טיפול בערמונית מוגדלת בשיטת האידוי

שיטות טיפול חדשניות באידוי ערמונית. מה ההבדלים בין אידוי בלייזר ירוק לבין שיטת האידוי המשולבת? מה ההכנות שעליי לבצע? איך ארגיש יום אחרי הטיפול? האם הטיפול מוכר?
כל התשובות לשאלות במאמר שלפניכם

טיפול באידוי רקע

שיטת אידוי ערמונית באה לפתור את אחת הבעיות הקשות בשיטת ניתוח TURP המבוצעת בבתי החולים בעולם ובישראל והיא הרעלת נוזלים  - TUR SYNDROM. ניתוח TURP דורש שימוש בחומר גליצין לביצוע שטיפות חלקי הערמונית המוסרת, בכ- 10% מהמקרים קיים חשש להרעלת נוזלים. סיכון להרעלת נוזלים קיים במצבים בהם משך הניתוח עולה על כשעה, זו הסיבה ששיטת ניתוח TURP מוגבלת לטיפול בערמוניות קטנות עד בינוניות (80 גרם), כדי שזמן הניתוח לא יעלה על שעה. כמו כן, בשיטת ניתוח TURP  קיים סיכון מוגבר לחולים הנוטלים תרופות לדילול דם. 

תהליך אידוי ערמונית אוטם את כלי הדם המצויים בבלוטת הערמונית ובכך:
 • מונע ספיגת נוזלים במהלך הטיפול
 • מונע דימום גם במהלך הטיפול וגם לאחריו
טיפול בערמונית בשיטת אידוי פותר את חסרון שיטת ניתוח TURP

מתי לשקול טיפול בשיטת אידוי?

ניתוח הוא פתרון מיידי לחסימה במתן השתן או להפרעות במתן השתן. המצבים שבהם יש לשקול טיפול באידוי הם:
 • עצירת שתן או " אצירת שתן " - מצב של חסימה מוחלטת במתן השתן, לאחר ניסיון גמילה מקטטר שנכשל. 
 • אי ספיקת כליות כתוצאה מערמונית מוגדלת
 • טיפול תרופתי נכשל, לא עוזר במידה הרצויה או גורם לתופעות לוואי ולכן הופסק
 • דלקות חוזרות ונשנות במתן השתן עקב ערמונית מוגדלת
 • דימומים חוזרים במתן השתן בעקבות ערמונית מוגדלת
 • אבנים בשלפוחית השתן
 • המלצת האורולוג המטפל לעבור ניתוח ערמונית פתוח או ניתוח סגור

מהם יתרונות הטיפול באידוי?

קיימים כיום שני סוגים של טיפול באידוי
 • אידוי באמצעות שימוש בלייזר ירוק - PVP גרין לייזר
 • אידוי באמצעות אנרגיית חשמל - TUVP

כפי שציינו, תהליך אידוי ערמונית אוטם את כלי הדם ולכן ישנן יתרונות רבים לשימוש באידוי

 • אין חשש להרעלת נוזלים כפי שקיים בניתוח TURP כדורית אידוי אוטמת את כלי הדם ומונעת ספיגה.
 • אין צורך בניתוח פתוח - מתאימה לכל גודל ערמונית גם ערמונית גדולה מאוד, מעל 100 גרם !
 • שיטה בטוחה גם למטופלים הנוטלים מדללי דם - כדורית אידוי אוטמת את כל הדם ולכן נמנע דימום במהלך ולאחר הטיפול. אין צורך בעירוי דם.
 • הרדמה אזורית אין צורך בחתך חיצוני ואין תפרים !
 • 24 שעות - ואתה בבית! (פחות -5% נשארים לילה נוסף)
 • התאוששות מהירה כמעט ללא כאבים
 • חזרה מהירה לפעילות רגילה (כשבוע ימים לאחר הטיפול) 

מה החסרון בטכניקת אידוי בלבד?

אידוי בלבד לא מאפשר להוציא את כל בלוטת הערמונית ולהגיע עד לקליפת הערמונית מחשש לפגיעה בקליפה. ולכן תהליך האידוי מבצע רק הקטנה של הבלוטה. ומשאירים חלק מהבלוטה שלמה. מחקרים מראים כי הקטנה בלבד גורמת לגדילה מחדש של הערמונית ולכן סיכוי גבוה יותר לצורך בניתוח חוזר.

טיפול בערמונית בשיטת אידוי, פותר את חסרונות שיטת ניתוח TURP

מהי ייחודיות השיטה של ד"ר כץ? 

אידוי ערמונית בשיטה משולבת כפי שמבצע ד"ר כץ, מאפשרת ליהנות מיתרונות שתי השיטות ולהביא לתוצאות טובות יותר. השיטה משלבת את שיטת האידוי - TUVP ושיטת ניתוח  TURP. הסיבה שניתן לשלב את 2 הטכניקות היא כי שתיהם מבוססות על אותו מכשור אופטי. כל ההבדל הוא ביחידת הקצה של המכשור - לולאה חשמלית/כדורית אידוי. ולכן המעבר משיטה אחת לשניה במהלך אותו טיפול הוא אפשרי. שימוש בלייזר ירוק לא מאפשר לשלב את טכניקת TURP כי מדובר במכשירים שונים. טיפול בערמונית מוגדלת בשיטת האידוי, מוזכרת במחקרים שבוצעו במרכזים שונים ברחבי העולם. 
ד"ר כץ הגיע למסקנה שרק שילוב טכניקת אידוי + TURP מביא לתוצאות הטובות ביותר!

מהם יתרונות שיטת האידוי משולבת?

 • הסרה מקסימלית של כל בלוטת הערמונית החוסמת - כדי להגיע עד לקליפה של הערמונית ולהסיר את כל החלק של בלוטת הערמונית יש צורך לשלב טכניקת TURP, שימוש בלולאה חשמלית. באמצעות הלולאה ניתן לגרד את כל הבלוטה של הערמונית ולמנוע את גדילתה מחדש. השימוש בתהליך אידוי בלבד לא מאפשר להגיע עד לקליפה ואז הסיכון שהערמונית תגדל מחדש הוא גבוה. זה החסרון בשיטת ניתוח ערמונית בלייזר ירוק וזו הסיבה שד"ר שלום כץ משלב את TURP בסיום כל תהליך אידוי ערמונית.
 • שילוב טכניקת TURP מאפשר להוציא רקמות לפתולוגיה - אידוי בלבד לא משאיר רקמה כי כל הרקמה מתאדה.
 • תוצאות ניתוח אידוי משולב זהות לתוצאת הניתוח פתוח ללא צורך בפתיחת בטן. אחוז הישנות של פחות מ-2% בטווח של מעל 10 שנים. 
מידע לסובלים מערמונית מוגדלת
הידעת? ד"ר שלום כץ הינו חלוץ שיטת אידוי ערמונית בישראל משנת 1995!

איך מתבצעת השיטה המשולבת?

תהליך האידוי מבוסס על אנרגיה חשמלית המועברת באמצעות אלקטרודה במהירות כדי לחמם את רקמת הערמונית. מכשור הקרוי רזקטוסקופ מוחדר דרך צינור השופכה, בדרך כלל בהרדמה אזורית (אפידורל). המכשור כולל מקור אור,  מצלמה וכדורית מתכת באמצעותה מתבצע תהליך האידוי. כפי שציינו לעיל, המכשור זהה למכשור המשמש ל TURP (כריתת ערמונית סגורה) בהבדל אחד – במקום לולאה חשמלית החותכת את הרקמה, קיימת כדורית מתכת בקצה המבצעת אידוי של רקמת הערמונית העודפת ואטימת כלי הדם. הסיבה שניתן לאדות את המים היא העובדה כי למעלה מ 60% מגוף האדם יש מרכיב של מים וגם בבלוטת הערמונית נמצא מרכיב מים.
ניסיון עשיר ומיומנות גבוהה של ד"ר כץ במהלך 30 שנות טיפול במכשור אופטי, הביאו להצלחת השיטה המשולבת ביותר מ-5,000 מטופלים !

סרטון המדגים את יתרונות אידוי הערמונית בשיטה המשולבת עם הסבר של דר כץ

שלב ראשון - אידוי:

דר' שלום כץ מנווט את המכשור תוך צפיה במצלמה, אל עבר בלוטת הערמונית (הפרוסטטה). עם התמקמות המכשור בערמונית, מחוממת הכדורית ומאדה את המים המצויים בתוך הערמונית. תהליך האידוי מבצע אטימה של כלי הדם  הנמצאים בערמונית ובכך נמנע דימום ונמנעת ספיגת נוזלים. תהליך זהו הוא איטי, קצב האידוי הוא של 1 גר' רקמה בדקה. ד"ר כץ מבצע אידוי של כ-80% מבלוטת הערמונית בשלב זה.
שלב ראשון מתבצע אידוי תוך אטימת כלי דם ומניעת ספיגת נוזלים

יתרונות

 • מניעת דימום במהלך הטיפול ולאחריו. מחקרים מצביעים על כך שמטופלים שעברו טיפול בשיטת האידוי לא נזקקו לעירויי דם. כמו כן זמן האשפוז מתקצר ל-24 שעות בלבד.
 • מניעת ספיגת נוזלים. בניתוחים סגורים, מוחדרים נוזלים במהלך הטיפול עצמו כדי לבצע שטיפות של חלקי הבלוטה שנכרתו. חלק מהנוזל נספג דרך כלי הדם החשופים ולכן נמנעים מלטפל בערמוניות גדולות. שיטת האידוי מונעת את ספיגת הנוזלים ובכך מאפשרת טיפול בטוח יותר ומניעת סכנה של הרעלת נוזלים (" סינדרום TUR " ) ולכן ניתן לטפל בכל גודל של ערמונית ללא סיכון.

שלב שני - כריתה:

דר' שלום כץ מחליף את יחידת הקצה של כדורית האידוי בלולאה החשמלית - זהו שלב כריתת הערמונית. יש לזכור כי שלב זה מתבצע לאחר שרקמת הערמונית הקיימת, כמעט ריקה מכלי דם ולכן תהליך הכריתה מתבצע במינימום דימום. שלב הכריתה הוא מהיר יותר מהאידוי - דר' כץ חותך כ- 3 גר' רקמה לדקה!  

יתרונות

 • הכריתה מאפשרת הוצאת רקמות ערמונית ושליחתן למעבדה לצורך בדיקה פתולוגית.
 • באמצעות הלולאה החשמלית ניתן להגיע עד לקליפת הערמונית ולאפשר הסרה מקסימלית של הבלוטה ולא רק הקטנה של הבלוטה. ולכן הסיכוי שהיא תגדל מחדש נמוך ביותר. 
 • התוצאה המתקבלת זהה לתוצאות הניתוח הפתוח. 
שלב שני מתבצעת כריתת רקמות לפתולוגיה וריקון כל בלוטת הערמונית

שלב שלישי ואחרון -אידוי:

בסיום הכריתה, דר' שלום כץ מחליף שוב את הלולאה החשמלית בכדורית האידוי וזאת על מנת לבצע אטימה נוספת של כלי הדם ולמנוע דימום במהלך הטיפול ולאחריו. בכך מסתיים תהליך האידוי המשולב ומוחדר קטטר למשך 12-18 שעות בלבד!
אידוי המים גורם לבלוטת הערמונית להתייבש ולהתפורר, במהלך הטיפול עצמו נפלטות שאריות הערמונית שאוידו ונכרתו דרך צינורית השתן אל מחוץ לגוף. לאחר התפוררות הערמונית הוסרה למעשה החסימה של צינורית השתן, והתוצאה המתקבלת היא זרימה חזקה והתרוקנות מלאה של שלפוחית השתן. 
למחרת הטיפול מסירים את הקטטר (צנטר) והמטופל משוחרר לביתו כשהוא נותן שתן באופן עצמאי. ההקלה בתסמינים של זרימת שתן והתרוקנות של השלפוחית מורגשת מיידית לאחר הטיפול. 
שלב שלישי אטימה נוספת של כלי הדם. מאפשר קיצור משך אשפוז ל24 שעות בלבד!
התהליך הוצג לראשונה בקהילת האורולוגים כבר בשנת 1995. כיום השיטה מתבצעת בכ-40% מבתי החולים בארה"ב. 
קיימים מחקרים רבים המוכיחים כי שיטת האידוי בטוחה יותר, תופעות לוואי מופחתות ויעילות זהה לשיטת ניתוח TURP הסטנדרטי. כמו כן בוצעו מחקרים עם מעקב ארוך טווח, מעל 7 שנים שהוכיחו כי תהליך האידוי עמיד לאורך שנים. 
מעקב אישי של ד"ר כץ כבר מעל 20 שנים אחרי מטופליו מוכיח שתוצאות הטיפול נשמרות לשנים רבות 

מהם ההכנות שעליי לבצע לקראת הטיפול?

בדיקות מעבדה 

לפני הטיפול שמתבצע בבית חולים פרטי, יש לבצע מספר בדיקות במסגרת קופת החולים שבה הנך מבוטח:
 1. ספירת דם PT,PTT, סוכר, אוראה, אלקטרוליטים, קראטינין, שתן כללית ושתן לתרבית
 2. א.ק.ג.
 3. צילום חזה.

בדיקת מרדים

לפני מועד הניתוח יש לתאם בדיקת מרדים רצוי לתאם מועד בסמוך לקביעת מועד הניתוח גם אם הבדיקות עדיין לא מוכנות. הבדיקה נעשית ע"י מרדים מטעם בית חולים בו הנך מבצע את הטיפול. בבדיקה עצמה, המרדים יעבור על כל הבדיקות שביצעת וישוחח איתך על סוג ההרדמה שיבוצע. 
הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד על ידי המרדים כמעט ללא כל כאב. אם תהיה מעוניין, תוכל לצפות בפעולת האידוי של הערמונית דרך מסך הטלוויזיה.  

שבוע לפני הניתוח 

מי שנוטל תרופות מדללי דם, חייב להפסיק ליטול אותם בכפוף להתייעצות עם ד"ר כץ.

ערב לפני הניתוח

 • יש לבצע חוקן בערב לפני הטיפול (לא בבוקר הטיפול)
 • לאכול ארוחה קלה כגון: חביתה, סלט, גבינות.
 • צום 6 שעות לפני - כולל איסור שתית מים, סוכריה או מסטיק. 

יום הניתוח - מה עליי להביא לבית החולים?

בגדים להחלפה, לבנים, כלי רחצה, מגבת, נעלים. 

כמו כן חשוב לא לשכוח להביא - תעודת זהות + מעטפת ניתוח שקיבלת מד"ר כץ + תוצאות בדיקות המעבדה 

מהלך טיפול אידוי ערמונית

הטיפול מתבצע בהרדמה אזורית בלבד, כך שאם תרצה תוכל לצפות בפעולת האידוי של הבלוטה דרך מסך הטלוויזיה. 
ההרדמה האזורית מתבצעת ע"י רופא מרדים כמעט ללא כל כאב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

פעולת האידוי אורכת כשעה. בסיומה נשאר צנטר (קטטר) בשלפוחית השתן ומתבצעת שטיפה מתמדת. בתום תהליך האידוי, תועבר לחדר התאוששות שם תשהה כשעתיים עד שההרדמה תחלוף לגמרי ואז תעבור למחלקה. לאחר מספר שעות תוכל לשתות ואחר-כך גם לאכול ארוחה קלה.

איך ארגיש יום לאחר הטיפול?

האחות תוציא את הצנטר (קטטר) (פעולה לא כואבת) ותתחיל להטיל שתן באופן עצמאי. בפעמים הראשונות תחוש מעט צריבה, כאב וטפטוף, תופעות לוואי קלות שלעתים כלל לא מופיעות. גם צבע השתן אדמדם בהתחלה ואחר-כך מתבהר. לאחר מספר פעמים של מתן שתן, האחות תדווח לד"ר כץ על כמות השתן וצבעו וכמו כן על תוצאות בדיקות המעבדה. אם הכל תקין, אחרי ארוחת הצהרים תוכל להשתחרר לביתך.

תקופת החלמה וחזרה לשגרה מהירה

תהליך החלמתך לאחר הטיפול טרם הסתיים, הוא נמשך עוד כחודשיים - שלושה חודשים לאחר הטיפול. בתקופה זו, יכולות להופיע תופעות שונות. כדי להקל על התמודדותך בתופעות אלה יש לאמץ המלצות אלו: 
 • תזונה - רצוי לאכול מזון קל לעיכול, עשירה בפירות וירקות ופחות בשומנים. ניתן לשתות כמעט ללא הגבלה כ- 2-3 ליטר ביממה (במידה והשתן דמי, רצוי להגדיל את כמות השתייה) פעולת מעיים (יציאות) - חשוב שהיציאות תהיינה סדירות ולא קשות, ניתן לווסת זאת בעזרת כלכלה מתאימה, אך ניתן גם בעזרת משלשלים כגון: נרות גליצרין, שמן פאראפין, תה מידרו או כל אמצעי אחר אליו הינך רגיל כמו שזיפים ומיצים. עצירות ויציאות קשות עלולות לגרום לדימום.
 • פעילות ומנוחה - מנוחה בבית במשך שבוע ימים. יש להימנע ממאמץ גופני במשך 4 שבועות - אין להרים משאות כבדים, להימנע משחייה, ריצה ורכיבה על אופנים. כעבור שבועיים נוספים, רצוי להתחיל בפעילות גופנית בהדרגה הכוללת הליכה מהירה. 
 • יחסי מין - יש להימנע מיחסי מין במשך 4 שבועות לאחר הטיפול. תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח ערמונית היא "שפיכה אחורית". אצל רוב המנותחים הזרע נשפך אחורה לתוך שלפוחית השתן ויוצא עם מתן השתן. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. אין פגיעה בתפקוד המיני. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת (יש לציין כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה)
 • הטלת שתן - סימני אי נוחות במתן השתן יכולים להופיע עד כ- 6 שבועות לאחר הטיפול. סימנים כגון: צריבה, דחיפות ותכיפות בהטלת השתן בשעות הלילה, איבוד שתן וחוסר שליטה חלקית, יכולים להופיע בתקופה זו. סימנים אלה נעלמים בהדרגה, באופן עצמאי, ללא צורך בכל טיפול.
 • דימום בשתן - בתקופת ההחלמה יכול להופיע דימום קל בשתן. אין דבר מעורר דאגה ואינו מצריך טיפול. במידה שהדימום מתגבר, יש להרבות בשתייה ומנוחה.אם מופיע דימום קשה יותר, מלווה קרישי דם רבים עד כדי עצירת שתן, עליך ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד
 • חום - במידה וחום גופך עולה מעל 38 יש ליצור קשר ישירות עם ד"ר כץ בטלפון הנייד

מהם הסיכונים בטיפול באידוי?

בכל ניתוח קיימים סיכונים, שיטת האידוי מאפשרת למזער את תופעות הלוואי והסיכונים האפשריים מכמה סיבות:
 • אין חשש לזיהומים באזור החתך- הואיל ושיטת אידוי הערמונית המבוצעת ללא חתך חיצוני, כדורית האידוי מוחדרת דרך פתח קיים (צינור השתן)
 • כמעט שאין דימום במהלך הניתוח ו/או לאחריו. הואיל וכדורית האידוי אוטמת את כלי הדם ומונעת דימום. הסיכוי לקבל עירוי דם במהלך הניתוח או אפסי.
 • אין חשש להרעלת נוזלים - אטימת כלי הדם המתבצעת על ידי כדורית האידוי מונעת ספיגה של נוזל הגליצין המשמש לתהליך הטיפול. לכן אין חשש לירידה ברמות הנתרן בדם. זו הסיבה שהטיפול באידוי מתאים לכל גודל ערמונית קטנות וגדולות כאחד,  אין מגבלה למשך הניתוח.
 • קטטר נדרש ל12-18 שעות בלבד לאחר הטיפול (לעומת מספר ימים בניתוחים אחרים)
 • שפיכה אחורית (אורגזמה יבשה) -  תופעה שכיחה וארוכת טווח לכל סוגי ניתוח ערמונית (בין 50-75% מהמקרים). הזרע משתחרר במהלך השפיכה לתוך שלפוחית השתן (אחורה) ויוצא לאחר מכן עם מתן השתן. שפיכה אחורית אינה מזיקה. התופעה אינה משפיעה על ההנאה מקיום יחסים לא שלך ולא של בת זוגתך. תופעה זו כן משפיעה על הפוריות ולכן, גבר המעוניין להביא ילדים רצוי שיתייעץ עם הרופא לגבי פתרונות אפשריים. המערכת העצבית שאחראית על התפקוד אינה נפגעת, כי המערכת העצבית נמצאת מחוץ לקליפה של הערמונית והסרת הערמונית מתבצעת רק על החלק הפנימי ולכן אין פגיעה
 • במקרים נדירים עלולה להיווצר היצרות בצינור השופכה או בצוואר שלפוחית השתן כתוצאה מהצטלקות אזור הניתוח. במידה ותיווצר היצרות, נדרשת פעולת הרחבה.

האם הטיפול של ד"ר כץ מאושר ומוכר?

שיטת אידוי ערמונית TUVP, המובצעת על ידי ד"ר שלום כץ, הינה שיטה מקובלת בעולם ובישראל.  בנייר העמדה של איגוד האורולוגים הישראלי מוזכרת שיטת אידוי ערמונית בחשמל כאחת משיטות הטיפול המקובלות בהגדלה שפירה של הערמונית. כמובן לפני החלטה על סוג ניתוח יש להתייעץ עם אורולוג מנתח מומחה כדי לבדוק את מידת ההתאמה האישית של כל מטופל ומטופל. החל משנת 2017, בעקבות חוק ההסדרים, לא ניתן לקבל החזרים מהביטוחים המשלימים מכל קופות החולים. עם זאת, קיימות פוליסות ביטוח פרטיות שכן מאפשרות לבחור רופא פרטי ופוליסות אלו משתתפות בעלויות הטיפול באידוי - הן בהוצאות האשפוז והן בשכר המנתח.   
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 054-4663675

פקס: 153-3-6477995

כתובתנו:
אסותא - המגדל האמבולטורי
רחוב הברזל 12, רמת החיל, תל אביב
קומה 11, קבלה 9, חדר 17