ניתוח ערמונית סוגים והבדלים

מהם סוגי ניתוח ערמונית הקיימים? מהם תופעות הלוואי והסיכונים
לפניכם סקירה מקצועית הכוללת השוואת סוגי ניתוחי ערמונית.

ניתוח ערמונית פרוסטטה מוגדלת - רקע כללי

קיימים סוגי ניתוחים שונים עבור ערמונית מוגדלת. כל סוגי הניתוחים כוללים ריקון החלק הפנימי של הפרוסטטה, החלק הבלוטי כך שהוא לא יפעיל לחץ על שלפוחית השתן וצינור השופכה. לא מתבצעת פעולה של הסרת הפרוסטטה לחלוטין (כפי שמתבצע בניתוח סרטן הפרוסטטה). בחירת שיטת הניתוח תלויה בניסיון ובהעדפת המנתח, בגורמי הסיכון לניתוח ובהעדפת המטופל.  

ניתוח ערמונית - תוצאות ניתוח ערמונית
יתרונות הניתוח הם ארוכי טווח אך ייתכנו מקרים בהם מספר גברים יזדקקו בעתיד לניתוח נוסף.

ניתוח כריתת ערמונית פתוחה SPP / RPP

בעבר פרוסטטה מוגדלת טופלה רק באמצעות " ניתוח פתוח " שבו נעשה חתך מהטבור לעצם הערווה וחתך בשלפוחית השתן וזאת כדי להגיע אל הפרוסטטה. המנתח היה מסיר את רקמת הפרוסטטה באמצעות האצבע שלו באופן המפריד את הבלוטה מהדופן שלה. השימוש בשיטה זו הולך ומתמעט הודות לפיתוחן של שיטות זעיר פלושניות שמטרתן הקלה על התסמינים במתן השתן ללא צורך בחתך חיצוני.

תופעות לוואי וסיכונים אפשריים

 • בסוג ניתוח זה המנתח לא רואה את אזור הניתוח כי אם רק מחדיר אצבע על הפרוסטטה ומקלף את הרקמה של הפרוסטטה מהדופן.
 • הליך פולשני הכולל סיבוכים של דימום, המצריך לעיתים עירוי דם במהלך הניתוח ולעיתים גם לאחריו. בשיטה זו אין אפשרות לצרוב את כלי הדם הנמצאים בבלוטת הפרוסטטה.
 • תהליך עם סיכון מוגבר למטופלים הנוטלים מדללי דם.  
 • סיכון לזיהומים
 • בסיום הניתוח מוחדר קטטר(צנטר) למשך כשבוע ימים, המטופל נשאר באשפוז בין 5-7 ימים בבית החולים.
 • הליך זה מחייב שיקום ארוך של כחודש ימים בבית.

ניתוח סגור ניתוח זעיר פולשני

סוג ניתוח זה מתבצע על ידי החדרת מכשירים זעירים (אנדוסקופיים הכוללים גם מצלמה ומקור אור) אל צינור השופכה במטרה להסיר את רקמת הפרוסטטה החוסמת או לצורך הרחבת השופכה. כל מהלך הטיפול מוקרן על גבי מסך שבאמצעותו הרופא עוקב על מהלך הטיפול.
קיימות טכניקות ניתוחיות רבות ושונות המשמשות לטיפול בהגדלה שפירה של הפרוסטטה . כל המכשירים פותחו במטרה לחתוך או להרוס את רקמת הפרוסטטה העודפת בדרכים שונות לאחר שהוכנסו לתוך צינור השופכה. הטיפול יכול להתבצע באמצעות כריתה (TURP) – החדרת לולאה חשמלית החותכת את הרקמה. או אידוי. תהליך האידוי יכול להתבצע באמצעות מקורות אנרגיה שונים – חשמל, לייזר, גלי מיקרו/רדיו וכיו"ב.
לא כל מומחה ולא כל בית חולים ישתמשו בכל הטכניקות, ולכן ההחלטה לבחור בטכניקה מסויימת תלויה במכשור הרפואי הזמין באותו בית חולים וכמו בכל התערבות כירורגית יש חשיבות מכרעת לניסיון ומיומנות המנתח באותה גישה.
ניתוחים וטיפולים ללא חתך בדופן הבטן (ניתוחים אנדוסקופיים) מומלצים לגברים שאינם יכולים לעבור ניתוח פתוח בגלל נטילת תרופות לדילול דם.
הבחירה בטכניקה ניתוחית מסויימת תלויה בניסיון ובמיומנות המנתח

ניתוח כריתת ערמונית פרוסטטה סגורה TURP 

סוג זה של ניתוח ערמונית נחשב לניתוח הנפוץ לפרוסטטה מוגדלת שפירה. הטיפול מסיר את הליבה של הפרוסטטה באמצעות מכשיר העובר דרך השופכה. בקצה המכשור האופטי קיימת לולאה חשמלית החותכת את רקמת הפרוסטטה. בסיום התהליך המטופל נזקק לקטטר (צנטר) למשך 2-3 ימים. ובדרך כלל נשאר מאושפז בימים אלו בבית החולים. 
TURP מוגבל לערמוניות קטנות עד בינוניות בגלל סכנה להרעלת נוזלים "TUR סינדרום"

תופעות לוואי וסיכונים אפשריים:

 • דימום המצריך לעיתים עירוי דם.
 • תסמונת TUR - מצב נדיר אך מסכן חיים – הרעלת נוזלים מצב שבו חלק מהנוזל המשמש לשטיפת רקמת הערמונית שהוסרה במהלך הניתוח, חודר אל מחזור הדם. כתוצאה מכך נוצרת פגיעה באיזון המלחים בגוף. התסמינים הם: בחילות זמניות, הקאות או בלבול ובמקרים נדירים ההרעלה עלולה להוביל לבעיות לב או בעיות במחזור הדם. זו הסיבה שנמנעים להשתמש בשיטה זו לפרוסטטות גדולות.
 • אשפוז בין 2-4 ימים בבית החולים ומחוברים לקטטר (צנטר).

ניתוח ערמונית בלייזר

ניתוח ערמונית בלייזר מבוצע תוך שימוש בסוגים שונים של לייזר עם אורכי גל משתנים. קיימים יתרונות של ירידה בסיכון לסיבוכים לעומת הניתוח הפתוח, כגון מיעוט דימום, ספיגת נוזלים, שפיכה אחורית, אימפוטנציה, ובריחת שתן. זמן אשפוז בדרך כלל קצר יותר.
חסרונות ניתוח לייזר:
 • לא ניתן להוציא את כל החלק הבלוטי של הפרוסטטה רק להקטין אותה ובכך קיימת סבירות גבוהה יותר להישנות הבעיה וקיום הצורך לעבור את הטיפול שוב לאחר מספר שנים.
 • אין רקמה פתולוגית בסיום התהליך.

TUVP אידוי פרוסטטה 24 שעות-ואתה בבית!

טכניקה זו משתמשת באנרגיה חשמלית המועברת באמצעות אלקטרודה במהירות כדי לחמם את רקמת הפרוסטטה. מכשור זהה למכשור המשמש לתהליך הTURP, אך במקום לולאה חשמלית בקצה המכשיר קיימת כדורית מתכת המבצעת את תהליך האידוי. השיטה נועדה לפתור את בעיית הרעלת הנוזלים בניתוח ה TURP.       
החימום גורם לאידוי של רקמת הפרוסטטה ובו זמנית מתבצע גם קואגולציה (אטימה) של כלי הדם. בכך נמנע מצב של ספיגת נוזלים (אין חשש להרעלת נוזלים כמו בשיטת ה TURP) ונמנע דימום במהלך הטיפול ולאחריו.
אידוי ערמונית אוטמת את כלי הדם ומונעת סכנה של הרעלת נוזלים
התהליך הוצג לראשונה בקהילת האורולוגים כבר בשנת 1995, קיימים מחקרים רבים המוכיחים יעילות דומה, בטיחות מוגברת וירידה בתופעות לוואי בהשוואה ל TURP הסטנדרטי. מחקרים עם מעקב ארוך טווח מעל 7 שנים הוכיחו שתהליך זה הוא עמיד. כיום השיטה מתבצעת בכ-40% מבתי החולים בארה"ב.
הסיכון לסיבוכים משמעותיים כגון דימום, חוסר איזון מלח מהספיגה, אימפוטנציה ובריחת שתן הוא נמוך ביותר. קטטר נשאר ללילה אחד וזמן האשפוז הוא לילה אחד.

ד"ר שלום כץ הינו חלוץ שיטת האידוי בישראל ומבצע אותה החל משנת 1995 בישראל!
הואיל וד"ר כץ בעל ניסיון עשיר במכשור אופטי (מעל 35 שנות עבודה!) הוא הגיע למסקנה כי שילוב שתי שיטות טיפול; אידוי וכריתה (TURP+TUVP) בו זמנית במהלך הטיפול מביא לתוצאות הטובות ביותר ומאפשר להמנע מהצורך בניתוח פתוח.    
רק שילוב של אידוי וכריתה מאפשר לטפל בכל גודל ערמונית ללא חתך חיצוני
שילוב השיטות מאפשר להינות מיתרונות שתי השיטות:
 • טיפול המתאים לכל גודל פרוסטטה (קטנות וגדולות כאחד)
 • אין חשש להרעלת נוזלים
 • אין צורך בעירוי דם
 • קיימת רקמת פרוסטטה בסיום התהליך לביצוע בדיקה פתולוגית
 • ריקון כל החלק הבלוטי של הפרוסטטה כדי למנוע צורך בהישנות הטיפול לאחר מספר שנים.

טיפול מחליף ניתוח חימום הערמונית

ישנם מטופלים הסובלים מאצירת שתן, שאסור להם לעבור ניתוח בהרדמה בגלל מחלות רקע נוספות ואז הפתרון עבורם הוא קטטר קבוע. הקטטר יכול להיות ממוקם דרך צינור השופכה או באמצעות נקז דרך הבטן התחתונה ישירות לתוך שלפוחית השתן. הסיכון בקטטר קבוע הוא הסתברות גבוהה יותר ללקות בזיהומים. קיימת אלטרנטיבה ללמוד לרוקן את שלפוחית השתן עם קטטר ולאחר השימוש להסיר את הקטטר ובכך להפחית את הסכנה לזיהום - צנטור עצמי.
עבור מטופלים אלו קיים טיפול זעיר פולשני המתבצע ללא הרדמה (אלחוש מקומי בלבד) וללא אשפוז ומאפשר הקטנת הפרוסטטה באופן שיוכלו להגמל מהצורך בקטטר קבוע. הטיפול נקרא טיפול בחימום
חימום ערמונית הינו פתרון לבעלי קטטר קבוע שאסור להם לעבור ניתוח בהרדמה
החימום מתבצע ע"י החדרת קטטר מיוחד עליו מורכבות 6 אלקטורודות בצורת טבעות. החום גורם להרס הרקמות (Coagulation Necrosis) עד לשחרור החסימה בדרכי השתן.

השיטה מבוססת על חימום באמצעות טכנולוגית ביפולר (BIPOLAR) המאפשרת תשדורת של גלי רדיו (RF) ממוקדים לפרוסטטה ומעבר חום אחיד לכל אזור הטיפול. טכנולוגיה זו מאפשרת טיפול יעיל ומדויק יותר. [בהשוואה לטכנולוגיה של גלי מיקרו שלא ניתן לשלוט על חימום אחיד באזור הטיפול]
המערכת מאפשרת שליטה על כמות הטבעות המקבלות חום בהתאם לגודל הפרוסטטה המטופלת. תכונה זו מאפשרת לטפל בפרוסטטות קטנות וגדולות כאחד.         

ד"ר כץ מטפל בשיטת החימום מזה 30 שנה. בעבר, הוא לקח חלק בצוות ההקמה שפיתח מכשיר חימום המבוסס על טכנולוגית חימום באמצעות מים (WIT). וכיום משתמש במכשור המבוסס על תשדורת של גלי רדיו. בשיטה החימום טופלו על ידי ד"ר כץ עד היום, מאות אנשים שהיו מחוברים לקטטר קבוע. טיפול בשיטת החימום פתר אותם מהצורך בקטטר קבוע ואפשר להם לתת שתן באופן עצמאי ולחזור לאורח חיים רגיל במהירות. כל זאת ללא צורך בהרדמה או באשפוז.

 
בדיקת ערמונית מוגדלת פרוסטטה
 
זקוק לייעוץ רפואי?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
טופס
   


מטופלים מספרים
seperator
Next
Prev
אני כועס על עצמי שהמתנתי ולא עשיתי את זה בהתחלה, אין מילים מספיק ואני מעודד כל אחד במצבי - לעשות את הניתוח עם דוקטור כ"ץ.
תוך פחות מ- 24 שעות הייתי בבית ואני ממליץ לכל מי שזקוק לניתוח, לבחור את הטוב ביותר וזה כאן. דוקטור שלום כץ יחד עם כל צוות רפואה אישית צוות נהדר
כמה סבלתי קרוב ל - 5 שנים עד שסוף סוף גיליתי את האדם שמחייה את הגברים בכלל והוא דוקטור כץ שלום המיוחד והמקצוען. 
לאחר ביצוע ניתוח בשיטת האידוי יש לציין שכל הנאמר ע"י דוקטור כץ לפני הניתוח בשיחה מקדימה – הינו כאין וכאפס באשר להרגשה ולאיכות החיים לאחר הניתוח.
עברתי את הניתוח בהצלחה, אני מאוד מרוצה ואמליץ לאנשים נוספים שסובלים מבעיה זו להגיע לכאן.
תודה רבה על כל הטיפול המסור.
רציתי להביע את הערכתי הרבה לצוות רפואה אישית ובמיוחד לדוקטור שלום כץ אשר ב 24 שעות שיפר ב 180 את איכות חיי בנושא הקשור לניקוז נוזלים מהגוף.
מאז שעברתי את הניתוח חיי השתנו מקצה לקצה ואני מצטער שלא עשיתי זאת קודם מפני שסבלתי במשך 10 שנים.

ד"ר שלום כץ
מומחה בכירורגיה אורולוגית


טלפון: 03-6477999

פקס: 03-6477995

כתובת: הברזל 10 בית העוגן (בניין C) קומה 6. רמת החיל, תל אביב.
כניסה לחניון מרחוב הברזל 6 יש להשתמש במעליות לבניין C.