ניתוח ערמונית פרוסטטה בלייזר

מהי שיטת הניתוח לטיפול בערמונית מוגדלת באמצעות לייזר? מהם היתרונות של הלייזר לעומת הניתוח הסטנדרטי? האם זה טיפול חד פעמי? האם הערמונית תגדל מחדש? תשובות לכל השאלות תמצא במאמר זה

מתי רצוי לשקול ניתוח הסרת ערמונית בלייזר?

 • כאשר התסמינים של ערמונית מוגדלת הופכים למטרד (תסמינים מתונים עד חמורים)
 • טיפול תרופתי לא עוזר במידה הרצויה או שגורם לתופעות לוואי ולכן הופסק.
 • מצב של חסימה מוחלטת, לא ניתן לתת שתן בכלל, מצב הקרוי "אצירת שתן" או "עצירת שתן " (מצב המצריך החדרת קטטר שתן)
 • אבנים בשלפוחית השתן
 • זיהומים ודלקות שתן חוזרות ונשנות
 • כאשר הרופא המטפל ממליץ על ניתוח ערמונית
בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

מהי מטרת הסרת הערמונית בלייזר?

שיטת ניתוח ערמונית בלייזר נועדה להוות תחליף לניתוח TURP ולשיטת הניתוח הפתוח של הערמונית וזאת באמצעות אידוי, נידוף של המים הנמצאים בבלוטה. ברגע שהמים בבלוטת הערמונית מתאדים, (באמצעות לייזר או באמצעות כדורית אידוי) רקמת הערמונית מתייבשת ומתפוררת ויוצאת החוצה במהלך הניתוח עצמו. ניתוח באמצעות לייזר ירוק מבצע הקטנה של בלוטת הערמונית (אינו מהווה פתרון ארוך טווח)

מטרת ניתוח הסרת ערמונית, היא פתרון מיידי לחסימה או להפרעות במתן השתן הנובעות מערמונית מוגדלת. וזאת באמצעות הפחתת נפח הערמונית כך שהיא לא תפעיל לחץ על השופכה ועל שלפוחית השתן. כתוצאה מהפחתת הלחץ, מתאפשרת זרימה טובה יותר של מתן השתן משלפוחית השתן אל צינור השתן ללא הפרעה וללא חסימה. חשוב להדגיש כי התיאור כאן מתייחס למצב שמדובר בערמונית מוגדלת שפירה (BPH) ולא ערמונית סרטנית (ניתוח סרטן ערמונית מצריך להוציא את כל הערמונית כולל הקליפה לניתוח מסוג זה קוראים כריתה מלאה של הערמונית או כריתה רדיקאלית)

הפחתת נפח ערמונית מתבצעת על ידי הוצאת בלוטת הערמונית בלבד והשארת הקליפה (הקופסית) של הערמונית בגוף כפי שניתן לראות באיור. ניתוח זה נקרא "הסרת ערמונית חלקית" כי מוציאים רק חלק מהערמונית - בלוטה בלבד בלי קליפה. קליפת הערמונית שנשארת בגוף לאחר הניתוח, יוצרת בעצם מעבר חדש לשתן משלפוחית השתן אל צינור השופכה. 


 

הסרת ערמונית - תוצאות הסרת ערמונית

הסרת ערמונית בלייזר יתרונות

קיימות שתי שיטות אידוי ערמונית:
 • אידוי ערמונית באמצעות אנרגית חשמל TUVP - משנת 1995 השיטה המבוצעת על ידי ד"ר שלום כץ חלוץ השיטה בישראל!
 • אידוי ערמונית בלייזר. הנפוץ הוא שימוש בלייזר ירוק PVP Green Laser - משנת 2006.
ניתוח הסרת ערמונית בלייזר או בחשמל (אידוי), באה לפתור את אחת הבעיות הקשות בשיטת ניתוח TURP והיא הרעלת נוזלים (TUR SYNDROM). בניתוח TURP  נדרש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים קיים במצבים בהם משך הניתוח עולה על כשעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמוניות קטנות עד בינונית עד כ 80 גרם, כדי שזמן הניתוח לא יעלה על שעה. חסרון נוסף בשיטת ניתוח TURP  קיים סיכון מוגבר לחולים הנוטלים תרופות לדילול דם. 

חסרונות ניתוח ערמונית בלייזר ירוק PVP

 • לא ניתן לבצע ביופסיה - הואיל והרקמה מתאדה לא ניתן באמצעות קרן לייזר להוציא רקמה לבדיקה פתולוגית.
 • סיכוי גבוה לצורך בניתוח חוזר - בגלל החשש שקרן הלייזר תפגע בקליפה של הערמונית מפסיקים את פעולת האידוי בלייזר לפני שמגיעים לקליפה ומשאירים חלק מבלוטת הערמונית שלמה. כלומר לא כל החלק הבלוטי של הערמונית מנודף ולכן הסיכוי שהערמונית תגדל מחדש גבוה. יש חשיבות לא לפגוע בקליפה כי מחוץ לקליפה של הערמונית קיימת מערכת עצבים שאחראית על הזקפה.
לגבי ניתוח ערמונית בלייזר מצויין בנייר העמדה של האיגוד האורולוגי בישראל – " כיום נמצאים בשימוש מכשירים רבים לטיפול בערמונית המבוססים על אנרגיות ועל סוגי לייזר שונים, לכן לא ניתן לערוך השוואה מדויקת בין התוצאות השונות המתפרסמות בספרות. ברוב השיטות לא נמצא יתרון לשיטה זו בשיפור התוצאות לטווח ארוך בהשוואה לניתוח הסטנדרטי  (TURP)." מתוך אתר wikirefua.org.il

ניתוח ערמונית

יתרונות שיטת האידוי המשולבת של ד"ר כץ 

שיטת אידוי ערמונית (TUVP) באמצעות אנרגית חשמל מבוצעת על ידי אותו מכשור אופטי של ניתוח TURP וכך בעצם אפשר לשלב בין שתי שיטות ניתוח. אידוי + TURP תוך כדי הטיפול עצמו ! כל מה שצריך לעשות הוא לבצע החלפה של יחידת הקצה של המכשור - מכדורית אידוי ללולאה חשמלית. שילוב שתי שיטות ניתוח מאפשר להינות מיתרונות כל שיטת ניתוח בנפרד וצמצום החסרונות של כל שיטה.

 • מתאימה לכל גודל ערמונית גם מעל 100 גר'! 
 • הרדמה אזורית. ללא חתך חיצוני! וללא תפרים!
 • אין צורך בעירוי דם - כדורית האידוי אוטמת את כלי הדם ומונעת דימום במהלך הניתוח וגם לאחר הטיפול.
 • שיטה מתאימה למטופלים הנוטלים מדללי דם
 • הוצאת רקמות לבדיקה פתולוגית (ביופסיה) לאחר אטימת כלי הדם באמצעות כדורית אידוי מתבצעת החלפה של הכדורית בלולאה של TURP ואז מוציאים חתיכות רקמה שנשלחת לבדיקה פתולוגית
 • שיעור הישנות של פחות מ 1% בטווח של יותר מ-10 שנים - הוצאת כל רקמת בלוטת הערמונית ולא רק הקטנה - יתרון שילוב TURP מאפשר לגרד את כל בלוטת הערמונית ולהגיע עד לקליפה של הערמונית (בלי לפגוע בה) וכך הסיכוי שהבלוטה תגדל מחדש הוא פחות מ -1%. אידוי בלבד מבצע רק הקטנה לכן השילוב הוא חשוב.
 • אין סכנה להרעלת נוזלים - הסרת ערמונית באמצעות כדורית האידוי מבצעת אטימה של כלי הדם המצויים בערמונית. הכדורית מוחדרת דרך פתח קיים ללא חתך חיצוני (דרך צינורית השתן) המכשור האופטי כולל מצלמה המציגה לרופא את הנעשה בתוך הגוף. הכדורית מגולגלת על גבי בלוטת הערמונית וגורמת לתהליך של אידוי ואטימה של כלי הדם. כך נמנע דימום במהלך הניתוח גם לאחריו. זו הסיבה שהשיטה בטוחה לחולים המטופלים בתרופות נוגדי קרישה. מניעת ספיגת הנוזלים מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית גם בערמוניות גדולות ללא מגבלה בזמן הטיפול הנדרש.
 • 24 שעות - ואתה בבית! (מעל 95% מהמטופלים של דר' שלום כץ)
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאבים
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול)
 
סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

הסרת ערמונית בלייזר הכנות לקראת ניתוח

בדיקות מעבדה 

לפני הטיפול שמתבצע בבית חולים פרטי, יש לבצע מספר בדיקות במסגרת קופת החולים שבה הנך מבוטח:
 1. ספירת דם PT,PTT, סוכר, אוראה, אלקטרוליטים, קראטינין, שתן כללית ושתן לתרבית
 2. א.ק.ג.
 3. צילום חזה.

בדיקת מרדים

לפני מועד הניתוח יש לתאם בדיקת מרדים רצוי לתאם מועד בסמוך לקביעת מועד הניתוח גם אם הבדיקות עדיין לא מוכנות. הבדיקה נעשית ע"י מרדים מטעם בית חולים בו הנך מבצע את הטיפול. בבדיקה עצמה, המרדים יעבור על כל הבדיקות שביצעת וישוחח איתך על סוג ההרדמה שיבוצע. 
הניתוח מתבצע בהרדמה אזורית בלבד על ידי המרדים כמעט ללא כל כאב. אם תהיה מעוניין, תוכל לצפות בפעולת האידוי של הערמונית דרך מסך הטלוויזיה. 

שבוע לפני הניתוח 

מי שנוטל תרופות מדללי דם, חייב להפסיק ליטול אותם בכפוף להתייעצות עם ד"ר כץ.

ערב לפני הניתוח

 • יש לבצע חוקן בערב לפני הטיפול (לא בבוקר הטיפול)
 • לאכול ארוחה קלה כגון: חביתה, סלט, גבינות.
 • צום 6 שעות לפני - כולל איסור שתית מים, סוכריה או מסטיק. 

יום הניתוח - מה צריך להביא לבית החולים?

בגדים להחלפה, לבנים, כלי רחצה, מגבת, נעלים. 

כמו כן חשוב לא לשכוח להביא - תעודת זהות + מעטפת ניתוח שקיבלת מד"ר כץ + תוצאות בדיקות המעבדה

מהלך טיפול הסרת ערמונית

הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד, כך שאם תרצה תוכל לצפות בפעולת האידוי של הבלוטה דרך מסך הטלוויזיה. 
ההרדמה האזורית מתבצעת ע"י רופא מרדים כמעט ללא כל כאב.

כמה זמן נמשך הניתוח?

פעולת האידוי אורכת כשעה. בסיומה נשאר צנטר (קטטר) בשלפוחית השתן ומתבצעת שטיפה מתמדת. בתום תהליך האידוי, תועבר לחדר התאוששות שם תשהה כשעתיים עד שההרדמה תחלוף לגמרי ואז תעבור למחלקה. לאחר מספר שעות תוכל לשתות ואחר-כך גם לאכול ארוחה קלה.

יום לאחר הניתוח

האחות תוציא את הצנטר (קטטר) (פעולה לא כואבת) ותתחיל להטיל שתן באופן עצמאי. בפעמים הראשונות תחוש מעט צריבה, כאב וטפטוף, תופעות לוואי קלות שלעתים כלל לא מופיעות. גם צבע השתן אדמדם בהתחלה ואחר-כך מתבהר. לאחר מספר פעמים של מתן שתן, האחות תדווח לד"ר כץ על כמות השתן וצבעו וכמו כן על תוצאות בדיקות המעבדה. אם הכל תקין, אחרי ארוחת הצהרים תוכל להשתחרר לביתך.

חזרה לשגרה ותקופת ההחלמה

 • מנוחה בבית במשך שבוע ימים
 • להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים.
 • כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. 

תהליך החלמתך לאחר הטיפול טרם הסתיים, הוא נמשך עוד כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. בתקופה זו, יכולות להופיע תופעות שונות. כדי להקל על התמודדותך בתופעות אלה יש לאמץ המלצות אלו: 

 • תזונה - רצוי לאכול מזון קל לעיכול, עשירה בפירות וירקות ופחות בשומנים. ניתן לשתות כמעט ללא הגבלה כ- 2-3 ליטר ביממה (במידה והשתן דמי, רצוי להגדיל את כמות השתייה)
 • פעולת מעיים (יציאות) - חשוב שהיציאות תהיינה סדירות ולא קשות, ניתן לווסת זאת בעזרת כלכלה מתאימה, אך ניתן גם בעזרת משלשלים כגון: נרות גליצרין, שמן פאראפין, תה מידרו או כל אמצעי אחר אליו הינך רגיל כמו שזיפים ומיצים. עצירות ויציאות קשות עלולות לגרום לדימום.
 • פעילות ומנוחה - מנוחה בבית במשך שבוע ימים. יש להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים. כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יחסי מין - יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח ערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
 • הטלת שתן - סימני אי נוחות במתן השתן יכולים להופיע עד כ- 6 שבועות לאחר הטיפול. סימנים כגון: צריבה, דחיפות ותכיפות בהטלת השתן בשעות הלילה, איבוד שתן וחוסר שליטה חלקית, יכולים להופיע בתקופה זו. סימנים אלה נעלמים בהדרגה, באופן עצמאי, ללא צורך בכל טיפול.
 • דימום בשתן - בתקופת ההחלמה יכול להופיע דימום קל בשתן. אין דבר מעורר דאגה ואינו מצריך טיפול. במידה שהדימום מתגבר, יש להרבות בשתייה ומנוחה.אם מופיע דימום קשה יותר, מלווה קרישי דם רבים עד כדי עצירת שתן, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד
 • חום - במידה וחום גופך עולה מעל 38 יש ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד

מהם הסיכונים בניתוח ערמונית בלייזר ?

בכל ניתוח קיימים סיכונים, אחת התופעות הלוואי השכיחות בכל ניתוח להסרת הערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיע על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
במקרים נדירים, עלולה להיווצר צלקת באזור צינור השתן אשר תגרום להיצרות מעבר השתן. היצרות זו תדרוש פעולת הרחבה.

האם הטיפול של ד"ר כץ מאושר ומוכר?

שיטת אידוי ערמונית TUVP, המובצעת על ידי ד"ר שלום כץ, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. החל משנת 2017, בעקבות חוק ההסדרים, לא ניתן לקבל החזרים מהביטוחים המשלימים מכל קופות החולים. עם זאת, קיימות פוליסות ביטוח פרטיות שכן מאפשרות לבחור רופא פרטי ופוליסות אלו משתתפות בעלויות הטיפול באידוי - הן בהוצאות האשפוז והן בשכר המנתח.  
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17