הגורמים לערמונית מוגדלת

ערמונית מוגדלת שפירה, היא תוצאה טבעית של הזדקנות. הסיבה להגדלה אינה ידועה. עם זאת ישנם מספר גורמי סיכון שעלולים להסביר את צמיחת התאים בערמונית

מהם גורמי הסיכון לערמונית מוגדלת?

גיל

גיל הוא הגורם סיכון המרכזי לערמונית מוגדלת כל עוד קיימים אשכים. למעלה מ50% מהגברים יסבלו מהבעיה מעל גיל 50 וכ- 90% מהגברים מעל גיל 85. לפחות 30% מהם יזדקקו לטיפול עד הגיעם לגיל 70. השכיחות לפתח ערמונית מוגדלת בגיל צעיר, מתחת לגיל 40 נמוך ביותר (פחות מ10%).

הסטוריה משפחתית

הסבירות לתופעה של ערמונית מוגדלת גבוהה יותר להתרחש אצל גברים שאבותיהם או אחיהם סבלו מהבעיה.

מחלות לב וסוכרת

ישנם מחקרים המצביעים על כך שחלק מגורמי הסיכון הקשורים למחלות לב עלולים להגביר את הסיכון להתפתחות ערמונית מוגדלת. גורמי סיכון אלה כוללים השמנת יתר, לחץ דם גבוה, רמות נמוכות של HDL (כולסטרול "טוב"), סוכרת ומחלת עורקים היקפית (PAD).

סגנון חיים

סגנון חיים שאינו בריא ללב כגון: חוסר פעילות גופנית, עישון, תזונה לקויה ייתכן שעלולים להגביר את הסיכון לערמונית מוגדלת או להחמיר את התסמינים שלה. 

שינויים הורמונליים

הורמונים גבריים – ההורמון הזכרי אנדרוגנים. ההערכה היא שקרוב לוודאי יש להם תפקיד בגידול הערמונית. האנדרוגן החשוב ביותר הוא טסטוסטרון, המיוצר באשכים במהלך חייו של אדם. הערמונית ממירה טסטוסטרון לאנדרוגן חזק יותר, דיהידרוטסטוסטרון (DHT .(DHT מגרה את צמיחת התאים ברקמה המקיפה את בלוטת הערמונית ומעריכים שהוא הגורם העיקרי להגדלת הערמונית המהירה.

הורמונים נשיים - ההורמון הנשי אסטרוגן עשוי גם הוא לשחק תפקיד בהגדלה של הערמונית. (קיימת נוכחות מסויימת של אסטרוגן בגברים) ככל שעולה גיל הגבר, רמות הטסטוסטרון בירידה, גורם לעליה בשיעור האסטרוגן אצל הגבר וייתכן שמצב זה הוא המפעיל את הגדלת הערמונית.

הפעלה מאוחרת של צמיחת תאים

תאוריה אחרת מתמקדת בתאים בקטע מסוים של הבלוטה שעשויים ליהפך לפעילים בגיל המבוגר ואז מאותתים לתאים אחרים בערמונית לשכפל את עצמם או גורמים להם להיות רגישים להורמונים ממריצי גדילה.
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם דוקטור כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. דוקטור שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא דוקטור כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י דוקטור כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לדוקטור שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 03-6477999

פקס: 03-6477995

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.