שנועד לטפל בערמונית מוגדלת שפירה. הגדלה שפירה של הערמונית הינה תהליך טבעי המתרחש כמעט בכל הגברים לאורך זמן, כל עוד יש להם אשכים. בכ -50% מהגברים מעל גיל 50 קיימת עדות להגדלה של בלוטת הערמונית. ככל שהגיל עולה, גם השכיחות עולה ובגיל 80 מעל ל - 80% מהגברים קיימת ערמונית מוגדלת. הניתוח הינו הליך כירורגי שנועד להסרה חלקית של הערמונית. הסרה מלאה של הערמונית מתבצעת רק במקרים של סרטן ערמונית ואז מוסרת כל הערמונית כמקשה אחת הכוללת את שלפוחית הזרע וצינור הזרע. 

מהי מטרת ניתוח ערמונית?

מטרת הניתוח היא הסרת רקמת הערמונית החוסמת את מעבר השתן מהשלפוחית דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף. באופן שהערמונית לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. כתוצאה מהפחתת הלחץ, מתאפשרת זרימה טובה יותר של מתן השתן ללא הפרעה וללא חסימה. חשוב להדגיש כי התיאור מתייחס למצב שמדובר בערמונית מוגדלת שפירה (BPH - Benign Prostatic Hyperplasia) ולא ערמונית סרטנית (ניתוח ערמונית סרטנית מצריך להוציא את כל הערמונית כולל הקליפה לניתוח מסוג זה קוראים כריתה מלאה של הערמונית או כריתה רדיקאלית)

הפחתת נפח ערמונית מתבצע על ידי הוצאת בלוטת הערמונית בלבד והשארת הקליפה (הקופסית) של הערמונית בגוף כפי שניתן לראות באיור. 
הסרת ערמונית מוגדלת
 

מתי צריך לעבור ניתוח?

ניתוח הוא פתרון מיידי לחסימה במתן השתן או להפרעות הנובעות מערמונית מוגדלת. בחירת שיטת הניתוח תלויה בניסיון ובהעדפת המנתח, בגורמי הסיכון לניתוח ובהעדפת המטופל. 

 • עצירת שתן או " אצירת שתן " - מצב של חסימה מוחלטת במתן השתן, לאחר ניסיון גמילה מקטטר שנכשל. 
 • אי ספיקת כליות כתוצאה מערמונית מוגדלת
 • טיפול תרופתי נכשל, לא עוזר במידה הרצויה או גורם לתופעות לוואי ולכן הופסק.
 • דלקות חוזרות ונשנות במתן השתן עקב ערמונית מוגדלת
 • דימומים חוזרים במתן השתן בעקבות ערמונית מוגדלת
 • אבנים בשלפוחית השתן
 • המלצת הרופא המטפל לעבור ניתוח ערמונית
כמובן שישנם מקרים בהם ניתן לבחור באופציה ניתוחית כאופצית טיפול ראשונית, אך זאת לאחר שהרופא הציג את כל האפשרויות הטיפוליות ופורטו יתרונות וחסרונות של האפשרויות השונות.
חשוב להדגיש כי שינוי בגודל ערמונית, עליה בערכי PSA וגיל מטופל אינם מהווים המלצה מוחלטת לניתוח

כיצד מתבצע הניתוח? 

שיטת הניתוח הסגור השכיח ביותר לבעיית ערמונית מוגדלת שפירה (BPH) היא ניתוח TURP. ניתוח TURP נחשב לאמת המידה הטיפולית (GOLD STANDARD) לערמונית קטנה מ 80 גרם. הליך TURP אינו דורש חתך חיצוני. במקום זאת, המנתח מחדיר מכשור אופטי (רזטוסקופ) דרך הפין במעלה השופכה כדי להסיר רקמות של בלוטת הערמונית בד"כ מבוצע בהרדמה אזורית. המכשיר כולל מצלמה, מקור אור ולולאה חשמלית וכן חיבור של נוזלים לבצע שטיפות (ע"י גליצין) של חלקי הרקמה הנחתכת.  הניתוח אורך עד כשעה כדי למנוע הרעלת נוזלים (TUR SYNDROM) ולכן גודל הערמונית המומלצת לטיפול בשיטה זו היא קטנה מ-80 גרם. בסיום הטיפול מוחדר קטטר (צנטר) למשך 2-3 ימים. באמצעות הקטטר מבוצע שטיפה מתמדת של שלפוחית השתן ומנוקזים נוזלי השטיפה והשתן אל מחוץ לגוף.

סיכונים ותופעות לוואי בניתוח בשיטה סגורה

בניתוח TURP אומנם אין חשש לזיהום באזור החתך כי לא בוצע חתך חיצוני (הכל מבוצע דרך פתח קיים- צינור השתן)  אבל קיימים סיכונים אחרים:
 • רמות נתרן נמוכות בדם - הגוף סופג יותר מדי מהנוזל גליצין המשמש לשטוף את אזור הניתוח במהלך ניתוח TURP. מצב זה - ידוע בשם TUR SYNDROM. הרעלת הנוזלים מביאה לפגיעה באיזון המלחים בגוף. זו הסיבה שניתוח TURP מוגבל לערמוניות בגודל קטן עד בינוני כדי שמשך הניתוח לא יעלה על כשעה. 
 • דלקת בדרכי השתן - מיד עם סיום הניתוח יוחדר צנטר (קטטר) למשך 2-3 ימים. ככל שזמן קטטר ממושך יותר כך הסיכון לדלקת גבוה יותר. 
 • שפיכה אחורית (אורגזמה יבשה) - תופעה שכיחה וארוכת טווח (בין 50-75% מהמקרים) לכל סוג ניתוח ערמונית. הזרע משתחרר במהלך השפיכה לתוך שלפוחית השתן (אחורה) ויוצא לאחר מכן עם מתן השתן. תופעה זו אינה פוגעת בתפקוד ולא בהנאה. אבל הסיכוי להביא ילדים פוחת. לכן, גבר המעוניין להביא ילדים רצוי שיתייעץ עם הרופא לגבי תהליך של הקפאת זרע. 
 • דימום רב - לעיתים קיים איבוד דם במהלך הניתוח הדורש לקבל עירוי דם. 
 • אובדן זמני של שליטה בשלפוחית השתן (בריחת שתן) לעיתים נדירות באופן קבוע
 • משך קטטר לאחר ניתוח בין 2-3 ימים
 • היצרות בצינור השופכה או בצוואר שלפוחית השתן כתוצאה מהצטלקות אזור הניתוח
שיטת האידוי המשולבת המבוצעת ע"י ד"ר שלום כץ, מאפשרת להמנע מרוב תופעות הלוואי המצויינות לעיל

הכנות לקראת ניתוח

בדיקות מעבדה 

לפני הטיפול שמתבצע בבית חולים פרטי, יש לבצע מספר בדיקות במסגרת קופת החולים שבה הנך מבוטח:
 1. ספירת דם PT,PTT, סוכר, אוראה, אלקטרוליטים, קראטינין, שתן כללית ושתן לתרבית
 2. א.ק.ג.
 3. צילום חזה.

בדיקת מרדים

לפני מועד הניתוח יש לתאם בדיקת מרדים רצוי לתאם מועד בסמוך לקביעת מועד הניתוח גם אם הבדיקות עדיין לא מוכנות. הבדיקה נעשית ע"י מרדים מטעם בית חולים בו הנך מבצע את הטיפול. בבדיקה עצמה, המרדים יעבור על כל הבדיקות שביצעת וישוחח איתך על סוג ההרדמה שיבוצע. 
הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד על ידי המרדים כמעט ללא כל כאב. אם תהיה מעוניין, תוכל לצפות בפעולת האידוי של הערמונית דרך מסך הטלוויזיה. 

שבוע לפני הניתוח

מי שנוטל תרופות מדללי דם, חייב להפסיק ליטול אותם בכפוף להתייעצות עם המנתח.

ערב לפני הניתוח

 • יש לבצע חוקן בערב לפני הטיפול (לא בבוקר הטיפול)
 • לאכול ארוחה קלה כגון: חביתה, סלט, גבינות.
 • צום 6 שעות לפני - כולל איסור שתית מים, סוכריה או מסטיק. 

יום הניתוח - מה צריך להביא לבית החולים?

בגדים להחלפה, לבנים, כלי רחצה, מגבת, נעלים. 

כמו כן חשוב לא לשכוח להביא - תעודת זהות + מעטפת ניתוח שקיבלת מד"ר כץ + תוצאות בדיקות המעבדה

מהלך טיפול הסרת ערמונית

הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד, כך שאם תרצה תוכל לצפות בפעולת האידוי של הבלוטה דרך מסך הטלוויזיה. 
ההרדמה האזורית מתבצעת ע"י רופא מרדים כמעט ללא כל כאב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

פעולת האידוי אורכת כשעה. בסיומה נשאר צנטר (קטטר) בשלפוחית השתן ומתבצעת שטיפה מתמדת. בתום תהליך האידוי, תועבר לחדר התאוששות שם תשהה כשעתיים עד שההרדמה תחלוף לגמרי ואז תעבור למחלקה. לאחר מספר שעות תוכל לשתות ואחר-כך גם לאכול ארוחה קלה.

יום לאחר הטיפול

האחות תוציא את הצנטר (קטטר) (פעולה לא כואבת) ותתחיל להטיל שתן באופן עצמאי. בפעמים הראשונות תחוש מעט צריבה, כאב וטפטוף, תופעות לוואי קלות שלעתים כלל לא מופיעות. גם צבע השתן אדמדם בהתחלה ואחר-כך מתבהר. לאחר מספר פעמים של מתן שתן, האחות תדווח לד"ר כץ על כמות השתן וצבעו וכמו כן על תוצאות בדיקות המעבדה. אם הכל תקין, אחרי ארוחת הצהרים תוכל להשתחרר לביתך.

חזרה לשגרה ותקופת ההחלמה

תהליך החלמתך לאחר הטיפול טרם הסתיים, הוא נמשך עוד כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. בתקופה זו, יכולות להופיע תופעות שונות. כדי להקל על התמודדותך בתופעות אלה יש לאמץ המלצות אלו: 

 • תזונה - רצוי לאכול מזון קל לעיכול, עשירה בפירות וירקות ופחות בשומנים. ניתן לשתות כמעט ללא הגבלה כ- 2-3 ליטר ביממה (במידה והשתן דמי, רצוי להגדיל את כמות השתייה) פעולת מעיים (יציאות) - חשוב שהיציאות תהיינה סדירות ולא קשות, ניתן לווסת זאת בעזרת כלכלה מתאימה, אך ניתן גם בעזרת משלשלים כגון: נרות גליצרין, שמן פאראפין, תה מידרו או כל אמצעי אחר אליו הינך רגיל כמו שזיפים ומיצים. עצירות ויציאות קשות עלולות לגרום לדימום.
 • פעילות ומנוחה - מנוחה בבית במשך שבוע ימים. יש להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים. כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יחסי מין - יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח ערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
 • הטלת שתן - סימני אי נוחות במתן השתן יכולים להופיע עד כ- 6 שבועות לאחר הטיפול. סימנים כגון: צריבה, דחיפות ותכיפות בהטלת השתן בשעות הלילה, איבוד שתן וחוסר שליטה חלקית, יכולים להופיע בתקופה זו. סימנים אלה נעלמים בהדרגה, באופן עצמאי, ללא צורך בכל טיפול.
 • דימום בשתן - בתקופת ההחלמה יכול להופיע דימום קל בשתן. אין דבר מעורר דאגה ואינו מצריך טיפול. במידה שהדימום מתגבר, יש להרבות בשתייה ומנוחה.אם מופיע דימום קשה יותר, מלווה קרישי דם רבים עד כדי עצירת שתן, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד
 • חום - במידה וחום גופך עולה מעל 38 יש ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד

ניתוח ערמונית

מה הייחודיות בשיטה של ד"ר שלום כץ?

ד"ר שלום כץ, אורולוג מומחה מבצע החל משנת 1995 שילוב של שיטת אידוי הערמונית לפני כל ביצוע ניתוח TURP.  שיטת האידוי מבוססת על אותו מכשור אופטי שמבוצע ניתוח TURP בהבדל אחד - במקום לולאה חשמלית שמבצעת חיתוך של הרקמה הוא משתמש בכדורית אידוי. זו הסיבה שניתן לבצע שילוב של אידוי ו TURP באותה טיפול. ד"ר כץ משתמש בכדורית מתכת המגולגלת על גבי הבלוטה המבצעת אידוי של המים הנמצאים ברקמה. (גוף האדם מורכב מעל 60% מים, ולכן ניתן לאדות את המים ע"י הכדורית ). רקמת הערמונית מתייבשת ומתפוררת וכך בעצם מתרוקנת בלוטת הערמונית ונוצר מעבר רחב של השתן ללא חסימה. שיטת אידוי הערמונית באה לפתור את החיסרון של שיטת ניתוח TURP – חשש להרעלת נוזלים. כדורית האידוי אוטמת את כלי הדם ובכך מונעת את ספיגת נוזל הגליצין. ולכן אין סכנה להרעלת נוזלים ואין מגבלה למשך הניתוח. זו הסיבה שניתן לטפל בכל גודל ערמונית בשיטת האידוי המשולבת. אין צורך בניתוח פתוח!

שיטת אידוי הערמונית נפוצה במעל 40% מהמרכזים הרפואיים בארה"ב.

מה היתרון של שיטת האידוי ?

הואיל ד"ר כץ מתחיל את פעולת הסרת הערמונית באמצעות כדורית אידוי במקום לולאה חשמלית, הכדורית גורמת לאטימה של כלי הדם הנמצאים בבלוטת הערמונית ובכך מונעת משני דברים לקרות:

 • מניעת דימום במהלך הטיפול ו/או לאחריו. מחקרים מצביעים על כך שמטופלים שעברו טיפול בשיטת האידוי לא נזקקו לעירויי דם.
 • מניעת הרעלת נוזלים הפוגעת ברמות הנתרן.בניתוח TURP, מוחדרים נוזלים (גליצין) במהלך הטיפול עצמו כדי לבצע שטיפות של חלקי הבלוטה שנכרתו. חלק מהנוזל נספג דרך כלי הדם החשופים ולכן נמנעים מלטפל בערמוניות מעל 80 גרם. שיטת האידוי אוטמת את כלי הדם ומונעת את ספיגת הנוזלים ובכך מאפשרת טיפול בטוח יותר ומניעת סכנה של הרעלת נוזלים (" סינדרום TUR " ) ולכן ניתן לטפל בכל גודל של ערמונית גם מעל 80 גרם ללא סיכון.
 • זמן האשפוז מתקצר ל-24 שעות בלבד במקום 2-3 ימי אשפוז.
 • מחקרים מצביעים על תוצאות טיפול בשיטת האידוי זהות ואפילו טובות מניתוח TURP בלבד.
סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

האם הטיפול של ד"ר כץ מאושר ומוכר?

שיטת אידוי ערמונית TUVP, המובצעת על ידי ד"ר שלום כץ, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. החל משנת 2017, בעקבות חוק ההסדרים, לא ניתן לקבל החזרים מהביטוחים המשלימים מכל קופות החולים. עם זאת, קיימות פוליסות ביטוח פרטיות שכן מאפשרות לבחור רופא פרטי ופוליסות אלו משתתפות בעלויות הטיפול באידוי - הן בהוצאות האשפוז והן בשכר המנתח.  
בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17