הסרת ערמונית מוגדלת

הסרת ערמונית בשיטת האידוי המשולב מאפשרת לטפל בכל גודל ערמונית ולהגיע לתוצאות זהות לתוצאות הניתוח הפתוח וכל זאת בלי פתיחת בטן. השיטה מקובלת ב 40% מהמרכזים הרפואיים בארה"ב, מתאפשרת עכשיו גם בישראל.

מתי לשקול ניתוח הסרת ערמונית? 

אחד ממצבי הערמונית הנפוצים ביותר בקרב גברים מבוגרים, היא ערמונית מוגדלת שפירה הידועה גם בשם הגדלה שפירה של הערמונית. הערמונית משפיעה על כ 50% מהגברים בשנות ה -50 לחייהם והשכיחות עולה ככל שהגיל עולה, בגיל 80 מעל ל-80% מהגברים קיימת ערמונית מוגדלת. במצבים שהההפרעות כתוצאה מערמונית מוגדלת של BPH מחמירות, או שטיפולים תרופתיים לא עזרו רצוי לשקול ניתוח הסרת ערמונית. קיימים מגוון של טיפולים - החל ממעקב בלבד, דרך טיפול תרופתי ועד ניתוח פולשני או טיפולים זעיר פולשניים.

 • עצירת שתן או " אצירת שתן " - מצב של חסימה מוחלטת במתן השתן, לאחר ניסיון גמילה מקטטר שנכשל. 
 • אי ספיקת כליות כתוצאה מערמונית מוגדלת
 • טיפול תרופתי נכשל, לא עוזר במידה הרצויה או גורם לתופעות לוואי ולכן הופסק.
 • דלקות חוזרות ונשנות במתן השתן עקב ערמונית מוגדלת
 • דימומים חוזרים במתן השתן בעקבות ערמונית מוגדלת
 • אבנים בשלפוחית השתן
 • המלצת האורולוג המטפל לעבור ניתוח ערמונית

מהי מטרת הניתוח?

בכל ניתוח הסרת ערמונית מוסר רק החלק הפנימי (הבלוטי) של הערמונית, כך שהיא לא תפעיל לחץ על שלפוחית השתן וצינור השופכה ולכן נקרא " הסרת ערמונית חלקית ". חשוב להדגיש כי הקליפה (הקפסולה) של הערמונית נשארת שלמה בכל שיטות ניתוח ערמונית שפירה. קליפת הערמונית מייצרת מעבר חדש של השתן במקום הבלוטה שנכרתה. 

מהי הסרת ערמונית באידוי משולב?

שיטת האידוי המשולבת נועדה להחליף את הצורך בהסרת ערמונית בניתוח פתוח וכן לצמצם את תופעות הלוואי של ניתוח TURP (ניתוח סגור). הטיפול מאפשר להסיר כל גודל ערמונית ללא מגבלה גם ערמונית גדולה במיוחד, מעל 100 גרם. וכל זאת ללא צורך בפתיחת בטן ובהרדמה אזורית. 
השיטה המשולבת משתמשת בשתי טכניקות - ניתוח TURP (הנחשב לניתוח המוביל לבעיות בערמונית ) וטכניקת אידוי TUVP. שתי השיטות משתמשות באותו מכשור אופטי המבוסס על אנרגיית חשמל בהבדל יחיד - יחידת הקצה שונה: לולאה חשמלית TURP וכדורית אידוי TUVP. המעבר משיטה אחת לשניה במהלך הניתוח עצמו הוא פשוט ולכן ניתן לשלב אידוי וכריתה לסירוגין.
מדוע יש צורך בשילוב שיטת האידוי ולא ניתן להסתפק באידוי בלבד או ב TURP בלבד? נתאר בקצרה כל תהליך כדי להבין את יתרון שילוב הטכניקות. ניתוח TURP דורש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת. בשעת ניתוח אחת נספגים קרוב ל-2 ליטר נוזלים דרך כלי הדם החשופים בערמונית שעלולים לגרום להרעלת נוזלים (רמות נתרן בגוף צונחות). ולכן אם האורולוג המנתח מעריך שזמן הניתוח ייערך מעל שעה הוא לא ימליץ על ניתוח TURP אלא על ניתוח פתוח כדי לא להגיע לסכנה של הרעלה.
המגבלה בניתוח TURP היא משך הניתוח ולא גודל הערמונית
חשוב לציין, כי הסרת ערמונית בשיטת TURP עדיין נחשבת השיטה המובילה בעולם ולא הניתוח הפתוח. ולכן ניסו במשך שנים למצוא טכניקות המאפשרות להקטין את הסיכון של ספיגת הנוזלים. וכאן נכנס יתרון שיטת האידוי TUVP - כדורית האידוי כאשר היא מגולגלת על גבי רקמת הערמונית היא אוטמת את כלי הדם ומונעת ספיגת נוזלים. ברגע שלא קיימת ספיגת נוזלים, אין חשש להרעלת נוזלים ואז בעצם ניתן לאדות כל גודל ערמונית, גם מעל 80 גרם. 
הצורך בשילוב  TURP - לולאה חשמלית, נובע מכך שאידוי בלבד לא מותיר רקמה לשלוח לביופסיה כי הרקמה מתאדה. זו הסיבה שלקראת סיום כל טיפול, ד"ר כץ מחליף את כדורית האידוי בלולאה החשמלית כדי לבצע כריתה של רקמות לפתולוגיה.
סיבה נוספת היא שבאמצעות כדורית האידוי לא ניתן לאדות את כל הרקמה, כי עלולים לפגוע בקליפת הערמונית ולכן מבצעים רק אידוי של חלק מהבלוטה ואת יתרת הבלוטה שמחוברת לקליפה מסירים באמצעות הלולאה החשמלית (TURP) ולכן שימוש בטכניקת אידוי בלבד מבצע רק הקטנה של הערמונית. הקטנה של ערמונית עשויה לגרום לערמונית לגדול מחדש ולהזדקק לניתוח חוזר בעתיד.
מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
הידעת? הסרת ערמונית מוגדלת בשיטת האידוי מיושמת  על ידי ד"ר כץ, אורולוג מומחה, משנת 1995 והינו חלוץ השיטה בישראל!    

סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

יתרונות שיטת האידוי המשולבת

 • מתאימה לכל גודל ערמונית. גם מעל 100 גר'!
 • הרדמה אזורית. ללא חתך חיצוני! וללא תפרים!
 • נמנע דימום במהלך ולאחר הטיפול. אין צורך בעירוי דם.
 • לא קיימת ספיגת נוזלים ולכן אין חשש מהרעלת נוזלים (TUR סינדרום)
 • 24 שעות - ואתה בבית! (פחות -5% נשארים לילה נוסף)
 • מתאימה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאביםחזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול) 

בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה

הכנות לקראת הסרת ערמונית באידוי

בדיקות מעבדה 

לפני הטיפול שמתבצע בבית חולים פרטי, יש לבצע מספר בדיקות במסגרת קופת החולים שבה הנך מבוטח:
 1. ספירת דם PT,PTT, סוכר, אוראה, אלקטרוליטים, קראטינין, שתן כללית ושתן לתרבית
 2. א.ק.ג.
 3. צילום חזה.

בדיקת מרדים

לפני מועד הניתוח יש לתאם בדיקת מרדים רצוי לתאם מועד בסמוך לקביעת מועד הניתוח גם אם הבדיקות עדיין לא מוכנות. הבדיקה נעשית ע"י מרדים מטעם בית חולים בו הנך מבצע את הטיפול. בבדיקה עצמה, המרדים יעבור על כל הבדיקות שביצעת וישוחח איתך על סוג ההרדמה שיבוצע. 
הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד על ידי המרדים כמעט ללא כל כאב. אם תהיה מעוניין, תוכל לצפות בפעולת האידוי של הערמונית דרך מסך הטלוויזיה.  

שבוע לפני הניתוח 

מי שנוטל תרופות מדללי דם, חייב להפסיק ליטול אותם בכפוף להתייעצות עם ד"ר כץ.

ערב לפני הניתוח

 • יש לבצע חוקן בערב לפני הטיפול (לא בבוקר הטיפול)
 • לאכול ארוחה קלה כגון: חביתה, סלט, גבינות.
 • צום 6 שעות לפני - כולל איסור שתית מים, סוכריה או מסטיק. 

יום הניתוח - מה צריך להביא לבית החולים?

בגדים להחלפה, לבנים, כלי רחצה, מגבת, נעלים. 

כמו כן חשוב לא לשכוח להביא - תעודת זהות + מעטפת ניתוח שקיבלת מד"ר כץ + תוצאות בדיקות המעבדה 

מהלך טיפול הסרת ערמונית

הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד, כך שאם תרצה תוכל לצפות בפעולת האידוי של הבלוטה דרך מסך הטלוויזיה. 
ההרדמה האזורית מתבצעת ע"י רופא מרדים כמעט ללא כל כאב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

פעולת האידוי אורכת כשעה. בסיומה נשאר צנטר (קטטר) בשלפוחית השתן ומתבצעת שטיפה מתמדת. בתום תהליך האידוי, תועבר לחדר התאוששות שם תשהה כשעתיים עד שההרדמה תחלוף לגמרי ואז תעבור למחלקה. לאחר מספר שעות תוכל לשתות ואחר-כך גם לאכול ארוחה קלה.

יום לאחר הטיפול

האחות תוציא את הצנטר (קטטר) (פעולה לא כואבת) ותתחיל להטיל שתן באופן עצמאי. בפעמים הראשונות תחוש מעט צריבה, כאב וטפטוף, תופעות לוואי קלות שלעתים כלל לא מופיעות. גם צבע השתן אדמדם בהתחלה ואחר-כך מתבהר. לאחר מספר פעמים של מתן שתן, האחות תדווח לד"ר כץ על כמות השתן וצבעו וכמו כן על תוצאות בדיקות המעבדה. אם הכל תקין, אחרי ארוחת הצהרים תוכל להשתחרר לביתך.

חזרה לשגרה וטיפים להחלמה מהירה

תהליך החלמתך לאחר הטיפול טרם הסתיים, הוא נמשך עוד כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. בתקופה זו, יכולות להופיע תופעות שונות. כדי להקל על התמודדותך בתופעות אלה יש לאמץ המלצות אלו: 

 • תזונה - רצוי לאכול מזון קל לעיכול, עשירה בפירות וירקות ופחות בשומנים. ניתן לשתות כמעט ללא הגבלה כ- 2-3 ליטר ביממה (במידה והשתן דמי, רצוי להגדיל את כמות השתייה) פעולת מעיים (יציאות) - חשוב שהיציאות תהיינה סדירות ולא קשות, ניתן לווסת זאת בעזרת כלכלה מתאימה, אך ניתן גם בעזרת משלשלים כגון: נרות גליצרין, שמן פאראפין, תה מידרו או כל אמצעי אחר אליו הינך רגיל כמו שזיפים ומיצים. עצירות ויציאות קשות עלולות לגרום לדימום.
 • פעילות ומנוחה - מנוחה בבית במשך שבוע ימים. יש להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים. כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יחסי מין - יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח ערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
 • הטלת שתן - סימני אי נוחות במתן השתן יכולים להופיע עד כ- 6 שבועות לאחר הטיפול. סימנים כגון: צריבה, דחיפות ותכיפות בהטלת השתן בשעות הלילה, איבוד שתן וחוסר שליטה חלקית, יכולים להופיע בתקופה זו. סימנים אלה נעלמים בהדרגה, באופן עצמאי, ללא צורך בכל טיפול.
 • דימום בשתן - בתקופת ההחלמה יכול להופיע דימום קל בשתן. אין דבר מעורר דאגה ואינו מצריך טיפול. במידה שהדימום מתגבר, יש להרבות בשתייה ומנוחה.אם מופיע דימום קשה יותר, מלווה קרישי דם רבים עד כדי עצירת שתן, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד
 • חום - במידה וחום גופך עולה מעל 38 יש ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד

מהם הסיכונים בניתוח הסרת ערמונית?

בכל ניתוח קיימים סיכונים, אחת התופעות הלוואי השכיחות בכל ניתוח להסרת הערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיע על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
במקרים נדירים, עלולה להיווצר צלקת באזור צינור השתן אשר תגרום להיצרות מעבר השתן. היצרות זו תדרוש פעולת הרחבה.

האם הטיפול של ד"ר שלום כץ מאושר ומוכר?

שיטת אידוי ערמונית TUVP, המובצעת על ידי ד"ר שלום כץ, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. החל משנת 2017, בעקבות חוק ההסדרים, לא ניתן לקבל החזרים מהביטוחים המשלימים מכל קופות החולים. עם זאת, קיימות פוליסות ביטוח פרטיות שכן מאפשרות לבחור רופא פרטי ופוליסות אלו משתתפות בעלויות הטיפול באידוי - הן בהוצאות האשפוז והן בשכר המנתח.  
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17